Skocz do zawartości

Rozliczanie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy za granicą

Polecane posty

W wersji 40 Gratyfikanta nexo, w Laboratorium udostępniliśmy prosty moduł do rozliczania wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy za granicą. W tej początkowej odsłonie będzie on realizował podstawowe potrzeby, a mianowicie odpowiednie pomniejszanie podstawy opodatkowania i podstaw składek ZUS w zależności od liczby dni i państw oddelegowania.

 

Aby aktywować nową funkcjonalność należy:

 1. Na klawiaturze wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Spacja i wpisać mnemonik XX.
  obraz.png.3d6edd35fad2fbb98873e568ead8a535.png
 2. Zaakceptować regulamin Laboratorium następnie włączyć funkcję „Rozliczanie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych”
  obraz.png.4a31805f398a47c342427ea6aca8adf6.png

 

Włączenie funkcji spowoduje uwidocznienie w module Naliczenia widoku Oddelegowania:

obraz.thumb.png.48309a3e384a08302bc0a3846130cdf9.png

 

W widoku tym możemy aktualnie dodawać prosty obiekt, w którym wskazujemy pracownika, miesiąc, którego dotyczy dane rozliczenie oraz określamy kraj odprowadzania podatku – podatek płacony w Polsce upoważnia do pomniejszenia podstawy opodatkowania o 30% diet.
Następnie wprowadzamy okresy oddelegowania we wskazanym wcześniej miesiącu. Dla każdego okresu podajemy kraj oraz liczbę dni kalendarzowych oddelegowania. Program sam uzupełni wartość diety dziennej (ze słownika państw) oraz obliczy łączną wartość diet dla danego okresu.

obraz.png.c4860018e15b982818377d02ec83cb0b.png

 

Automatyczne rozliczenie oddelegowania nastąpi w wypłacie za wskazany w oddelegowaniu miesiąc na podstawie definicji listy płac z włączonym znacznikiem Naliczanie zasiłków, wynagrodzenia urlopowego itp.:

obraz.png.d5619a67524b1100175d98a8ff3d2c61.png

 

W tak wyliczonej wypłacie widzimy dwa nowe pola:

obraz.thumb.png.2871b8da44763415953cb49be252ae86.png

 

 1. inne zwolnienia z podatku – wspomniane wcześniej 30% diet
 2. kwota wyłączona ze składek – kwota nadwyżki pierwotnej podstawy składek ponad wskaźnik o nazwie Prognozowane przeciętne wynagrodzenie – kwota ta nie może być  większa od wartości diet.

Należy pamiętać, że kwoty te liczone są według kursów walut z poprzedniego dnia roboczego – w tym przypadku z 29 kwietnia 2022 – należy pamiętać o aktualizacji kursów walut – bez tego w/w kwoty nie zostaną naliczone.
Ze sposobem, w jaki program obliczył obie kwoty można zapoznać się w analizatorze – druga zakładka wypłaty lub znaczek „i” koło kwoty:

obraz.png.f10f781bf53bf8c750bdecc293778504.png

 

Zapraszamy zainteresowanych Państwa do uruchamiania nowej funkcji w Laboratorium i do jej używania.
Liczymy, że będą Państwo zgłaszali swoje uwagi do aktualnie udostępnionych możliwości. Liczymy także na sugestie rozwoju tego modułu i innych zagadnień związanych z rozliczaniem pracowników oddelegowanych.

 

Link to postu

Dodatkowo gdy wpiszę kwotę Innego zwolnienia z podatku, następnie uzupełnię wartość Kwoty wyłączonej ze składek to Kwota Innego zwolnienia z podatku znika i trzeba ją wpisać ponownie.

 

Gdy wyliczone wynagrodzenie jest niższe niż kwota ustalona z pracownikiem i należy doliczyć premię uznaniową, której kwotę wyliczam z pomocą funkcji Wyrównaj do netto - to obie wartości zwolnione z z PIT i ZUS znikają i wyliczona wartość premii jest nieprawidłowa. 

Link to postu
22 godziny temu, Aneta Kazanecka napisał:

Czy będzie możliwość dodania kwoty diet i wartości wynagrodzenia za oddelegowanie ręcznie, bez wprowadzania delegacji, gdyż w przypadku kierowców całe wyliczenia przychodzą z zewnętrznej firmy ?

 

Będziemy śledzić Państwa wypowiedzi i sugestie w zakresie rozbudowywania/zmian w obiekcie oddelegowań i je stopniowo wdrażać.

 

Czy otrzymuje Pani z zewnętrznej firmy wartości diet w złotówkach? (na ostatnią chwilę???)
Nie powinno być większego problemu, żeby udostępnić do edycji końcowe pole wartości diet (oczywiście w walucie):

obraz.png.83bbb7bc229d8cfafbbfcd80e2758718.png

Mamy też w planach umożliwienie podania w tym samym okienku wartości wynagrodzenia za czas oddelegowania.

 

22 godziny temu, Aneta Kazanecka napisał:

Dodatkowo gdy wpiszę kwotę Innego zwolnienia z podatku, następnie uzupełnię wartość Kwoty wyłączonej ze składek to Kwota Innego zwolnienia z podatku znika i trzeba ją wpisać ponownie.

 

Pola na wypłacie o których Pani pisze są ściśle związane z ewidencją oddelegowań i wyliczają się automatycznie z tej ewidencji. W samej wypłacie podlegają podobnym zasadom jak na przykład zaliczka na podatek, która się przelicza od nowa za każdym razem gdy coś się zmienia w wypłacie. Przyjrzymy się czy w wypadku pola "inne zwolnienia" nie można by go przeliczać w innym momencie, aby nie rzadziej się to objawiało tak jak Pani opisuje.

 

22 godziny temu, Aneta Kazanecka napisał:

Gdy wyliczone wynagrodzenie jest niższe niż kwota ustalona z pracownikiem i należy doliczyć premię uznaniową, której kwotę wyliczam z pomocą funkcji Wyrównaj do netto - to obie wartości zwolnione z z PIT i ZUS znikają i wyliczona wartość premii jest nieprawidłowa.

 

Tutaj działa ta sama zasada co wyżej. Tak samo zachowa się na przykład zaliczka na podatek gdy dodajemy jakiś składnik.

Jeśli mamy potrzebę wyrównania do z góry zadanej kwoty netto to w tym przypadku powinniśmy użyć nie funkcji wewnątrz wypłaty, a mechanizmu z definicji listy płac.

Tutaj film opisujący tę funkcjonalność:

 

Dzięki temu, że dane o dietach będą w ewidencji oddelegowań, wyrównanie do netto będzie zdefiniowane w definicji listy płac (a uszczegółowione) w umowie dwie kwoty na wypłacie, o których tu mówimy, jeśli nawet będą się przeliczać to nigdy na zero tylko na prawidłowe kwoty.

Jedynym kłopotem w tym całym scenariuszu jest to, że mechanizm wyrównania do kwoty konfigurowany w definicji listy płac zadziała także na minus - gdy wynagrodzenie będzie większe niż umówione netto - ale w takim przypadku po wejściu do wypłaty i usunięciu ujemnego składnika - nowe pola się przeliczą właśnie na prawidłową kwotę - jak napisałem wyżej.

Myślę, że rozbudowa mechanizmu wyrównania o nie pomniejszanie także nie powinna być kłopotliwa dla nas.

Link to postu

Witam

 

Sama sporządzam rozliczenie kierowców i nie jest to na ostatnią chwilę, ale delegacja musi być  wprowadzona w drugim systemie bo na jej podstawie wyliczane jest wynagrodzenie za oddelegowanie. Dlatego potrzebuję mieć możliwość wprowadzenia wartości diet jako liczby z walutą, bez uzupełniania szczegółów i tworzenia delegacji. 

Link to postu

Myślałem, że ma Pani kwotę w złotówkach - dlatego pisałem o ostatniej chwili.

Jeśli kwota wprowadzana jest w walucie to wydaje mi się, że nasz "dokument" oddelegowania nie jest aż tak skomplikowany:

obraz.png.7ac3ecea09e2f03d53e30f4159b77d81.png

Jeśli jeszcze udostępnimy do edycji ostatnią sumaryczną kwotę (bez konieczności wprowadzania liczby dni...) to naprawdę nie ma tu zbędnych danych.

 

Planujemy także dodać zbiorczy kreator wprowadzania takich oddelegowań co tym bardziej ułatwi obsługę wielu takich pracowników i będzie z pewnością łatwiejsze niż edycja każdej wypłaty z osobna.

Link to postu
W dniu 5.04.2022 o 09:46, Jacek Filipkiewicz napisał:

Program sam uzupełni wartość diety dziennej (ze słownika państw) oraz obliczy łączną wartość diet dla danego okresu

Tak jak napisałem w opisie waluta i dieta dzienna pobierana jest ze słownika państw - należy go prawidłowo wypełnić.

obraz.png.8454a0db8917d4b5a13df27f8ef8427f.png

Link to postu

Szkoda mi czasu na przepisywanie całości danych. Przy ponad 100 kierowcach i 9 państwach to jest dużo pracy. Zrobiłam sobie państwo o nazwie Wiele państw i skrócie WO, dopisałam stawkę diety 220 PLN i teraz wyliczoną kwotę dzielę przez 220 i wynik wpisuję jako liczbę dni co daje żądane kwoty z oddelegowania ALE niestety system traktuje PLN jako walutę i wymaga kursu do przewalutowania. Obecnie zaciąga kurs 0,00 i kwotę w PLN 0,00 zł. Czy da się zdefiniować stawkę diet w PLN tak by system rozpoznawał i nie oczekiwał kursu ? 

 

image.png.5040456d36d7783ff10bd7857d344add.png

 

image.png.4eaff56c5f99982e452412a319ee6dd2.png

 

Link to postu

No czyli jednak wszystko ma Pani na ostatnią chwilę jeśli wpisuje Pani diety w złotówkach - no chyba, że nie stosuje Pani przepisów, które mówią o przeliczaniu wartości diet według kursu waluty z dnia poprzedniego w stosunku do daty wypłaty - tylko jaki wtedy jest ten kurs...

 

Co do Pani pomysłu na "ulepszenie" programu:

 1. Skąd taka dziwna wartość diety 220? To już chyba wartość 1000 byłaby lepsza - nie trzeba by było używać kalkulatora do wyznaczenia liczby dni
 2. Zamiast PLN można by zastosować tuta jakąś wymyśloną walutę (na przykład DEL) i wprowadzić jej kurs 1 zł. Wystarczy jeden kurs z datą na przykład 1.1.2022 - jeśli na dzień poprzedzający wypłatę nie będzie w tabeli kursów kursu to program weźmie ten z 1.1.2022.
Link to postu
2 minuty temu, Aneta Kazanecka napisał:

diety otrzymuję w złotówkach z systemu rozliczającego oddelegowanie

Rozumiem, ale albo otrzymuje je Pani w ostatnim dniu przed datą wypłaty, albo wcześniej z wartością wyliczoną według jakiegoś zmyślonego kursu...

3 minuty temu, Aneta Kazanecka napisał:

Jak dodać nową walutę do tabeli kursów ?

W słowniku Walut dodaje się nowe waluty.

Link to postu
7 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Rozumiem, ale albo otrzymuje je Pani w ostatnim dniu przed datą wypłaty, albo wcześniej z wartością wyliczoną według jakiegoś zmyślonego kursu...

W słowniku Walut dodaje się nowe waluty.

Przewalutowanie następuje według kursu z ostatniego dnia miesiąca oddelegowania. Nie mam możliwości otrzymywania kwot walutowych i przepisywania tego z palca bo danych jest za dużo. mogłabym eksportować do pliku CSV jeśli Insert zrobiłby jakąś formę importu. 

Link to postu
35 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Do takich zastosowań stworzona została Sfera - dostępna w linii nexo PRO - tam programista może stworzyć rozwiązanie, które właśnie na przykład wczyta dane z zewnętrznego systemu/pliku.

Posiadam NEXO Pro. Rozumiem, że powinnam znaleźć programistę który mi taki schemat przygotuje ? 

Link to postu

Dokładnie - serwisanci z naszych firm partnerskich się tym zajmują.

Jednak jako, że funkcja jest w początkowej fazie (i w dodatku w laboratorium) i będzie rozwijana, zmieniana (według regulaminu laboratorium może nawet być usunięta) na razie proponowałbym się z tym nie spieszyć.

Link to postu
 • 3 tygodnie później...
40 minut temu, Marta Mieszaniec napisał:

Kiedy będzie aktualizacja wyliczeń wynagrodzeń pracowników oddelegowanych. Istnieją duże błędy w naliczaniu wypłat, czy coś jest w planach?

Bardzo proszę opisać napotkane problemy tutaj na forum (najlepiej w osobnym wątku). Wtedy będziemy mogli się do nich odnieść.

Link to postu
×
×
 • Dodaj nową pozycję...