Skocz do zawartości

Podstawa składki zdrowotnej(skala/liniowy) - po przejściu z liniowego na skalę

Polecane posty

W roku 2022 rozliczałem się wg podatku liniowego, jednak po zakończeniu roku korzystniejszą formą jest dla mnie podatek wg skali. W moim przypadku przez cały rok mam stratę i dopiero w grudniu generuje dochód, a więc w całym roku 2022 składkę zdrowotną miałem wyliczaną od podstawy 3010 zł tj 270,90 oprócz stycznia 2022 wg starych zasad.

image.thumb.png.42b0b9192948c5f115dc56794903fb46.png

Konfiguracja składek jak poniżej. Wszystkie składki miałem księgowane do KPIR. Przed uruchomieniem kreatora zmiany opodatkowania za rok 2022 zgodnie z informacją wyliczyłem Zaliczkę na podatek liniowy za IV kwartał 2022 oraz zaznaczyłem "Wyksięguj składki zdrowotne z KPIR zaksięgowane w ewidencji składek". Po tej operacji w KPIR powstał wpis z rozchodowy z ujemną kwotą na 3128,9 zł.

611169188_konfiguracjaskadekwsplnika.png.50937a39e236169cc1300b4b83ce240e.png

Aktualnie chcę wyliczyć w deklaracjach skarbowych "podstawę składki zdrowotnej (skala/liniowy)" za Styczeń 2023 w którym w sekcji C. Koszty pole 10. Koszty z działalności dają sumę z KPIR bez uwzględnienia wyksięgowanej kwoty składek zdrowotnych tj. kwota ta powinna być mniejsza o 3128,92 a nie jest, co powoduje, że podstawa składki zdrowotnej jest o 3128,92 za mała.

Dokładnie tak samo wylicza raport "Roczne rozliczenie składki zdrowotnej (skala/linowy)" za rok 2022 przy czym tam kompletnie nie wiem skąd bierze kwotę do pola 24 tj suma miesięcznych należnych składek zdrowotnych za dany rok i wylicza mi się na poziomie  4592,99zł. Ok, po głębszej analizie kiedy poprawiłem w raporcie podstawa składki zdrowotnej (skala/liniowy) kwotę w polu 26 Koszt z działalności powiększając tę kwotę o 3128,92 i następnie po wyliczeniu składek za styczeń , wykonałem ponownie raport roczne rozliczenie składki zdrowotnej to teraz w polu 24 dał mi sumę składek za miesiące luty 2022 do styczeń 2023. Czy tak to powinno liczyć?

 

Link to postu

Dzień dobry,

dziękujemy za zgłoszenie. Potwierdzamy, że wyksięgowanie składki nie jest pobierane do podstawy zdrowotnej. W takim przypadku zalecamy ręczne wprowadzenie poprawek. Temat został zapisany do poprawy.

W dniu 20.02.2023 o 04:14, Leszek Oleszczuk napisał:

w polu 24 dał mi sumę składek za miesiące luty 2022 do styczeń 2023. Czy tak to powinno liczyć?

Zgodnie z naszą interpretacją program działa poprawnie – zgodnie z rokiem składkowym, który trwa od lutego 2022 do stycznia 2023. 

Link to postu

Dziękuję za odpowiedź. W ogólności to po przekopaniu tematu musiałem jakieś decyzje podjąć i na podstawie informacji https://www.zus.pl/-/podstawa-wymiaru-składki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-za-styczeń-2023-r.-dla-przedsiębiorców-którzy-zmienili-formę-opodatkowania  doszedłem do wniosku sam (nie jestem księgowym), że skoro w poprzednim roku miałem podatek liniowy, a teraz zmieniam na skalę to nie mogę brać dochodu z poprzedniego miesiąca ponieważ dochód ten był opodatkowany wg innych zasad niż w obecnym roku, zatem w raporcie Podstawa składki zdrowotnej (skala/liniowy) wyzerowałem kwoty przychodu i kosztów, a więc podstawa składki zdrowotnej wyszła 3010 i od takiej wyliczyłem składkę zdrowotną za styczeń płaconą w lutym.

Tym sposobem raport rozliczenia rocznego wychodzi mi na zero tzn nie mam ani nadpłaty ani do zwrotu.

Podsumowując, system nie został przygotowany do wyliczeń składki zdrowotnej w kontekście zmiany formy opodatkowania. Możliwe, że błąd polega na tym, że dokonując zmiany formy opodatkowania za rok 2022 powoduje to, że we wspólnikach w zakładce podatki widnieje, że w roku 2022 opodatkowani byliśmy skalą a nie liniowym. Trudno mi oceniać. 
Czy można obarczać Insert za to? Nie wiem, nie siedzę na bieżąco w tym, a rządzący tyle narobili zmian w 2022, że i tak bez programu nie dał bym rady. Jedno jest Pewne, programowi nie można ufać bezgranicznie, niestety ale przed urzędami odpowiadamy sami wiec nie możemy zgonić na program.

Pozdrowienia i powodzenia dla wszystkich.

Link to postu

Dzień dobry,

jeżeli zmieniał Pan formę opodatkowania za 2022 r., wykorzystując wbudowany mechanizm dostępny w Narzędzia > Zmień formę opodatkowania za 2022 r., to od 2022 r. jest Pan podatnikiem opodatkowanym według skali. W związku z tym nie dotyczy Pana zmiana formy opodatkowania w styczniu 2023 r.

 

W kwestiach prawnych zalecamy kontakt z doradcą podatkowym.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...