Skocz do zawartości

Import JPK a cały opis i GTU

Polecane posty

Czy da się ustawić OPIS w VAT i GTU z automatu kiedy zaciągamy plik JPK sprzedaży. Klient przesyła mi JPK prowadzi jeden typ działalności i chciałbym oznaczyć np Usługi Transportowe GTU13 u wszystkich jego importowanych fakturach czy da się to wykonać. Jak tak to jak ponieważ szukałem i nie wiem jak to wykonać. 

 

Wiem że można u kontrahenta ustawić ręcznie Opis do KPiR oraz VAT  jak i  GTU ale chciałbym ten etap pominąć, ponieważ wcześniej należy mieć kontrahentów już w bazie, a jak zaczytujemy JPK to ich nie mamy. 

Edytowane przez Jakub Karwala
Link to postu

Proszę zauważyć, że w przypadku kiedy była by możliwość przypisania Opisu do VAT jaki GTU itp podczas importu praca była by duża szybsza. Dodam że dużo osób zaciąga pliki sprzedaży czy nawet zakupów i mają one taki sam opis. 

W starym programie mogłem ustawić podczas zaciągania JPK jaki opis mają mieć te pozycję jak również GTU, co uproszczało cały etap. W Nexo bez problemu można tak zrobić tylko producent musi dodać taką opcję. Bo piszę tutaj o jednakowym opisie dla wszystkich zaciąganych pozycji.

Edytowane przez Jakub Karwala
Link to postu

Jak już wspominałem, nie ma takiej możliwości – import danych z pliku JPK to jedynie uproszczony mechanizm. Być może warto w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie z plików epp, xml, bądź z komunikacji online. 

 

Dodam także, że mamy w planach dodanie operacji zbiorczej zmiany opisu.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zmarnowałam dwie godziny próbując wprowadzić opis w VAT importując z pliku JPK. GTU nawet jakoś zbiorczo udało się zmienić. Gdyby producent zamiast umożliwiać tworzenie zapisu w KPiR, umożliwił zbiorcze tworzenie opisów w ewidencji VAT, to potem podczas księgowania opis przeniósłby się do KPiR i wszystko byłoby ok. Tymczasem tutaj jakieś dziwne obejścia, utrudnienia. Trzeba było kopiować dobre sprawdzone wzorce z GT.......

Link to postu

Iwona ja też nie rozumiem czemu nie można przy importowaniu z JPK i innych formatów, dodać opcji dodaj opis itp. Można w tym momencie zaciągnąć np cały plik od klienta i nadać np opis. Trochę tutaj jest to wszystko w drugą stronę. 
Tak samo nie rozumiem czemu jak mamy dekretacje można było aktualizować wpis bez jego usuwania i ponownego dekretowania. 

Link to postu

Dzień dobry,

W dniu 15.03.2024 o 17:24, Iwona Łopacka napisał:

Gdyby producent zamiast umożliwiać tworzenie zapisu w KPiR, umożliwił zbiorcze tworzenie opisów w ewidencji VAT, to potem podczas księgowania opis przeniósłby się do KPiR i wszystko byłoby ok.

Kwestia nie dotyczy bezpośrednio KPiR, lecz schematów dekretacji. Schemat dekretacji pozwala na utworzenie zapisu zarówno w KPiR jak i odpowiedniej ewidencji VAT. Do wykorzystania schematu dekretacji niezbędny jest obraz księgowy, z którego dane zostają przeniesione do odpowiednich pól w wybranych zapisach. Zachęcam do korzystania z dedykowanych metod komunikacji.

 

W dniu 16.03.2024 o 21:59, Jakub Karwala napisał:

nie rozumiem czemu nie można przy importowaniu z JPK i innych formatów, dodać opcji dodaj opis itp.

Jak już wspominałem, import z JPK jest jedynie uproszczonym mechanizmem. Programy księgowe linii nexo pozwalają na import z plików xml oraz epp. W przypadku importu faktur w obsługiwanym formacie jest możliwość ustawienia określonego opisu podczas dekretacji automatycznej.

Edytowane przez Kacper Panek
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...