Skocz do zawartości

Niezgodność zaliczki miesięcznej PIT a faktycznych kosztów w KPIR

Polecane posty

Dzień dobry, 

 

Napotkałem następujący problem:

W firmie są księgowane składki właściciela oraz osoby współpracującej. Do książki księgujemy FP właściciela i drugiego wspólnika. W lutym zauważyłem, że w deklaracji jest za dużo o składkę FP wspólnika (FP jest zaksięgowane w KPIR osobno dla każdego ze wspólników). W momencie gdy odksięgowałem FP  obu wspólników zaliczka się zgadzała z tym co w KPIR natomiast po zaksięgowaniu składek właściciela w zaliczce widnieje to w ten sposób że jest liczy od razu FP obu wspólników. Tym samym jeśli nie księguję FP do KPIR tego drugiego wspólnika mam różnicę w zaliczce (zawyżone koszty o jedną FP) Sytuacja ma miejsce od tego roku. Wcześniej nie było z tym problemu. Z kolei zaksięgowanie do KPIR FP tej drugiej osoby nie zmienia w ogóle niczego w zaliczce. FP widać w KPIR a w zaliczce nie. 

 

Wersja programu 1.70 SP1

Link to postu

Borykamy się również z tym problemem, ale myślę, że chodzi o taką sytuacje i proszę o potwierdzenie autorów programu

Program od tego roku (ostatnie aktualizacje) zaczął rzekłabym prawidłowo stosować naliczenia ZUS/FP właścicieli w sytuacji gdy jest kilku wspólników. TZN. FP nawet jak jest zaksięgowany w kosztach podatkowych KPiR to w sytuacji wyliczenia PIT/PIT5L nie powinien być kosztem u drugiego wspólnika, tylko u tego którego dotyczy. Dlatego od tego roku po aktualizacji program przy wyliczaniu zaliczek koryguje te zapisy - rzekłabym, że zaczął robić to prawidłowo, do tej pory nie uwzględniał tych zasad. Bardzo mądry program 🙂

Problem pojawił się w sytuacji gdy w pozycji "wspólnik" nie jest rzeczywisty wspólnik a wprowadzona została osoba współpracująca (można zaznaczyć znacznik "naliczaj ZUS jak dla osoby współpracującej" - ale program widzi go jako wspólnika, a ZUS wspólnika może być kosztem w KPiR i może obniżać dochód właściciela, a tu program czyta go jako wspólnika i odejmuje ten koszt ZUS przy wyliczaniu zaliczki - a wydaje mi się, że ws sytuacji osoby współpracującej nie powinien....

Chyba, że chodzi o taką zasadę (mój podatnik ma podatek liniowy), że ZUS wspólnika, można odliczyć tylko od dochodu przy PIT5 (zasady ogólne) - bo taki zapis znajdujemy na stronach ZUS, ale to trochę nielogiczne.. ZUS (społeczne i FP) osoby współpracującej może być albo  w kosztach, albo odliczony od odchodu PIT5/PIT5L właściciela, my wolimy księgować w koszty i wszystko powinno być ok, łącznie z tym, że ten ZUS osoby współpracującej powinien być uwzględniony w podstawie do zdrowotnego.

Dlatego proszę o stanowisko autorów programu - czy to jest błąd programu w sytuacji gdy jako wspólnik jest wpisana osoba współpracująca, czy wprost przeciwnie autorzy programu prawidłowo interpretują przepisy a my żyjemy w nieświadomości 🙂

U nas wygląda to np. tak

Dochód z KPiR za okres 01-02/2022 wynosi 31 403,80 zł . ZUS właściciela i osoby współpracującej zaliczona w koszty podatkowe (1 211,28 zł za osobę za styczeń) zaksięgowana 28/02/2022. W styczniu nie było księgowania ZUS

A deklaracja PIT 5L liczy się tak...

dochód 32 615,08 zł. Różnica to 1211,28 jedna składka ZUS (żaden ze wspólników/osoba współpracująca nie ma zaznaczone odliczaj ZUS w PIT tylko księguj w koszty)

obraz.thumb.png.9fa5aab4336856b0add17a3ef221fa5b.png

Link to postu
  • 2 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...