Skocz do zawartości

Początek w rewziorze - wspólnicy i udziały

Polecane posty

Witam, 

Mam pytanie odnośnie poprawnej konfiguracji programu rewizor. Posiadam również wersję Gratyfikanta, więc może to też pomoże. Chodzi mi o taki przypadek. Spółka zoo, składająca się z 2 wspólników, jeden 80% drugi 20% udziałów, odpowiednio 4000zł i 1000zł wkład własny. Wspólnicy to również członkowie zarządu bez wynagrodzeniem

Nie mogę poradzić sobie z systemem. Tzn po przejściu kreatora rewizora po uruchomieniu konto szefa staje się pracownikiem. Czy kartoteka wspólnicy tyczy się również udziałów w spółce zoo czy spółek osobowych. Jeśli wprowadzę wspólnika o tym samym PESELu to wyskakuje komunikat że taki pracownik już istnieje i czy ma on przejść do kartoteki pracownika. Jeśli nie no to mogę tworzyć nowego wspólnika ale będzie miał ten sam PESEL. Nie chciałbym mieć później problemów z rozliczaniem dywidendy dla wspólników. 

Chcę tylko wprowadzić wspólników z udziałami oraz później zaksięgować wpłaty tych udziałów do kasy i na konto kapitał podstawowy. 

Proszę o pomoc.

Dziękuję

Edytowane przez Robert Waligorski
Link to postu

Dzień dobry,

20 godzin temu, Robert Waligorski napisał:

Jeśli wprowadzę wspólnika o tym samym PESELu to wyskakuje komunikat że taki pracownik już istnieje i czy ma on przejść do kartoteki pracownika.

jeżeli konto szefa miałoby być wspólnikiem, może Pan w wyszukiwarce poleceń przejść do: Użytkownicy > zaznaczyć konto szefa > kliknąć Popraw > zmienić typ z Pracownik na Wspólnik > wskazać odpowiedniego wspólnika w polu Imię i nazwisko > zapisać.

Link to postu

Tak ale dublują mi się PESELE w kartotece wspólnicy i w kartotece pracownik. 

Może spróbuję to jaśniej 

1. Użytkownik1 - konto SZEF - Jan Kowalski - wspólnik - członek zarządu 

2. Użytkownik2- konto KSIĘGOWA - Janina Nowak - wspólnik - członek zarządu

 

Jak Kowalski  - 80% udziałów - ma dostać dywidendę z tytułu posiadanych udziałów

Janina Nowak - 20% udziałów - ma dostać dywidendę z tytułu posiadanych udziałów

 

Wspólnicy nie płacą ZUSu, Jako członkowie zarządu też nie płacą ZUSu tylko otrzymują dywidendę. Jak ją wygenrować?

I jeszcze taka sprawa, jeśli chciałbym np. Janina Nowak miała umowę o prace ze spółką to wtedy rozumiem że robię kartotekę pracownik i wtedy dochodzi do dublowania PESELU?

Link to postu

Dzień dobry,

jeżeli dla wspólników miałyby zostać stworzone umowy cywilnoprawne lub umowy o pracę, to muszą oni być wprowadzeni również w kartotece Pracowników – co za tym idzie, nie da się uniknąć sytuacji, w której numery PESEL będą zdublowane. Jeżeli program nie pozwala na zapisanie takiej pozycji, w Parametrach numerów NIP, PESEL i symboli można wyłączyć Przestrzeganie unikalności numerów PESEL.
 

W kwestii generowania dywidend – niestety w programach nie ma dedykowanych mechanizmów pozwalających na taką operację. Skoro korzysta Pan także z Gratyfikanta nexo, być może wprowadzenie wspólników jako pracowników i przypisanie im umów cywilnoprawnych z rodzajem przychodu Dywidendy przyniesie satysfakcjonujące efekty, ale jest to jedynie obejście. 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...