Skocz do zawartości

Wprowadzenie zapisów z ZOIS na kontach rachunków walutowych w ciągu roku

Polecane posty

Dzień dobry,

pytanie dotyczy przejęcia spółki w ciągu roku z innego biura. W tym celu wprowadziłem na dzień 01.01.2023 obroty BO z ZOIS, oraz na ostatni dzień poprzedzający przejęcie księgowości obroty z całego okresu sprzed jej przejęcia. W przypadku większości kont nie ma większego problemu, pojawia się on natomiast w przypadku kont rachunków walutowych.

 

Mianowicie, wprowadzając zapisy na takim koncie, konieczne jest wprowadzenie ich w odpowiedniej walucie z odpowiednim kursem, dzięki czemu środki te zapisywane są w magazynie walut. Mój problem wynika z faktu, że wartość wykazana w ZOIS jest wykazana po aktualizacji wartości środków na rachunku walutowym na dzień 31.12.2022, natomiast środki wprowadzane do magazynu walut powinny być wprowadzone po kursach, po jakich zostały uzyskane, aby możliwe było późniejsze wyliczenie różnic kursowych w momencie ich wypływu. Z jednej strony, mogę wprowadzać zapisy po kursie z 31.12.2022, wówczas przeniesione obroty zgadzają się z ZOIS BO, natomiast wówczas kurs po jakim trafiają one do magazynu walut jest nieprawidłowy. Z drugiej strony, wprowadzając środki po kursach historycznych, odpowiadających kursom ich wpływów, uzyskuję prawidłowe kursy w magazynie walut, natomiast nie zgadzają się wartości obrotów przenoszonych z ZOIS. Jeśli dobrze rozumiem, ze względu na konieczność dokonywania zapisów na koncie wyznaczonym jako magazyn walut, mogę dokonywać zapisów jedynie w walucie obcej, przez co nie mogę dokonać ewentualnego doksięgowania różnicy, która wynika z wyceny na ostatni dzień poprzedniego roku (która potem i tak zostaje wystornowana w kolejnym roku). 

 

Czy istnieje skuteczny sposób, aby prawidłowo przenieść zapisy na kontach walutowych i jednocześnie nie uniemożliwić sobie przyszłe rozliczanie różnic kursowych?

Edytowane przez Dominik Kozłowski
Link to postu

Dodatkowo, przenosząc zapisy z ZOIS, problem pojawia się przy próbie zaksięgowania zrealizowanych różnic kursowych na środkach pieniężnych, właśnie ze względu na konieczność dokonywania zapisów w walucie (co uniemożliwia "doksięgowanie" wartości różnic na koncie).

Link to postu
  • Dominik Kozłowski zmienił tytuł na Wprowadzenie zapisów z ZOIS na kontach rachunków walutowych w ciągu roku

Dziękuję za odpowiedź, rozumiem że przy wprowadzaniu wartości niezrealizowanych różnic, przy zapisywaniu dokumentu powinienem użyć opcji którą program podpowiada przy okazji wyświetlenia informacji o problemie ("potraktuj zapis jako korygujący, o wartości różnicy zaokrągleń")?

 

image.thumb.png.e94acf535ed765f870a98aa16655b702.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...