Skocz do zawartości

Błędy przy naliczaniu wynagrodzeń pracowników oddelegowanych

Polecane posty

 

 

 

 

 

W niektórych przypadkach źle wylicza ulgę dla klasy średniej
w analizie ulgi dla klasy średniej  kwota zwolniona z podatku to 1204,08 
a wyliczona poprawna kwota z systemy z wirtualnych diet i tak jest w programie to 1215,87 taka też widnieje w inne zwolnienia z podatku
co sprawia że mam źle wyliczoną ulgę

 

 

Podgląd obrazu

Link to postu

Proszę przeanalizować 2 wypłaty w jednym miesiącu w załączeniu analiza na żółto są rzeczy które mi się nie podobają.

 

Dodatkowo proszę przeanalizować pkt 34 suma przychodów ze wszystkich wynagrodzeń w miesiącu program WSZYSTKO BIERZE ŁĄCZNIE NAWET SKŁADNIKI ZWOLNIONE Z PODATKU a one nie są przychodem tak naprawdę skoro nie są brane do pit 11 to tak naprawdę moim zdaniem nie powinny być brane do kwoty 12800

2 listy płac.pdf

Link to postu
Godzinę temu, Marta Mieszaniec napisał:

Nie było żadnych zwolnień, wszystkie składniki wynagrodzeń  standardowe. pod brutto kwota inne zwolnienia z podatku 1215,87 analiza ulga dla klasy średniej 3. kwota zwolniona z podatku 1204,08

Udało nam się powtórzyć ten problem. Występuje gdy na wypłacie rozliczane jest PPK i zwolnienie z podatku. Postaramy się poprawić ten błąd do najbliższej wersji.


Odnośnie pól zaznaczonych w pdf-ie:

1. Składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania na pierwszej wypłacie w miesiącu
obraz.thumb.png.9794d1002d0a91824eecbd872e72eb43.png
Nie widzę tu żadnego problemu. Składki pomniejszające podstawę opodatkowania liczone są od przychodów opodatkowanych (czyli po uwzględnieniu zwolnienia z podatku).
Takie podejście potwierdzają artykuły opisujące sposób rozliczania pracowników oddelegowanych na przykładzie kierowców:
https://tax-net.pl/2022/03/23/pakiet-mobilnosci-nowe-zasady-rozliczania-wynagrodzen-kierowcow

Cytat

Z podstawy opodatkowania kierowcy międzynarodowego wyłącza się 30% hipotetycznych diet, pamiętając jednak, że w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek społecznych okazałaby się wyższa od przychodu do opodatkowania, wówczas odliczeniu od podstawy do opodatkowania podlega ta część składek, która przypada na przychód podlegający opodatkowaniu.


2. Składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania na drugiej wypłacie w miesiącu
obraz.thumb.png.5081afb27e99d1bb00c12b2dc8711ebf.png

Niestety, mam za mało danych, żeby wyjaśnić skąd taka kwota składek, ale domyślam się, że na tym wynagrodzeniu kwota wyłączona z podstawy składek ZUS jest większa od zera i to ona wpływa na wysokość tych składek. W celu wyjaśnienia przydałby się screen z tej wypłaty z widoczną sekcją "Składki ZUS pracownika".
 

3. Kwota brutto na potrzeby odraczania zaliczki na podatek
obraz.thumb.png.eb47667c19f9e1f890dd388d53714f07.png
Graniczna kwota do której stosuje się odraczanie zaliczek to 12800 - w ustawie ta kwota określona jest jako PRZYCHODY, a więc nie jest istotne czy są one opodatkowane czy nie.



 

Link to postu

Odnośnie Pańskiej odpowiedzi, że nie widzi Pan tu żadnego problemu  to właśnie przy dwóch listach płac nexo przynajmniej w tym przypadku  nie zastosował     

Z podstawy opodatkowania kierowcy międzynarodowego wyłącza się 30% hipotetycznych diet, pamiętając jednak, że w przypadku, gdy podstawa wymiaru składek społecznych okazałaby się wyższa od przychodu do opodatkowania, wówczas odliczeniu od podstawy do opodatkowania podlega ta część składek, która przypada na przychód podlegający opodatkowaniu." tylko dalej brał podstawę do składek ZUS

 

Chodzi o 2 listy płac w jednym miesiącu.

 

Proszę sprawdzić robiąc 2 listy płac czy nexo się do tego stosuje, bo mi nie wychodziło

Link to postu

"Graniczna kwota do której stosuje się odraczanie zaliczek to 12800 - w ustawie ta kwota określona jest jako PRZYCHODY, a więc nie jest istotne czy są one opodatkowane czy nie."

 

Tak wiem że są określone jako przychody w ustawie - czytałam, należy się zastanowić co jest przychodem dla pracownika. Z racji tego, że niepowinna kwota wolna być uwzględniona w pit 11 to czy kwotę wolną od podatku możemy nazwać przychodem?

 

Bazując na 4 różnych kalkulatorach do naliczania płac tylko nexo tego nie pomniejsza.

Link to postu
19 godzin temu, Marta Mieszaniec napisał:

Proszę sprawdzić robiąc 2 listy płac czy nexo się do tego stosuje, bo mi nie wychodziło

Faktycznie jest pewien problem w przypadku dwóch wypłat w miesiącu dla pracownika oddelegowanego, jeśli na pierwszej wypłacie przychody opodatkowane są mniejsze niż podstawa składek ZUS, ale sumaryczne przychody opodatkowane z obu wypłat są już większe od podstawy składek ZUS. Wtedy na drugiej wypłacie składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania są zaniżone, a w efekcie sumaryczna miesięczna podstawa opodatkowania jest zawyżona.

Jako obejście problemu można spróbować wyzerować zwolnienie z podatku na pierwszej wypłacie w miesiącu i przeliczyć drugą wypłatę w miesiącu. Wtedy to ta druga wypłata uwzględni zwolnienie z podatku i sumarycznie wszystkie kwoty powinny być prawidłowe.
Bardzo bym prosił o zweryfikowanie czy po zastosowaniu tego obejścia zgadza się Pani z wyliczonymi kwotami.

Postaramy się poprawić ten błąd jak najszybciej, ale ze względu na złożoność problemu i natłok prac nad bieżącymi zmianami prawnymi, nie jestem w stanie wskazać konkretnej wersji.

Link to postu
6 godzin temu, Łukasz G. napisał:

Faktycznie jest pewien problem w przypadku dwóch wypłat w miesiącu dla pracownika oddelegowanego, jeśli na pierwszej wypłacie przychody opodatkowane są mniejsze niż podstawa składek ZUS, ale sumaryczne przychody opodatkowane z obu wypłat są już większe od podstawy składek ZUS. Wtedy na drugiej wypłacie składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania są zaniżone, a w efekcie sumaryczna miesięczna podstawa opodatkowania jest zawyżona.

Jako obejście problemu można spróbować wyzerować zwolnienie z podatku na pierwszej wypłacie w miesiącu i przeliczyć drugą wypłatę w miesiącu. Wtedy to ta druga wypłata uwzględni zwolnienie z podatku i sumarycznie wszystkie kwoty powinny być prawidłowe.
Bardzo bym prosił o zweryfikowanie czy po zastosowaniu tego obejścia zgadza się Pani z wyliczonymi kwotami.

Postaramy się poprawić ten błąd jak najszybciej, ale ze względu na złożoność problemu i natłok prac nad bieżącymi zmianami prawnymi, nie jestem w stanie wskazać konkretnej wersji.

Nie mam czasu aby weryfikować Państwa rozwiązania z poprawianie z ręki czekam na aktualizację

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...