Skocz do zawartości

Wyciąg bankowy a schemat dekretacji

Polecane posty

Witam,

 

Czy ktoś z użytkowników lub może Insert mógłby mi pomóc i objaśnić jak w schemacie dekretacji dotyczącej wyciągu bankowego wykorzystać opcję "wyznacz na podstawie rozliczeń", którą można wybrać przy ustawianiu parametrów pozycji zapisu księgowego? Próbowałem na wszelkie sposoby, ale dostaję komunikat, że :"Wyznaczenie konta księgowego na podstawie rozliczeń nie było możliwe" przy próbie dekretacji wyciągu bankowego.

Jeśli dobrze rozumiem to opcja ta pozwoli na automatyczną rozpoznawanie kont przeciwstawnych do konta rachunku bankowego na podstawie operacji bankowych i podpiętych rozrachunków, które są wprowadzone, zgadza się?

 

Pozdrawiam,

 

Przemek

Link to postu

By skonsumować tą funkcjonalność:
1. Musi istnieć dekret np dokumentu handlowego posiadający rozrachunek tego dokumentu.
2. Dokument finansowy musi rozliczać rozrachunek powstały z tego dokumentu handlowego.
3. Wówczas, podczas dekretacji dokumentu finansowego, poprzez identyfikację rozliczenia spłaty z rozrachunkiem dokumentu handlowego, lokalizowany jest dekret dokumentu handlowego, z którego pobierane jest konto i strona zapisu.
4. Dla dokumentu finansowego wyznaczana jest wówczas strona przeciwna i pobierane jest konto wykorzystane przy zapisie dokumentu handlowego.

Czyli ta funkcjonalność adresuje scenariusz: wystawiamy dokument generujący rozrachunek, dekretujemy go. Przychodzi spłata. Rozliczamy rozrachunek i dekretujemy spłatę.

Link to postu

Panie Romanie, a jest możliwość, aby uzyskać od Pana informację jak dokładnie należałoby ustawić schemat, aby ta opcja działała? Niestety, ale Państwa schemat wzorcowy nie wykorzystuje tej opcji, a wydaje mi się, że byłaby ona przydatna.

 

Dodam tylko, że wprowadzając każdą fakturę sprzedaży bądź zakupu określamy formę płatności i jeśli jest to przelew to wprowadzamy formę płatności przelew. Później przy dekretacji tych faktur w Rewizorze Nexo podłączamy utworzone wcześniej rozrachunki do dekretu. Dodatkowo w Subiekt Nexo wprowadzane są wszystkie operacje bankowe, które rozliczają powstałe wcześniej rozrachunki. Z tych operacji bankowych tworzony jest później wyciąg bankowy, który następnie chciałbym zadekretować.

 

Pozdrawiam,

 

Przemek

Link to postu
5 godzin temu, Przemysław Nowakowicz napisał:

Panie Romanie, a jest możliwość, aby uzyskać od Pana informację jak dokładnie należałoby ustawić schemat, aby ta opcja działała? Niestety, ale Państwa schemat wzorcowy nie wykorzystuje tej opcji, a wydaje mi się, że byłaby ona przydatna.

 

Dodam tylko, że wprowadzając każdą fakturę sprzedaży bądź zakupu określamy formę płatności i jeśli jest to przelew to wprowadzamy formę płatności przelew. Później przy dekretacji tych faktur w Rewizorze Nexo podłączamy utworzone wcześniej rozrachunki do dekretu. Dodatkowo w Subiekt Nexo wprowadzane są wszystkie operacje bankowe, które rozliczają powstałe wcześniej rozrachunki. Z tych operacji bankowych tworzony jest później wyciąg bankowy, który następnie chciałbym zadekretować.

 

Pozdrawiam,

 

Przemek

Oczywiście - proszę podać (scenariuszowo) jakie operacje bankowe z wyciągu tworzonego w Subiekcie nexo mają rozliczać rozrachunki pierwotne. Proszę pamiętać, iż operacje bankowe rozliczające dany rozrachunek muszą być określane w sposób który umożliwi kojarzenie rozrachunków źródłowych z ich spłatami. Czyli proszę powiedzieć, wg jakiego kryterium określa Pan, że spłata danego rozrachunku dotyczy konkretnej należności/zobowiązania.

Link to postu

Witam,

 

Tworząc operacje bankowe w Subiekcie Nexo wykorzystuję przede wszystkim rodzaj operacji: "przelew" oraz rozrachunek: "spłata zobowiązania/należności". Naturalnie wtedy Subiekt Nexo generuje listę nierozliczonych rozrachunków utworzonych przez dokument sprzedaży lub zakupu i zaznaczam te, które chce aby były podłączone pod konkretną spłatę.

 

Kolejnym krokiem jest wygenerowanie ze wszystkich operacji bankowych wyciągu bankowego oraz próba jego zadekretowania.

 

Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem i to właśnie miałem opisać.

Link to postu

 

Przykładowy przebieg operacji (możliwy do zrealizowania w wersji PRO, gdyż posługuję się warunkami wyznaczania konta księgowego w definicji schematu dekretacji):

Faktura zakupu:

zaktura zakupu.jpg

 

zadekretowana:

dekreta faktury zakupu.jpg

Fakturę rozliczam operacją bankową, generuję wyciąg:

wyciąg bankowy.jpg

 

Na wyciągu, dla celów pokazowych umieściłem również inną operację bankową.

Przykładowy schemat dekretacji wyciągu:

definicja schematu.jpg

 

Definicja pozycji 2 grupy pierwszej:

definicja pozycji 2 grupy 1.jpg

 

Definicja pozycji 2 grupy 2:

definicja pozycji 2 grupy 2.jpg

 

W definicji schematu posłużyłem się rozróżnieniem operacji na wyciągu bankowego na podstawie tego czy posiada dokument powiązany (i jaki) od wszystkich pozostałych. Schemat powinien dekretować operacje bankowe domyślnie na konto 249 chyba, że są operacjami rozliczającymi rozrachunek z faktury sprzedaży bądź zakupu, wówczas na konto kontrahenta.

W tym prostym modelu może wystarczy posłużyć się rozróżnieniem opartym o rodzaj operacji:

rodzaj operacji.jpg

 

Wynik wykonania dekretacji wyciągu:

 

dekret wyciagu.jpg

Link to postu

Panie Romanie, wydaje mi się, że mam poustawiane wszystko tak samo u siebie, ale niestety nie działa. Poniżej printscreeny operacji, które wprowadziłem do bazy przykładowo:

dekret.jpg

Następnie tworzę przykładowy wyciąg:

wyciąg.jpg

Później pora na schemat:

schemat.jpg

Pozycje zapisu księgowego:

pozycje zapisu.jpg

No i wisienka na torcie, czyli błąd:

błąd.jpg

 

Dziwna sprawa, ponieważ wszystko wydaje się być ustawione identycznie jak u Pana.

 

Link to postu

Niestety, nie jest tak jak u mnie. Należność Pańska pochodzi z poprzedniego roku - nie podał Pan czy została ona ujęta w Bilansie otwarcia nowego okresu obrachunkowego. Nowy okres obrachunkowy może wyznaczać nowe konta analityczne kontrahentów (plan kont jest "roczny" - czyli konto kontrahenta w starym roku może mieć inny numer w nowym roku (np. w skutek zmiany polityki rachunkowości Pańskiej firmy) . Może mieć to również znaczenie, gdyż Bilans otwarcia wyznacza wartość księgową rozrachunku na początek okresu obrachunkowego (na potrzeby rozliczeń w nowym okresie obrachunkowym). Przyjrzę się Pańskiemu scenariuszowi.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...