Skocz do zawartości

Błędne przeliczanie kursów walut dla FZ WNT

Polecane posty

Zauważyłem iż przyjmując towar FZ EU określamy datę faktury ( wystawienia ) do której musimy dopasować kurs waluty.
Zgodnie z przepisami jest to najbliższy dzień poprzedzający tą date w tabeli A kursów średnich NBP

Program Nexo Pro v13  natomiast określa tą datę jako datę dnia wystawienia VAT EU  jest to błędne.
Oczywiście możemy tę datę zmienić w dolnej cz-ci FZ pod rozliczeniem.
Ma to TYLKO skutek na rozliczenie finansowe ze sprzedawcą.
Natomiast do wartości ceny zakupu pobierany jest kurs z dnia f-ry. Ceny zakupu są wówczas nieprawdziwe.
Nie sprawdzałem jak to skutkuje dalej w procesie księgowania i obliczania kosztów zakupu.
Kiedy wyświetlamy ceny na pozycji towaru w WZ widzimy ceny zakupu przeliczone niewłaściwie.
Są również ceny z kursem z dnia wykonywania WZ  ale to jest coś innego.

Reasumując, ceny zakupu są sztywno wyliczane w-g kursu z dnia podanego w polu daty pod polem
data otrzymania ( a brak opisu  definicji tej daty ). Zmiana daty kursu ( i kursu ) w dolnej cz-ci dokumentu nie wpływa na przeliczanie cen.

Czy moje spostrzeżenie jest właściwe ??

Co dzieje się z różnicą kwot pomiędzy
sumą FZ  przy wybranym kursie walut w dolnej czesci dokumentu a sumą wartości pozycji jako   ilość x  cena przyjęcia.
W którym momencie te kwoty się bilansują ????

Jest to kardynalny błąd księgowy !

Link to postu

W Konfiguracji i Typach dokumentów możemy znaleźć Fakturę VAT zakupu - poprawiając ja pojawi się menu. W zakładce Podstawowe i Linia kursów walut możemy ustawić pobieranie ceny na dokumencie (poprzez trzy poziome kreski znajdujące się po prawej stronie).

 

001.jpg

 

Na zakładce Ceny i przeliczenie dokumentu znajduje się podobne menu o nazwie Linia kursów walut VAT, gdzie możemy również ustawić odpowiednie funkcje. Sądzę, że zmiana tych ustawień powinna pomóc :).

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...