Skocz do zawartości

Remanent końcowy a składka zdrowotna

Polecane posty

Po zaksięgowaniu remanentu na 31.12.2022 (dodatnia różnica remanentowa) pomimo kliknięcia "nie uwzględniaj w zaliczce", podstawa stawki zdrowotnej za 01.2023 na podstawie dochodu z grudnia 2022 wyliczona jest z dochodem z remanentu.

Jak zrobić, żeby nie remanent (różnica dodatnia)nie wchodził do postawy składki zdrowotnej za 01.2023?

Link to postu

Znacznik "nie uwzględniaj w zaliczce" oznacza tylko nieuwzględnianie w zaliczce PIT. Nie mamy w programie opcji odpowiedzialnej za nieuwzględnienie remanentu w podstawie składki zdrowotnej.

 

Co do uwzględniania dodatniej różnicy w naliczeniu za styczeń 2023 r. to jest to kwestia wątpliwa pod względem interpretacji przepisów. Przepis, który pozwala na nieuwzględnianie dodatniej różnicy remanentowej, brzmi tak:

Cytat

Art. 36. Przy ustalaniu w 2022 r. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie powiększa się dochodu, o którym mowa w art. 81 ust. 2 i ust. 2c pkt 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, o różnicę określoną w art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I odczytując ten przepis literalnie, wyliczając podstawę składki w styczniu 2023 r., uznajemy, że remanent dodatni powinien zostać ujęty.

 

Wszelkie informacje na ten temat ostatecznie warto skonsultować z ZUS.

Link to postu

Sugerowałam się dyskusją doradców podatkowych, że wyjątkowo w 2022 roku dodatnie różnice remanentowe mają nie wpływać niekorzystnie na podniesienie postawy składki zdrowotnej za 01.2023 na podstawie dochodu z 12.2022.

Remanent a składka zdrowotna - nowe zmiany w Polskim Ładzie! (poradnikprzedsiebiorcy.pl)

Jeżeli znajdę rzetelną informację w objaśnieniach ministerialnych to podeślę. 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...