Skocz do zawartości

Składka zdrowotna po 1 stycznia wyliczana do wysokości zaliczki na podatek

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Co mam zrobić w programie, co zaznaczyć i w którym miejscu, by program prawidłowo naliczał składkę zdrowotną w pełnej wysokości (9%), a nie tylko do wysokości zaliczki na podatek? Mam najnowszą wersję programu Gratyfikant GT 1.69 HF1.

Link to postu
  • 1 rok później...

Od poprzedniego miesiąca (wypłata za grudzień 2022 w styczniu 2023) gratyfikant u mnie również obniża składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek?! Czy to jest prawidłowe? Rozmawiałam z kadrowymi pracującymi  na innych programach i tego problemu nie ma! Wiem w sumie skąd to się bierze, czytam w internecie artykuły na ten  temat, że "do rozliczenia pensji w 2023 r. potrzebne są przepisy z 2021r. i że pracodawca musi obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na PIT obliczonej wg przepisu z .... 2021r.!"  Proszę Forumowiczów o wypowiedź, w tamtym miesiącu poprawiłam ręcznie, ale nie wiem, czy tak powinno być?! 

 

Link to postu

Od poprzedniego miesiąca (wypłata za grudzień 2022 w styczniu 2023) gratyfikant u mnie również obniża składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek?! Czy to jest prawidłowe? Rozmawiałam z kadrowymi pracującymi  na innych programach i tego problemu nie ma! Wiem w sumie skąd to się bierze, czytam w internecie artykuły na ten  temat, że "do rozliczenia pensji w 2023 r. potrzebne są przepisy z 2021r. i że pracodawca musi obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na PIT obliczonej wg przepisu z .... 2021r.!"  Proszę Forumowiczów o wypowiedź, w tamtym miesiącu poprawiłam ręcznie, ale nie wiem, czy tak powinno być?! 

 

Link to postu

najnowszej oczywiście; pisałam już o tym na forum u Państwa, jako komentarz do podobnego wpisu. Sytuacja dotyczy na pewno przypadku, kiedy ustalona jest indywidualna skala podatkowa, tak liczyło i liczy, gdy pracownik przekraczał próg podatkowy i złożył oświadczenie o wspólnym rozliczeniu i trzeba było zastosować skalę 12% mimo przekroczenia.

Link to postu
4 godziny temu, IZABELA PIOTROWSKA napisał:

Dodam jeszcze, że kalkulatory wynagrodzeń na gofinie czy inne dostępne w internecie nie obniżają tej składki i zgodnie liczą tak samo!

Jeżeli dobrze rozumiem tą wypowiedź to się z nią nie zgadzam. W kalkulatorze gofin przy składce zdrowotnej są dwie gwiazdki z odniesieniem "**W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od kwoty zaliczki, to na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej podlega obniżeniu do wysokości tej zaliczki. Przy czym kwotę zaliczki na podatek oblicza się według zasad obowiązujących na 31 grudnia 2021 r. (art. 83 ust. 2b ustawy zdrowotnej)." I jeżeli policzymy niższe wynagrodzenie np 900 zł brutto to składka zdrowotna mimo braku podatku zostanie obniżona do wysokości podatku liczonego według zasad z 2021r.  Dlatego ten przepis jest niekorzystny dla osób najmniej zarabiających np na część etatu. Pozdrawiam.

Link to postu

Dzień dobry, w przypadku rozliczenia z małżonkiem, w kartotece pracownika należy umieścić taką informację. Wcześniej proszę o aktualizację programu do wersji 1.74 SP1.

ulga.png.2169339406fb82ad5ac700c7771ec85f.png

Przy takim ustawieniu program sam pilnuje progu 240 tys. zł. Proszę zwrócić uwagę na znacznik Dochód przekroczy na próg podatkowy. Od niego zależy wysokość miesięcznej ulgi podatkowej (600 zł lub 300 zł)


znacznik.png.15874dd61090e09b159e7231d52bae36.png

Następnie proszę wyłączyć indywidualną skalę podatkową. I wyliczyć ponownie wypłatę. Przed wszelkimi zmianami zalecam archiwizację bazy danych.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...