Skocz do zawartości

Przedpłata

Polecane posty

Od stycznia rozpoczynam pracę z Nexo Pro. Wprowadzam w tej chwili dokumenty RN odzwierciedlające stan sald na 01.01.2018, żeby stworzyć rozrachunki z kontrahentami. 

Utknęłam na problemie jak wprowadzić kwotę dodatniego salda w rozrachunkach z moim dostawcą (w grudniu wpłaciłam zaliczkę na poczet dostawy+faktury, którą otrzymam w styczniu 2018). Do tej wpłaty będzie prawdopodobnie wystawiona faktura zaliczkowa, ale w tej chwili jej nie mam. Mam tylko proformę. 

Link to postu

Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie operacji wypłaty bankowej, jeśli jest to przelew lub kasa wyda dla transakcji gotówkowej. Stworzy się rozrachunek spłaty zobowiązania, który można podpiąć pod dokument (forma płatności przedpłata podczas wystawiania dokumentu). Innym rozwiązaniem (gdy chcemy uzyskać tylko rozrachunek bez dokumentów w module Finanse) jest dodanie w module Rozrachunki rozrachunku typu spłata zobowiązania, który nie generuje dokumentów KW/BW, a następnie użycie opcji przedpłaty podczas wprowadzania dokumentu.

Edytowane przez Tomasz Kasprzak
Link to postu

Natrafiłam na kolejny problem. Czy rozrachunek z kontrahentem zagranicznym wprowadzam w walucie, czy w PLN? Wprowadziłam w walucie, ale jest problem, bo w saldzie wszystkich rozrachunków program wartość tej kwoty traktuje jak złotówkową. NIe ma rozbicia na rozrachunki w PLN i EUR. 

Edytowane przez Izabela Biernacka
Link to postu

Dla rozrachunków w walucie w  module Rozrachunki należy użyć opcji  Przypisz kursy walut w menu Operacje. Program przypisze kurs z tabeli NBP lub z dokumentu. Aby wyświetlić podsumowanie trzeba jeszcze dodać tabelki Należność - wartość (k) i Zobowiązanie - wartość (k). Tabele można dodać w konfiguracji widoku (CTRL+SHIFT+L w module rozrachunki). Dla pełnej kontroli warto też dodać tabele Kurs.

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Przedpłata
  • 5 lat później...
W dniu 3.01.2018 o 10:24, Tomasz Kasprzak napisał:

Dla rozrachunków w walucie w  module Rozrachunki należy użyć opcji  Przypisz kursy walut w menu Operacje. Program przypisze kurs z tabeli NBP lub z dokumentu. Aby wyświetlić podsumowanie trzeba jeszcze dodać tabelki Należność - wartość (k) i Zobowiązanie - wartość (k). Tabele można dodać w konfiguracji widoku (CTRL+SHIFT+L w module rozrachunki). Dla pełnej kontroli warto też dodać tabele Kurs.

Dzień dobry, w jaki sposób program decyduje, który kurs pobierze ("z tabeli NBP lub z dokumentu")?

Link to postu

Aktualnie jeśli rozrachunek pochodzi z dokumentu (faktury lub dekretu księgowego) w walucie, to kurs od razu przepisuje się z dokumentu/dekretu. Kiedyś nie było kursu na rozrachunkach, wtedy Opcja przypisywania kursu patrzyła czy rozrachunek pochodzi z dokumentu i czy jest kurs, jeśli nie to szukała kursu w tabeli kursów.

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...