Skocz do zawartości

NEXO a Replikacja bazy danych

Polecane posty

Witam,

W związku z niesamowicie wolnym działaniem produktów NEXO (przesył dużej ilości informacji przy kazdej operacji - obciazajace baze bardziej niz GT), chciałbym stworzyć środowisko używające REPLIKACJI bazy danych.

 

Każdy oddział miałby swoj serwer NEXO z bazą danych, do ktorego LOKALNIE łączyli by się uzytkownicy tego oddzialu.

 

Serwery te miałyby się replikować używająć metody MERGE (poniewaz replikacja musi dzialac dwukierunkowo, stad 'publisher -> subscriber' odpada)

 

Czy ktos z Insert lub z użytkowników programu testowal takie rozwiązanie?

I pytanie do developerow z Insert: czy jest szansa ze to zadziala bez nieprzewidzianych konflikow czy utraty spojnosci danych przy ewntualnym jednoczesnym zapisie pewnych danych?

 

 

 

Link to postu

Witam,

Dziekuje za zainteresowanie tematem.

Tak, oddziały sa rozproszone. W tej chwili mam jeden serwer na ktory użytkownicy lacza sie przez RDP zdalny pulpit i praca na subiekcie jest "lokalna" z punktu widzenia bazy danych. 

 

Praca przy bazie danych przez "internet" jest niemal niemozliwa, wiec RDP poki co zalatwia sprawe.

 

Mysalem natomiast o rozwiazaniu replikacji, aby kazdy oddzial mial swoja lokalna baze danych subiekta, dzialalo by to duso sprawniej, a same bazy pomiedzy oddzialami replikowaly by sie i utrzymywaly wspolne dane. zdaje sobie sprawy z ewentualnych opoznien. np oddzial 1 sprzeda towar a odzial 2 zobaczy to dopiero po np 3 sekundach... i tu wlasnie boje sie o utrate spojnosci, w przypadku kiedy odzial 2 sprzeda rowniez ten sam produkt w ciagu tych 3 sekund...

 

Moze spotkaliscie sie sie z problemem rozproszonych systemow subiekt (generalnie na tym polega wieloodzialowosc) i moze macie jakies ciekawsze jeszcze rozwiazanie :D

 

 

Link to postu

Jedyna znana nam sensowna konfiguracja w pracy wieloddziałowej to właśnie wykorzystanie zdalnego pulpitu. Uwaga ta tyczy się zarówno nexo jak i GT. O powodach takiego wyboru pisał już kiedyś Pan Radomił Ząbik w wątku
https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/1023-rachmistrz-praca-zdalna/

 

Z wiedzy jaką udało mi się uzyskać sprawdzaliśmy kiedyś możliwość wykorzystania replikacji w Subiekcie GT. Jednak z analizy wyszło nam, że wykorzystanie tego mechanizmu może być ryzykowne. Proszę zwrócić uwagę, że struktura bazy danych naszych produktów jest dosyć rozbudowana. Była już taka w GT, a w nexo jest jeszcze większa. Z testów wyszedł nam dosyć szybko jeden problem związany z konwersją bazy danych. Replikacja przestawała działać, gdy bazy danych były w innych wersjach. W praktyce oznacza to więc, że konwersja bazy danych do nowej wersji musiałaby być wykonywana we wszystkich oddziałach w tym samym czasie. Możliwe, że po dłuższych testach wyszłyby też jakieś inne problemy.

Link to postu

Dostałem czkawki, już wiem dlaczego :P Więc się wtrącę do tematu.

 

Po naszych kilkumiesięcznych doświadczeniach z tym tematem i nie tylko (mamy inne programy z MSSQL) okazuje się, że najlepszą drogą jest RDP. Ba, okazało się nawet, że VPN poza spowolnieniem prędkości, mógł nam generować błędy, w zapisach do tabel pomocniczych - mieliśmy jeden oddział na VPN i pojawiały się problemy z pozycjami zamówień, po przepięciu ich na RDP, problemy się nie pojawiają. I szczerze, przez ostatnich parę lat, rozmawiałem z wieloma wdrożeniowcami, takich systemów jak SAP SB, Comarch XL, Dynamics NAV i temat pracy oddziałowej wszyscy rozwiązują na zasadzie RDP. Wiadomo, są większe rozwiązania i tam się pewnie bawią w replikację, ale samo wdrożenie takiego systemu to już ponad milion złotych, więc koszty kilkuset tysięcy na kilka serwerków, to dla nich pikuś.

 

Może więc zapytam, co Panu nie odpowiada w RDP? Jest wiele możliwości skonfigurowania go, a inwestycje sprzętowe, ograniczają się do komputera, który jest serwerem.

Link to postu

Dziekuje za mila dyskusję :D

 

RDP generalnie mi odpowiada, wszystkie oddzialy mam spiete w wewnetrzny VPN wiec pieknie.

 

Najgorzej jest jednak na jednym z oddzialow gdzie internet mam bardzo slaby (ok 1mbps) i RDP czasem sie przytnie a drukowanie trwa kilkanascie sekund.. to tylko tyle. Zaczalem wiec rozeznawac ewentualny temat replikacji bazy. Milo ze pojawily sie wzmianki o takich wlasnie problemach jak sie obawialem. Na razie poki co nie bralem pod uwage dodatkowych kosztow z tym zwiazanych... koszt CAL na RDP a koszt MSSQL w wersji minimum Standard to przepasc :D a takich baz trzeba po jednej na oddzial..

Zarzucamy w takim razie temat replikacji, bo wiem ze tego typu aplikacja nigdy nie bedzie sie sprawdzac z takim rozwiazaniem. To jest dobre dla oddzialow pracujacych niezaleznie na swoich "porcjach" danych.

 

Wykorzystujac Wasza obecnosc.. mam szybkie pytanie odnosnie drukowania i przesylu danych. Nie sprawdzalem jeszcze ile danych jest pobierane na oddzial w przypadku puszczenia do druku FS + WZ, ale moze testowaliscie rozne przypadki rowniez z tym zwiazane i macie jakies doswiadczenia / porady?

 

Link to postu
19 minut temu, Tomcio Paluch napisał:

Najgorzej jest jednak na jednym z oddzialow gdzie internet mam bardzo slaby (ok 1mbps) i RDP czasem sie przytnie a drukowanie trwa kilkanascie sekund..

 

Wow, że chodzi na takiej prędkości, to i tak grubo :D Co do drukowania, to może warto podejść do niego inną metodą:

1. Bardziej sensowna, kwestia kompresji wydruku - ustawienia parametrów jakości w sterowniku drukarki, często to potrafi latać rastrem, to się musi zapchać! Niektóre drukarki ogarniają kompresję, a nawet bezpośrednio łykają PDF.

2. Metoda alternatywna-kombinowana - generować to do PDF'a (zwykły wydruk w NEXO ma gdzieś okolo 500KB) zapisywać od razu w folderze podłączonym w RDP z komputera w oddziale, i drukować już lokalnie ręcznie - albo poszukać jakiegoś programu, co sam z automatu drukuje z folderu, albo machnąć jakiegoś BAT'cza co folder skanuje z harmonogramu co minutę i puszcza wydruk z linii komend.

 

To są propozycje, które znam z życia, bo akurat u nas nie ma gorszego łącza niż symetryk 20Mbps, więc problemu nie odczuwamy.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...