Skocz do zawartości

Kancelaria AG Wowra

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    104
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Kancelaria AG Wowra

  1. Po części tematy są powiązane, jednakże faktycznie ma Pan racje, nasz problem powinniśmy zdefiniować w osobnym wątku. Dziękuje i przepraszam za zamieszanie.
  2. Powyższa interpretacja faktycznie dotyczy rozliczenia zeszłorocznego, wówczas przy ustaleniu dochodu dla celów obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za rok składkowy 2022/2023 przedsiębiorcy powinni pomniejszyć dochód za rok 2022 jeśli remanent końcowy jest niższy od początkowego albo nie powinni uwzględniać dodatniej różnicy remanentowej- czyli sytuacji gdzie remanent końcowy jest wyższy od początkowego. Ale ten przywilej można było zastosować tylko do rozliczenia za rok 2022. Obecnie, należy brać pod uwagę i dodatnią i ujemną różnice. Dokładnie tak odpowiedział nam ZUS w kontekście zadanego pytania czy uwzględniamy w tym roku różnice remanentowe, w grudniu 2023 lub w rozliczeniu rocznym skł. zdrowotnej za rok 2023. : "Dzień dobry, W tym roku należy uwzględniać w wyliczeniu zarówno dodatnie jak i ujemne różnice remanentowe. Sposób rozliczenia analogiczny do zasad obowiązujących w poprzednim roku, tj. różnice remanentowe ujemnie lub dodatnie należy uwzględnić w kontekście dochodu za grudzień 2023 r. przy rozliczeniu składki należnej za styczeń 2024 r. albo w kontekście rozliczenia rocznego." Dziękuję za kontakt z nami, w razie pytań zapraszam ponownie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Centrum Kontaktu Klienta
  3. Według naszej wiedzy w DRA styczniowym 2024 powinien być uwzględniony remanent. Czyli prawidłowo jest usunąć zaznaczenie: "uwzględniaj różnicę remanentową" wówczas program poprawnie weźmie różnice remanentową w naliczeniu składek ZUS za styczeń 2024. Jeśli haczyk pozostanie zaznaczony podstawa naliczenia składki zdrowotnej będzie błędna.
  4. Również zgłaszamy ten sam problem. Jest błąd w programie w aktualnym naliczaniu składki zdrowotnej za styczeń 2024 - program nie uwzględnia w podstawie składki zdrowotnej różnicy remanentowej. Po głębszej analizie: 1. Jeżeli remanent początkowy jest większy od końcowego to program powinien różnice odjąć od dochodu w rozliczeniu styczniowej DRA 2. Jeżeli remanent początkowy jest mniejszy od końcowego to program powinien dodać różnice do dochodu będącego podstawą rozliczenia styczniowego DRA Przy próbie wygenerowania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej za 2023 - program prawidłowo uwzględnia różnice remanentowe. Dość pilna sprawa wobec tego proszę o informacje czy zostanie wprowadzona poprawka w powyższej sprawie?
  5. Rozumiem, w obecnej chwili Pity 4r zmieniliśmy ręcznie w celu terminowego złożenia, jednakże według naszej oceny raczej problem pojawia się właśnie u osób z stosownie niskim wynagrodzeniem gdzie zastosowana ulga pit 2 powoduje brak naliczenia zaliczki na podatek- i taka osoba jest wykazywana na Pit 4r pomimo poboru zaliczki z LP. Nasza ocena wynika z faktu, że ten sam błąd wystąpił na kilkudziesięciu firmach.
  6. Jednak z tego co widzę, wystawiając pit 4R na innych firmach - błąd nie dotyczy osób poniżej 26 r. ż. Osoby do 26 r.ż gdzie zaliczka nie nalicza się na LP z uwagi na zastosowane zwolnienie prawidłowo nie są wykazane na PIT 4R, wszystko wskazuje na to, że problem dotyczy tylko niskich wynagrodzeń/ minimalnych z zast. ulgi pit 2 gdzie podatek się nie nalicza a osoba jest powyżej 26 r. życia. Czyli tak jak na powyższym dodanym dzisiaj załączniku.
  7. Niestety w tym roku, pojawia się ta sama sytuacja co w ubiegłym roku. Na deklaracjach PIT 4R pojawia się nieprawidłowa liczba osób w związku z poborem zaliczki. Dotyczy to zarówno niskiego wynagrodzenia gdzie przy zastosowaniu ulgi podatkowej zaliczka nie wychodzi, jak również osoby poniżej 26 r. życia gdzie zaliczka nie jest naliczona. Przykład z załącznika to zatrudnienie 2 pracowników na UOP gdzie z wynagrodzenia nie ma pobranej zaliczki z uwagi na niską kwotę. Oraz zatrudnienie na umowie cywilnoprawnej z tyt. której poprany jest podatek w zależności od miesiąca wypłaty świadczenia. Poprawka miała być zrobiona w kolejnych aktualizacjach, czy jest jakieś rozwiązanie?
  8. Zaciągnęłam z PUE zwolnienie lekarskie od pracownicy. Zwolnienie wystąpiło w 11.2023, pracownica ma nowe podstawy chorobowe więc miesiące które wchodzą do podstaw to 12 m-cy od 11.2022-10.2023. Nie rozumiem dlaczego podstawa za 10.2023 jest wyzerowana. Pracownica przepracowała cały miesiąc i dostała wynagrodzenie 3600zł, które powinno wejść do podstawy. Podstawa za ten miesiąc została wyzerowana, a zaznaczono dzióbek że ten miesiąc wchodzi do podstaw. Przeliczyłam i faktycznie kwota z tego miesiąca nie została doliczona do obliczonej podstawy chorobowej. Proszę o wyjaśnienie błędu i co zrobić, żeby było dobrze. Skany w załączeniu. 3.pdf
  9. 😅 no niestety tak to jest ... jak wprowadzane są na szybko nieprzemyślane nowości - to później mamy szereg interpretacji.. a co za tym idzie.. problemów jak prawidłowo je zastosować ...
  10. Rozumiem, jesteśmy po wielu szkoleniach i takie generalnie zostaje nam przedstawiane stanowisko ZUS, które określa, że w przypadku skorzystania w danym miesiącu (który wchodziłby do podstawy chorobowej) z urlopu "siła wyższa" podstawę zasiłku chorobowego za ten miesiąc będzie stanowić wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej. Poniżej przykładowe linki stanowiące również o tej interpretacji: https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/8733316,zus-wyjasnia-jak-liczyc-zasilek-gdy-bylo-wolne-z-powodu-sily-wyzszej.html https://www.hrkadryiplace.pl/nowe-zwolnienia-od-pracy-po-nowelizacji-ustawy-kodek-pracy-a-podstawa-wymiaru-swiadczen-chorobowych-hrkadryiplace-jezek-przemyslaw/
  11. Proszę jeszcze, żeby przy okazji poprawki, było uwzględnione również to, że jeśli do podstawy chorobowej wchodzi miesiąc w którym wystąpiła siła wyższa i jakieś chorobowe, i przepracowano minimum połowę miesiąca, to żeby nie występowało uzupełnienie płacy zasadniczej do pełnej kwoty z umowy, tylko do kwoty pomniejszonej o siłę wyższą. (tzn.płaca zadnicza z umowy- pomniejszenie płacy zas. z tyt.urlopu siła wyższa + wynagr.50%siła wyższa).
  12. Dzień dobry. Pracownik z wynagrodzeniem 3600zł brutto, korzysta w miesiącu z 1 dnia urlopu opiekuńczego ( Art. 173'1 Kp) oraz z 2 dni wolnego z tyt.siły wyższej. Gratyfikant prawidłowo nalicza pomniejszenie płacy zasadniczej z tytułu obu nieobecności oraz prawidłowo nalicza wynagrodzenie 50% za siłę wyższą. Jednakże błędnie w przypadku tego pracownika uzupełnia płacę minimalną - praktycznie o kwotę strącenia z tytułu siły wyższej, powodując że pracownik przez to że korzysta z siły wyższej wcale nie ma za to pomniejszonego wynagrodzenia o połowę. Reasumując końcowe wynagrodzenie jest tylko pomniejszone o 1 dzień nieobecności z tyt.urlopu opiekuńczego. W załączeniu rozliczenie wynagrodzenia. "Natomiast obniżenie miesięcznego wynagrodzenia, w przypadku korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej nie stanowi podstawy do podwyższenia wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z faktu, że ustawodawca wprost przewidział, że powinno to być 50% wynagrodzenia wyliczonego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z wyłączaniem kwoty wyrównania do ustawowej płacy minimalnej." W załączeniu przesyłam również ustawienia składnika płacowego "uzupełnienie do płacy minimalnej" - wydaje mi się, że w sposobie naliczania, pomniejszenie za czas nieobecności z tyt. siły wyższej oznaczone jako "tak" aby program nie stosował uzupełnienia ale nie mamy możliwości edycji gdyż składnik płacowy jest składnikiem automatycznym. Prosimy o wyjaśnienie.
  13. Proszę o pomoc jak mam wpisać dane ubezpieczeniowe na wspólniku w gratyfikancie nexo, aby udało mi się je zapisać. Przedsiębiorca prowadzący działalność gosp. w styczniu tego roku korzystał z MAŁEGO ZUSU PLUS (roczny dochód z poprz.roku wynosił 25240,62, a przychód 103139,00) z minimalną podstawą 1047,00zł, bo ze wzgl.na dochód podstawa wyrównywana jest do minimalnej. Od lutego ze względu na wyczerpany okres 36 miesięcy korzystania z małego ZUSu nie było już preferencji tylko ZUS standardowy z podstawą 4161. Ze względu na zmianę przepisów, wydłużających o 12 miesięcy możliwość korzystania z małego zusu plus, klient od 1 września znowu będzie korzystał z małego zusu plus (podstawy takie jak w styczniu 2023). Ustalono z ZUS, że od lipca minimalna podstawa do małego zusu plus wynosi nadal 1047,00zł., jednak jest problem żeby to zapisać w gratyfikancie. Zapis takiej podstawy jest niemożliwy. Wyskakuje komunikat że minimalna podstawa nie może być niższa niż 30% wynagrodzenia obowiązującego w styczniu, a 1047 jest dokładnie tą kwotą. Gdybym wprowadziła 1080 jako podstawę to bez problemu puszcza, ale jest to zła podstawa. Od lipca zmieniła się minimalna podstawa tylko do ZUS Preferencyjnego, natomiast do Małego ZUS plus na caly rok obowiązuje 1047zł. Mam to potwierdzone w ZUS. Proszę o pomoc.ne mailowo przez ZUS.
  14. Tylko wskazać odpowiednią podstawę prawną w związku z uchyleniem art. 1791 oraz art. 1821c
  15. Dzień dobry, proszę o informację kiedy można się spodziewać nowego wzoru świadectwa pracy uwzględniającego zmiany od 26 kwietnia a mianowicie informacje o dodatkowych dwóch urlopach oraz o pracy zdalnej? Ponadto konieczne jest dokonanie zmian we wzorze z powodu zmian wprowadzanych nowelizacją z 9 marca 2023 r. w zakresie urlopu rodzicielskiego. W związku z uchyleniem art. 1791 Kodeksu pracy jedyną podstawą prawną do korzystania z urlopu rodzicielskiego będzie art. 1821a Kodeksu pracy. Pozdrawiam
  16. Dzień dobry. Proszę o rozwiązanie sytuacji w takim przypadku: pracownica złożyła PIT-2 gdzie oświadczyła, że będzie rozliczać się wspólnie z dzieckiem a jej przychody nie przekroczą 120 tys. zł w tym roku (samotnie wychowuje dziecko). Gratyfikant oblicza wynagrodzenie w ten sposób, że stosuje ograniczenie składki zdrowotnej do wysokości podatku (zgodnie z wyliczeniami na stan grudzień 2021r.), powinien zastosować ulgę 2x43,76zł = 87,52 zł ale stosuje kwotę 90,09zł (naliczenie ulgi podatkowej w wysokości 43,76 zł oraz 46,33 zł). Dodam, że ulga w wys. 46,33 zł obowiązywała do 09.2019r. a ulga 43,76zł obowiązuje od 09.2019r. więc uważam, że powinien zastosować podwójna ulgę w wysokości 43,76 zł. Proszę o weryfikacje zgodnie z poniższym zrzutem ekranu:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...