Skocz do zawartości

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok.

Polecane posty

Witam serdecznie :)

Mam pytanie - czy za pomocą  programu Rachmistrz GT - istnieje już możliwość generowania deklaracji rocznych - rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok?.
Czy program jest aktualny, czy nie będzie żadnych problemów z exportowaniem deklaracji do programu Płatnik?
Czy Rachmistrz będzie jeszcze aktualizowany - w zakresie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej?
Czy mogę już generować i wysłać deklaracje roczne do ZUS, czy się jeszcze wstrzymać?

Proszę o odpowiedzi - uczestników forum oraz osoby z Insertu (serwisantów, osoby obsługujące forum).

Za odpowiedzi - z góry dziękuję.

Pozdrawiam :)

Link to postu

W związku z powyższym aktualnie nie mamy też planów modyfikowania programu. Nie mamy również żadnych informacji od ZUS-u, że miałoby się coś zmieniać w tym temacie. Czy Pani pytanie wynika z wiedzy na temat ewentualnych zmian lub braku funkcjonalności, które powinny być dostarczone do programu, czy to kwestia tylko upewnienia się, że program nie będzie aktualizowany w związku z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej?

  • Lubię to 1
Link to postu
2 godziny temu, Mateusz Makowski napisał:

W związku z powyższym aktualnie nie mamy też planów modyfikowania programu. Nie mamy również żadnych informacji od ZUS-u, że miałoby się coś zmieniać w tym temacie. Czy Pani pytanie wynika z wiedzy na temat ewentualnych zmian lub braku funkcjonalności, które powinny być dostarczone do programu, czy to kwestia tylko upewnienia się, że program nie będzie aktualizowany w związku z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Chodziło o upewnienie się.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

Link to postu
W dniu 26.04.2024 o 21:04, Jarosław Pawlik napisał:

Nie wiem skąd różnica 546,74 zł.

Na podstawie wysłanych zrzutów ciężko stwierdzić. Należałoby porównać kwotę wyliczoną w raporcie z zapisami KPiR, zwracając szczególną uwagę na daty księgowania/zapłaty. 

 

22 godziny temu, Hanna Szymura napisał:

Dlaczego różnice inwentaryzacyjne są liczone  tylko w przypadku jeśli inwentaryzacja jest uwzględniona w zaliczce na podatek za grudzień ?

 

Zostało to zrobione dla zachowania spójności danych po przeniesieniu wyliczeń na składkę zdrowotną z zaliczki na PIT do raportu wyliczania podstawy składki zdrowotnej.

 

Mogłaby Pani dokładnie opisać przypadek biznesowy, w którym różnice remanentowe nie są uwzględniane w zaliczce, a wchodzą do podstawy składki zdrowotnej? 

Link to postu

Chciałbym się podpiąć pod temat bo nie do końca rozumiem schemat działania

 

spółka z trzema wspólnikami, udziały po "równo", podatek liniowy

dwóm wspólnikom (K,B) zwrot nalicza się do kolumny "zdrow.odl." jednemu nie (S)

"K" ma jeszcze dodatkowe przychody (niewielkie)

 

"B" i "S" mają praktycznie te same podstawy zus i opodatkowania (różnica 0,01% w udziałach)

 

Zrzut ekranu 2024-05-07 143828.jpg

Zrzut ekranu 2024-05-07 144453.jpg

Zrzut ekranu 2024-05-07 144701.jpg

Edytowane przez Michał Dąbrowski
Link to postu

Dzień dobry.

Nie wiem, czy pytanie umieszczam w odpowiednim wątku, proszę ewentualnie o przekierowanie.

W Rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej w programie Rachmistrz GT  z automatu nalicza w poz. 11 i 34 "Zwiększenie kosztów o składki ZUS" odpowiednio o wartość składek na FP, które nie powinny w tym przypadku zwiększać kosztów, a tym samym zmniejszać podstawy do zdrowotnego. Czy jest to błąd programu, czy ewentualnie ustawień systemowych? Czy jedyna opcja to ręczne zerowanie poz. nr 34 ?

Link to postu
W dniu 7.05.2024 o 14:43, Michał Dąbrowski napisał:

Chciałbym się podpiąć pod temat bo nie do końca rozumiem schemat działania

 

spółka z trzema wspólnikami, udziały po "równo", podatek liniowy

dwóm wspólnikom (K,B) zwrot nalicza się do kolumny "zdrow.odl." jednemu nie (S)

"K" ma jeszcze dodatkowe przychody (niewielkie)

 

"B" i "S" mają praktycznie te same podstawy zus i opodatkowania (różnica 0,01% w udziałach)

Proszę Pana o zrzuty ekranu z Ewidencji składek każdego wspólnika osobno ze wskazaniem składek zapłaconych w 2023 roku oraz składek naliczonych w roku składkowym 2023 (czyli: naliczone przed 2023 i zapłacone w 2023, naliczone i zapłacone w 2023, oraz grudzień 2023). Proszę, aby screeny obejmowały te kolumny, które Pan już udostępnił, ale razem z podsumowaniem oraz rozszerzeniem kolumn dotyczących składek zdrowotnych tak, aby było widać pełne kwoty. Dodatkowo proszę o screeny każdego wspólnika z okna edycji wspólnika z zakładek: Ogólne, Składki i Podatek oraz screen z okna edycji naliczenia rocznego tego trzeciego wspólnika.

 

W dniu 9.05.2024 o 11:34, Henryk Palczewski napisał:

Dzień dobry.

Nie wiem, czy pytanie umieszczam w odpowiednim wątku, proszę ewentualnie o przekierowanie.

W Rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej w programie Rachmistrz GT  z automatu nalicza w poz. 11 i 34 "Zwiększenie kosztów o składki ZUS" odpowiednio o wartość składek na FP, które nie powinny w tym przypadku zwiększać kosztów, a tym samym zmniejszać podstawy do zdrowotnego. Czy jest to błąd programu, czy ewentualnie ustawień systemowych? Czy jedyna opcja to ręczne zerowanie poz. nr 34 ?

Według naszej wiedzy to w przepisach nie ma informacji na temat, że FP nie może stanowić kosztu przy liczeniu dochodu dla podstawy składki zdrowotnej, więc składki te są ujmowane w kosztach. Może Pan podzielić się źródłem Pańskiego podejścia np. jakąś interpretacją, wytycznymi z ZUS, podstawą prawną, czy innym źródłem? 

Edytowane przez Mateusz Makowski
Link to postu
56 minut temu, Mateusz Makowski napisał:

Proszę Pana o zrzuty ekranu z Ewidencji składek każdego wspólnika osobno ze wskazaniem składek zapłaconych w 2023 roku oraz składek naliczonych w roku składkowym 2023 (czyli: naliczone przed 2023 i zapłacone w 2023, naliczone i zapłacone w 2023, oraz grudzień 2023). Proszę, aby screeny obejmowały te kolumny, które Pan już udostępnił, ale razem z podsumowaniem oraz rozszerzeniem kolumn dotyczących składek zdrowotnych tak, aby było widać pełne kwoty. Dodatkowo proszę o screeny każdego wspólnika z okna edycji wspólnika z zakładek: Ogólne, Składki i Podatek oraz screen z okna edycji naliczenia rocznego tego trzeciego wspólnika.

 

Według naszej wiedzy to w przepisach nie ma informacji na temat, że FP nie może stanowić kosztu przy liczeniu dochodu dla podstawy składki zdrowotnej, więc składki te są ujmowane w kosztach. Może Pan podzielić się źródłem Pańskiego podejścia np. jakąś interpretacją, wytycznymi z ZUS, podstawą prawną, czy innym źródłem? 

Czy mógłby Pan zerknąć na mój przypadek?

Link to postu

Dzień dobry,

informację w zakresie nie ujmowania w kosztach składek na FP  ( do wyliczenia podstawy składki zdrowotnej ) potwierdzono wczoraj telefonicznie na infolinii ZUS. Zresztą rok temu mieliśmy czynności sprawdzające z ZUS u naszego klienta i Pani również prosiła o zapisy z KPiR, aby upewnić się, że składki na FP nie obniżyły podstawy składki zdrowotnej. ZUS stoi na stanowisku, że w przepisach wprost wskazano, że podstawą składki zdrowotnej jest dochód po obniżeniu o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, natomiast składki na FP nie są zaliczane do składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Pozdrawiam

Link to postu

Witam, mam problem z rozliczeniem składki zdrowotnej dla podmiotu który mienił formę opodatkowania od stycznia 2024 z ryczałtu na kpir. Wiem, że wygenerowaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w podmiocie kpir powinnam zaktualizować rozliczenie składki zdrowotnej z podmiotu ryczałtowego, ale nie pokazuje mi tej aktualizacji. Co robię nie tak??

image.thumb.png.156d7ed8ae6e6e8539d82828ebc8b29d.png

Link to postu
W dniu 10.05.2024 o 14:30, Henryk Palczewski napisał:

informację w zakresie nie ujmowania w kosztach składek na FP ( do wyliczenia podstawy składki zdrowotnej ) potwierdzono wczoraj telefonicznie na infolinii ZUS. Zresztą rok temu mieliśmy czynności sprawdzające z ZUS u naszego klienta i Pani również prosiła o zapisy z KPiR, aby upewnić się, że składki na FP nie obniżyły podstawy składki zdrowotnej

To wygląda na jakąś kolejną nadinterpretację ZUSu. Przecież do kalkulacji składki zdrowotnej bierzemy pod uwagę dochód, a tutaj przez to, że składki na FP są zaliczane do kosztów, siłą rzeczy są uwzględnione. Tak samo zresztą dzieje się ze składkami społecznymi, jeśli ich nie odliczamy od dochodu i tak samo dzieje się też ze składką zdrowotna u podatników podatku liniowego w granicach limitu. Składki na FP nigdy nie były odliczane od dochodu bo one stanowiły kosztową cześć dochodu. Widać z tego, że w ZUS nie widzą różnicy pomiędzy uwzględnieniem składek w kosztach, a odliczeniem ich od dochodu. Idąc dalej i przyjmując taką interpretację ZUSu, do kalkulacji składki zdrowotnej nie można byłoby uwzględniać innych kosztów, np. czynszu, rachunków za media itd.

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
W dniu 11.05.2024 o 12:18, Małgorzata Sasin napisał:

Witam, mam problem z rozliczeniem składki zdrowotnej dla podmiotu który mienił formę opodatkowania od stycznia 2024 z ryczałtu na kpir. Wiem, że wygenerowaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w podmiocie kpir powinnam zaktualizować rozliczenie składki zdrowotnej z podmiotu ryczałtowego, ale nie pokazuje mi tej aktualizacji. Co robię nie tak??

 

Dzień dobry, 

najprawdopodobniej przyczyną jest Okres obrachunkowy wybrany w lewym górnym rogu programu. Proszę zmienić na 2023 i sprawdzić, czy wówczas będzie możliwe zaimportowanie rozliczenia. Jeżeli dalej będzie puste pole, to proszę zweryfikować, czy na podmiocie ryczałtowym został wyliczony w roku 2023 raport Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 

 

W dniu 10.05.2024 o 14:30, Henryk Palczewski napisał:

Dzień dobry,

informację w zakresie nie ujmowania w kosztach składek na FP  ( do wyliczenia podstawy składki zdrowotnej ) potwierdzono wczoraj telefonicznie na infolinii ZUS. Zresztą rok temu mieliśmy czynności sprawdzające z ZUS u naszego klienta i Pani również prosiła o zapisy z KPiR, aby upewnić się, że składki na FP nie obniżyły podstawy składki zdrowotnej. ZUS stoi na stanowisku, że w przepisach wprost wskazano, że podstawą składki zdrowotnej jest dochód po obniżeniu o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, natomiast składki na FP nie są zaliczane do składek na ubezpieczenie społeczne.

Czy mógłby Pan udostępnić jakiś dokument, podstawę prawną lub odnośnik do jakiejś publikacji ZUS-u świadczącej o takim stanowisku Zakładu? 

Link to postu
W dniu 30.04.2024 o 10:16, Mateusz Makowski napisał:
W dniu 29.04.2024 o 11:10, Hanna Szymura napisał:

Dlaczego różnice inwentaryzacyjne są liczone  tylko w przypadku jeśli inwentaryzacja jest uwzględniona w zaliczce na podatek za grudzień ?

 

Zostało to zrobione dla zachowania spójności danych po przeniesieniu wyliczeń na składkę zdrowotną z zaliczki na PIT do raportu wyliczania podstawy składki zdrowotnej.

 

Mogłaby Pani dokładnie opisać przypadek biznesowy, w którym różnice remanentowe nie są uwzględniane w zaliczce, a wchodzą do podstawy składki zdrowotnej? 

Moim zdaniem rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej różnice inwentaryzacyjne powinny być uwzględniane, na podobnej zasadzie jak przy wyliczaniu deklaracji podatkowych rocznych dla celów  PIT (PIT-36 i PIT-36L).

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...