Skocz do zawartości

Rozliczanie rozrachunków poprzez spłatę [sugestia]

Polecane posty

Ostatnio w wersji 18 udostępnili Państwo możliwość ustawienia w parametrach rozrachunków wyłączenia opcji rozliczania spłatą zobowiązań bądź należności.

Jak wiadomo możliwość rozliczenia rozrachunków za pomocą SPŁATY nie powoduje realnego wykonania płatności, ani przez operacje bankową, ani operacją kasową.

Aby uniknąć takich rozrachunków oczywiście skorzystaliśmy z dodanej przez Państwa funkcjonalności i wyłączyliśmy opcję rozliczania poprzez spłatę. Jednak nie mogę sprawdzić, czy do tej pory nie było takich sytuacji, iż rozrachunek został rozliczony właśnie poprzez taką SPŁATĘ.

Proszę o jakąś sugestię w jaki sposób mogę przefiltrować wszystkie rozrachunki, aby sprawdzić czy któryś z nich nie został rozliczony właśnie taką spłatą. Analizowałam już dostępne filtry w module Rozrachunki i jest filtr który nazywa się ROZLICZANIE i w nim mamy możliwość wyboru: operacja bankowa, operacja kasowa, spłata i dyspozycje bankowe. Jednak mam wrażenie, że on nie do końca służy do sprawdzania takich rozrachunków.

Proszę o sugestię jak przefiltrować rozrachunki w celu znalezienia ewentualnych SPŁAT.

Spłata.jpg

Link to postu

Filtr 'Rozliczanie' dotyczy domyślnego rozliczania rozrachunków. Jeżeli taki rodzaj jest przypisany do rozrachunku to możemy zbiorczo, dla wszystkich rodzajów i klientów wykonać rozliczenie automatyczne. Spłaty można przefiltrować po polu dokument. Domyślnie wstawiany jest tekst "Spłata".

Link to postu

Tak też próbowałam przefiltrować Spłaty. Jednak takie filtrowanie nie będzie pomocne jeżeli osoba wystawiająca taki dokument dokonała zmiany w polu Dokument i uzupełni go jakimkolwiek innym zapisem (może użyć nawet zapisu: wypłata/wpłata bankowa).

Czyli wracając do mojego problemu nie mam w systemie możliwości sprawdzić jakie rozrachunki są rozliczone poprzez Spłatę.

Przyjmując sytuację, w której pracownik fizycznie przyjmuje pieniądze od Klienta, wystawia fakturę jednak zamiast rozliczyć ją operacją kasową KP wystawia dokument Spłata (ze zmienioną nazwą Spłata na inny) , a środki otrzymane od Klienta ulegają przywłaszczeniu. W takiej sytuacji, czysto hipotetycznej, przyzna Pan, że ciężko będzie wyszukać rozrachunków rozliczonych w taki sposób.

Pomocny byłby filtr, który pokaże wszystkie dokumenty typu Spłata nawet, jeżeli została zmieniona nazwa danego dokumentu.

Moja mała sugestia na dodatkowy sposób zabezpieczający przed wystawieniem takiego rozrachunku i łatwego przefiltrowania byłoby dodanie jeszcze jednego uprawnienia dla Użytkowników programu w postaci zabronienia zmiany zapisu "Spłata" przy wystawianiu takiego dokumentu rozrachunkowego, ale nadal nie rozwiąże to problemu z odnalezieniem wcześniej wystawionych dokumentów. Jak wiadomo program działa już od około 4 lat więc powyższych dokumentów może być dosyć sporo, jak również sporo dokumentów do ewentualnej analizy. Dlatego filtr jak wyżej zdaje się koniecznością.

Edytowane przez Kasia G.-P.
Link to postu

Można jeszcze inaczej. W filtrze Rodzaj wybrać "Spłatę należności / Spłatę zobowiązania", a w filtrze Źródło "utworzony ręcznie". Tu pojawią się wszystkie spłaty powstałe poprzez

Rozlicz->Spłatą, ale też ręcznie dodane rozrachunki o rodzaju Spłata należności oraz Spłata zobowiązania.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...