Skocz do zawartości

InsERT GT - wersja 1.78

Polecane posty

Informujemy o ukazaniu się wersji 1.78. Wprowadziliśmy następujące nowości:

 

Handel

 

KSeF – modyfikacje własne zawartości e-Faktur
Udostępniono możliwość modyfikacji zawartości e-Faktury wysyłanej do Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą tzw. skryptów sferycznych. W skryptach możliwe jest korzystanie z bibliotek .Net Framework 4.6 oraz z obiektów dostępnych w interfejsie programistycznym Sfera dla Subiekta GT. Pozwalają one nie tylko na uzupełnienie dodatkowych, niewymaganych prawnie sekcji przewidzianych w strukturze logicznej e-Faktury, ale także na modyfikację standardowej zawartości e-Faktury wygenerowanej przez program. 


Fundusz Ochrony Rolnictwa
1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz. U. z 2023 poz. 1130). Zgodnie z ustawą wpłaty na FOR są naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, nabytych od producentów rolnych, i wpłacane na Fundusz przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, będące podatnikami podatku od towarów i usług. 

Wartość produktów rolnych jest ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR wystawianych od 1 stycznia 2024 r. Wpłat na fundusz dokonuje się za okresy kwartalne w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału. 

W celu ułatwienia naliczania opłat w programie dodano zestawienie Rozliczenie Funduszu Ochrony Rolnictwa. Zestawienie to wylicza kwotę opłaty w oparciu o towary, które mają zaznaczony znacznik Towar podlega opłacie na Fundusz Ochrony Rolnictwa, i znajdują się na fakturach zakupu oraz fakturach RR wystawionych przez kontrahentów oznaczonych jako Producent rolny.


SPTK
Do transakcji Sprzedaż poza terytorium kraju – SPTK dodano znacznik VAT rozliczany przez usługobiorcę (art. 100 ust. 1 pkt 4), który umożliwia rozróżnienie świadczenia usług na rzecz podatników VAT UE z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej od sprzedaży na rzecz podatników spoza unii. 

Dotychczas rozróżnienie takiej sprzedaży w systemie InsERT GT obowiązywało na poziomie programów księgowych. W wersji 1.78 zostało ono wprowadzone do Subiekta GT ze względu na konieczność prawidłowego generowania dokumentów wysyłanych do Krajowego Systemu e-Faktur. 

 

Opłaty specjalne
Mechanizm naliczania opłat specjalnych rozbudowano o możliwość oznaczania poszczególnych dokumentów sprzedaży, dla których powinna zostać naliczona opłata specjalna. Mechanizm ten można wykorzystać m.in. do naliczenia obowiązkowych od 01.01.2024 r. opłat od wydanych opakowań jednorazowego użytku na napoje i żywność, wprowadzonych wraz z tzw. dyrektywą SUP (Single Use Plastic). Oznaczenie można włączyć w Parametrach Subiekta, na zakładce Inne

Powielanie operacji bankowych
W module Operacje bankowe dodano możliwość powielania pozycji. Opcja dostępna jest w menu kontekstowym. 

 

 

Księgowość

 

Nowe wersje deklaracji oraz nowe załączniki 
Dodano nowe wersje deklaracji wraz z załącznikami: 

  • PIT-36L(20) 
  • PIT-36(31) 
  • PIT-RB(2) 
  • CIT-RB(2). 

Wysyłka elektroniczna tych deklaracji zostanie dostarczona w kolejnej wersji programu planowanej na styczeń. 

Dodano również obsługę nowych załączników: 

  • PIT/M - Informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców za rok podatkowy. Jest to załącznik do deklaracji PIT-36. 
  • PIT/ZG - Informacja o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku za rok podatkowy. Jest to załącznik do deklaracji PIT-36 i PIT-36L. 

 

Podgląd załącznika w e-Sprawozdaniach finansowych 
W e-Sprawozdaniach finansowych udostępniono możliwość podglądu załącznika dodanego do elementu Dodatkowe informacje. Podgląd dostępny jest dla plików z rozszerzeniami: pdf, jpg, jpeg, png i bmp. 


Wyszukiwanie dokumentów po numerze KSeF 
W modułach: Dokumenty firmy/Portal Biura, Dekretacja i księgowanie, Ewidencja VAT sprzedaży oraz Ewidencja VAT zakupu, w opcjach Szukaj (F7) i Filtruj (F8) dodano możliwość wyszukiwania i filtrowania dokumentów według numeru KSeF. 


Uwzględnianie zwrotu z tytułu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w deklaracji PIT-36L(20) i PIT-28(26) 
W deklaracji PIT-36L(20) dodano sekcję techniczną o nazwie Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – zwrot. Pole przychodu z tytułu zwrotu składki zdrowotnej odliczanej od dochodu odwołuje się do danych z Ewidencji składek, z kartoteki wspólnika. Przychody do opodatkowania w PIT-36L są powiększane o wartość wykazanego w sekcji technicznej zwrotu. 

W deklaracji PIT-28(26) dodano sekcję techniczną o nazwie Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – zwrot. Pole przychodu z tytułu zwrotu składki zdrowotnej odwołuje się do danych w Ewidencji odliczeń i doliczeń, a podział na stawki ryczałtu następuje w oparciu o dane z PIT-28 za poprzedni rok. Przychody do opodatkowania w PIT-28 są powiększane o wartość wykazanego w sekcji technicznej zwrotu. 

Automatyczne przeliczanie pól załącznika powiązanych z deklaracją główną 
Wprowadzono mechanizm automatycznego przeliczania pól załączników powiązanych z deklaracją główną. Pola załącznika oznaczone jako nieedycyjne będą zawsze przeliczane automatycznie, natomiast dla pól załącznika oznaczonych jako edycyjne użytkownik może określić opcję ich przeliczania w Parametrach deklaracji

Domyślnie zaznaczona jest opcja Pytaj, które pola edytowane przeliczyć. Oznacza to, że po ręcznej edycji przez użytkownika pola na deklaracji głównej, które powiązane jest z polem załącznika, wyświetlone zostanie okno z informacją o tych powiązaniach, a użytkownik będzie mógł zdecydować, które pozycje na liście chce przeliczyć. 


Przykładowe faktury z KSeF dla wersji próbnej programu 
Dla wersji próbnej programu z zaznaczoną opcją Wpisz dane przykładowe w module Dokumenty firmy i Portal Biura – Dokumenty udostępniono przykładowe faktury z KSeF, które pomogą w zapoznaniu się z nowymi funkcjami w programie. 
 

Ustawianie daty przy wprowadzaniu dokumentu 
W Ewidencjach VAT oraz w Ewidencji przychodów i KPiR wprowadzono mechanizm ustawiający datę na dodawanym dokumencie według wyboru w filtrze Okres. Oznacza to, że na nowym dokumencie będzie obecnie ustawiany ostatni dzień wybranego w filtrze okresu, zamiast data bieżąca. 

 

Powielanie operacji bankowych
W module Operacje bankowe dodano możliwość powielania pozycji. Opcja jest dostępna w menu kontekstowym. 

 

Zmiana formy opodatkowania od nowego roku 
Dla podmiotów rozliczających się ryczałtem aktywowana została opcja zmiany formy opodatkowania od nowego roku. Aby skorzystać z tej opcji, należy uruchomić kreator Zmień formę opodatkowania dostępny w menu Narzędzia
 

 

Kadry-płace

 

Nowe wersje deklaracji

  • PIT-11(29)
  • PIT-4R(13) 
  • PIT-8AR(13) 


Nowe kody ubezpieczeń
Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzone zostaną nowe kody ubezpieczeń:

  • 14 30 – osoba pobierająca świadczenie wspierające, 
  • 14 31 – osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, 
  • 14 32 – osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, 
  • 14 33 – osoba niepodejmująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym.


Drugi próg podatkowy na żądanie pracownika
Umożliwiono wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości określonej dla II progu podatkowego od dowolnego miesiąca roku. Możliwość ta jest niezależna od wyliczeń zaliczki wg skali podatkowej i przysługuje w sytuacji, gdy pracownik złoży odpowiednie oświadczenie. Opcja dostępna jest w oknie Pracownik, na zakładce Podatkowe


ZUS Z-3
Dodano nowy wzór deklaracji ZUS Z-3 wraz z możliwością jej wysyłki do PUE ZUS. Deklaracja składana jest na potrzeby wypłaty zasiłku ZUS w podmiotach zatrudniających poniżej 20 osób. 

 

------------------------------------

 

* Rejestracja klientów biur rachunkowych

Wersja 1.78 wprowadza nowy obowiązek dla biur rachunkowych - rejestrowanie klientów w Koncie InsERT. Obowiązek ten jest podyktowany m.in. koniecznością przygotowania infrastruktury do przechowywania tokenów dostępowych do KSeF. Na wypełnienie tego obowiązku biuro będzie miało 60 dni liczone per każdy podmiot od momentu uruchomienia nowej wersji na podmiocie. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku podmiot przestawi się w tryb read-only.

 

Wersja dostępna jest w naszej witrynie WWW:  pobierz ulepszenie.

Edytowane przez Jacek Parzonka
Link to postu
Użytkownik forum
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...