Skocz do zawartości

Łukasz Saładonis

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    207
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Łukasz Saładonis

  1. Potwierdzam, program do rozliczenia importuje błędną kwotę. 

    Mamy podatnika liniowego:

    zapłacone składki w trakcie roku 2022                                             - 12.633,97 zł

    z rozliczenia rocznego złożonego w 2023 zwrot nadpłaty             -   4.970,53 zł 

     

    Program mylnie do przychodów w rozliczeniu rocznym wrzuca kwotę 4.970,53 zł 

     

    Kwota, która powinna być uwzględniona w przychodach to 1.036,56 zł

     

    Przeliczenie powyższego 8.700 - (12.633,97 - 4.970,53) = 8.700- 7.663,44 = 1.036,56 zł 

     

    Pozdrawiam Łukasz. 

  2. 22 godziny temu, Roman Budzisz napisał:

    Dopytam jeszcze - chce Pan wysłać każdy PIT-11 osobno do każdego ze wspólników, czy wysłać PIT-11 osobno na adres Mojej Firmy ?

    Panie Romanie biura rachunkowe nie wysyłają PIT-ów dla pracowników tylko zazwyczaj dla osoby wskazanej do kontaktów z biurem. I chciałbym żeby do tej osoby trafiły te pity-y :) Mógłby to być adres e-mail wskazany w Mojej Firmie :)  

  3. Klient odchodzi do innego biura i teraz co można zrobić z dokumentami na portalu. Czy portal klienta można przekazać do innego biura rachunkowego, które pracuje na insercie? Czy są jakieś inne rozwiązania pomijając temat poboru i wydruku dokumentów które są na portalu??

     

    Pozdrawiam. 

  4. Chcielibyśmy jako biuro rachunkowe zbiorczo zaszyfrować/wysłać deklaracje PIT-11 (oraz inne dokumenty) dla naszych klientów. W związku z tym, czy jest możliwość zbiorczej konfiguracji u klientów biura (w Gratyfikancie nexo pro) klientów pocztowych oraz zbiorcze wysłanie/zaszyfrowanie dokumentów. 

     

    Z góry dziękuję za pomoc. 

  5. W dniu 25.07.2023 o 15:34, Łukasz Gniazdowski napisał:

    Nie ma takiej konieczności. Można korzystać z zewnętrznego klienta poczty i mechanizm nadal będzie działać.
    Oczywiście korzystanie z klienta poczty wbudowanego w nexo ma swoje korzyści - przede wszystkim możliwość zbiorczej wysyłki maili.

    Zachęcam do zapoznania się z tematami e-pomocy:
    Domyślny klient poczty w nexo
    Szyfrowanie wydruków kadrowych

     

    Dzień dobry. Panie Łukaszu czy istnieje możliwość dla biur rachunkowych zbiorczej konfiguracji kont pocztowych u klientów ?? 

     

    Pozdrawiam Łukasz. 

  6. W dniu 20.12.2023 o 07:31, Katarzyna Kolenda napisał:

    Założenia Portfela InsERT oraz cennik paczek InsPunktów znajdują się na stronie Portfel InsERT - poznaj nowy sposób płatności - InsERT.  

    Dla dokumentów z KSeF opłata pobierana będzie za wysyłane i pobierane dokumenty – 1 InsPunkt za każdy wysłany dokument oraz 1 InsPunkt za każdy odebrany. W przypadku dokumentów OCR 1 strona będzie kosztowała 1 InsPunkt. 

    Szczerze uważam że to porażka liczyć za jedną stronę taką cenę. Dla mojego biura jest to dodatkowy koszt w granicach 15 tys zł rocznie.  Lepiej wzięlibyście opłatę za portal roczną (tak jak w przypadku raportów) i byłoby po problemie. Ja tam pewnie uciekam. Mój program CRM będzie obsługiwał KSeF i tam nikt nie liczy za jedną kartkę. Z resztą przeraża mnie polityka cenowa Insertu gdzie potraficie z roku na rok podnieść cenę x 3>i tego najbardziej się obawiam. 

  7. 19 godzin temu, Katarzyna Kolenda napisał:

    Za dokument pobrany z KSeF w ramach podmiotu opłata zostanie policzona raz, podczas pobrania dokumentów z KSeF do Portalu.  Pobranie z Portalu do programu finansowo-księgowego będzie bezpłatne. 

    Naszą intencją jest aby pobieranie dokumentów z KSeF jak i OCRowanie dokumentów było obsługiwane jednym mechanizmem opartym na wspólnym cenniku. Natomiast nie wykluczamy, że przyszłe funkcjonalności, które w pojawią się w usługach portalowych będą dodatkowo płatne.

    Pani Katarzyno prosimy o informację jakie to konkretnie będą stawki. Planujecie pobierać takie same opłaty jak dotychczas?? 

     

     

  8. 18 godzin temu, Katarzyna Kolenda napisał:

    Plan prac związanych z KSeF wygląda następująco:

    1. Wdrożenie KSeF w programach handlowych – programy linii GT i nexo obsługują wysyłkę i odbiór e- Faktur w laboratoriach, na przełomie roku pojawi się również możliwość wysyłki do KSeF w programie Subiekt 123.
    2. Wdrożenie KSeF w programach księgowych – tutaj również umożliwiliśmy obsługę faktur KSeF w laboratoriach. W celu pobrania e-Faktur do programu księgowego nie ma potrzeby korzystania z żadnego dodatkowego produktu, również w przypadku pracy biura.
    3. Wdrożenie KSeF w produktach wspierających procesy księgowe – plan prac związany z Portalami został przedstawiony w pierwszym poście. Nie ulega on zmianie, prace trwają i jak tylko będziemy gotowi na przekazanie większej ilości informacji to będziemy Państwa informować. Mogę zdradzić, że tworząc aplikację dla klientów postanowiliśmy opierać się o już istniejące rozwiązanie Dokumenty firmy.

    Proszę  udzielić informacji czy będziemy musieli ponosić jakieś dodatkowe koszty związane z obsługą usługi dokumenty?? Czy będzie liczone tak jak OCR?? 

  9. 18 godzin temu, Katarzyna Kolenda napisał:

    Dziękuję. Potwierdziliśmy problem po naszej stronie. Polega on na tym, że sumarycznie pliki ważą ponad 10MB. 

    Tego nie udało nam się powtórzyć. Przydatne byłyby dodatkowe informacje:

    1. W jakiej wersji programu jest podmiot na której pojawia się błąd?
    2. W jaki sposób dekretowane są faktury? Czy dekretacja automatyczna czy dekretacja ręczna (zapis VAT, KPiR)
    3. Jak wprowadzane są faktury które są zaksięgowane - czy przez narzędzie do scalania i dzielenia plików czy może z pomijając je? 
    4. Czy dzieje się tak ze wszystkimi fakturami? 

    Wersja 48.0.0

    Dekretacja ręczna

    Klient wrzuca dokumenty na portal

    Tak. 

  10. Jest jeszcze jeden problem który był już w poprzednim miesiącu. W portalu biura używając filtra zapis księgowy "nie" są dalej widoczne faktury które zostały zaksięgowane. Trzeba wyjść z programu na nowo się zalogować i wtedy znikają.  

  11. 5 minut temu, Katarzyna Kolenda napisał:

    Dziękuje za zgłoszenie problemu. Będziemy go analizować po naszej stronie. Bardzo pomocne będą informacje:

    1. Czy sytuacja się powtarza?

    2. Czy korzystał Pan z opcji scalania podczas dodawania pliku za pomocą opcji "Wczytaj pliki dokumentów" czy dotyczyło to sytuacji kiedy dokumenty były wybrane z listy? 

    3. Bardzo pomocne byłoby gdyby udało się wysłać dokumenty, które próbował pan scalić za pomocą formularza zgłoszeniowego. Dodając informację, że dotyczy to tego wątku.  

    1. Tak próbowaliśmy kilkakrotnie. 

    2. Dokumenty były wybrane z listy - klient przesyła nam dokumenty. 

    3. Ok. 

  12. 20 godzin temu, Kacper Panek napisał:

    Dzień dobry,

    w przypadku posiadania rozszerzeń dla większej liczby podmiotów (cena na tel.) w linii InsERT nexo PRO istnieje możliwość skalkulowania ceny abonamentu, która będzie dostosowana do faktycznych potrzeb biura. W tym celu prosimy o kontakt z działem handlowym.

    Tak sprawa była załatwiana przez pośrednika sprzedającego oprogramowanie. 

  13. Dzień dobry. Z firmą Insert nasze biuro rachunkowe współpracuje od 1997 roku. Od początku istnienia biura rachunkowego wykorzystujemy systemy Insertu oraz aktualizujemy programy corocznie. Korzystamy także z Gratyfikanta i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego systemu - niewątpliwie jest to najlepsze oprogramowanie jeżeli chodzi o wszystkie aplikacje Insertu. 

     

    W tym roku zostałem zaskoczony kosztami aktualizacji programu Gratyfikant Nexo który wyniósł 4.650,00 zł netto dla 250 podmiotów. Gdyby moje biuro rozliczało 250 podmiotów i każdy z nich zatrudniał pracowników niewątpliwie nie byłoby to duży koszt natomiast aktualnie biuro rozlicza około 100 podmiotów dla których rozlicza wynagrodzenia. 

     

    Sztywne podejście insertu dotyczące możliwości zwiększenia podmiotów ale z drugiej strony brak możliwości zmniejszenia ilości podmiotów w ramach posiadanej licencji powoduje, że stajemy się więźniem jakiegoś dziwnego systemu.  Może okazać się, że w kolejnym roku nie będzie mnie stać na programy Insertu.

     

    Wpadłem na ciekawy pomysł, że pewnie taniej będzie kupić nową licencję i zwiększyć ją do 100 podmiotów niż wykupować aktualizacje. I tutaj niestety Insert mnie zaskoczył informując o tym, że dla jednego podmiotu może być wydana tylko jedna licencja. (bardzo to ciekawe z punku widzenia przepisów prawa)

     

    Logicznym jest, że biura rachunkowe działają i chcą działać ale zdarzają się sytuacje w których biuro traci klientów a za aktualizacje musi płacić tak samo. 

     

     

    • Lubię to 1
  14. 23 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

    Nie chcę organizować pracy, to zdecydowanie wykracza poza funkcjonalności i możliwości programów, ale uważam, że tak należy ułożyć współpracę z klientami, aby to im zależało, ale nie dla biura rachunkowego - jeśli na dzień dzisiejszy klient nie dostarcza dokumentów w formie papierowej, to jaka funkcjonalność programów skłoni tego użytkownika do wcześniejszej akceptacji dokumentów, w ogóle do zalogowania się do portalu dokumentów ?

     

    Co do samej funkcjonalności to sugestia jest problematyczna, może prowadzić do niejawnej / błędnej akceptacji dokumentów na zasadzie "przecież ja niczego nie akceptowałem, ja tylko przeglądałem".

    Panie Danielu, jeżeli portal będzie przejrzysty z możliwością wyszukiwania faktur po kontrahencie nip-ie etc., to klient będzie wolał zalogować się do portalu biura niż na krajowy KSeF, który z góry można złożyć, że będzie drętwym nieelastycznym systemem. 

     

    Nie bardzo rozumiem co wykracza poza możliwości systemu, przecież Insert powiadomił o tym, że będzie możliwość akceptacji faktur. Tutaj tylko należy wprowadzić pewną regułę polegającą na akceptacji dokumentu przed jego przeglądnięciem :), a reguły to biuro zapisze w umowach ewentualnie insert w regulaminie użytkowania apki. 

     

    Pozdrawiam Łukasz. 

     

      

  15. 5 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

    Zostało to przemyślane, jest realizowane, zostało opisane na forum w dedykowanym dziale:

     

    Witam. Jak najbardziej widziałem ten post. Niemniej należy na użytkownikach portalu wymusić jak najszybszą akceptację dokumentów. Na zasadzie chcesz zobaczyć zaakceptuj z możliwością anulowania akceptacji. 

    Chodzi o to żeby biura w nieskończoność nie czekały aż klient zaakceptuje dokumenty. 

     

    Niewątpliwie każde biuro rachunkowe chciałoby przyspieszyć rozliczenia podatkowe a przez nieprawidłowo skonfigurowane systemy możemy być na tym samym etapie jak dostarczanie dokumentów w formie papierowej. 

  16. Warto przemyśleć sprawę akceptacji faktur przez klienta w portalu biura przesłanych z KSeF.

     

    Biuro rachunkowe musi wiedzieć, że faktura która się tam znalazła jest fakturą klienta a nie tzw. pustą fakturą.

    Niemniej jednak z doświadczenia wiem, że klienci będą się z tym ociągali przez co będą opóźnienia w pracy księgowych. Żeby wymusić na klientach szybką akceptację warto wprowadzić mechanizm polegający na:

    1) akceptacja faktury

    2) podgląd faktury

    3) ewentualne wycofanie akceptacji.   

     

    W naszym biurze planuję całkowite wyłączeniu faktur z obiegu papierowego i tylko i wyłącznie obieg elektroniczny. Nasi klienci korzystali by tylko z portalu biura, nie korzystając z KSeF. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...