Skocz do zawartości

Błędna informacja o aktywnych podatnikach VAT w JPK

Polecane posty

Dzień dobry,

przygotowując JPK do wysyłki, skorzystałam z opcji "weryfikuj status VAT podmiotów", wszyscy podatnicy wymienieni w JPK zostali uznani przez program jako czynni/aktywni podatnicy VAT. Niestety jeden z podmiotów nie jest zarejestrowany do ewidencji VAT, co sprawdziłam na Portalu podatkowym MF. 

Proszę o informację co zrobić w takiej sytuacji. 

Pozdrawiam Ewa

Link to postu

Proszę podesłać ten NIP. Proszę również sprawdzić w samym pliku JPK_VAT, czy ten kontrahent posiada wypełniony NIP - program pamięta, że kontrahent mógł być zdefiniowany początkowo bez NIP i taki umieszczony w zapisie ewidencji VAT. Dodanie NIP-u takiemu kontrahentowi później, nie powoduje, że uaktualni się to w zapisie VAT.

Link to postu

Się wyjaśniło - mogłem skojarzyć wcześniej. Weryfikacja statusu VAT podatnika przeprowadzana jest dla zakupów. Początkowo portal Ministerstwa Finansów nie był zbyt wydajny, stąd w programie operacje związane ze sprawdzaniem statusu podatników ograniczyliśmy do tych najważniejszych rzeczy typu prawo do odliczenia VAT. Odpowiednia informacja o tym zawarta jest również w pomocy programu.

Link to postu

Rozumiem, ale na dzień dzisiejszy jesteśmy odpowiedzialni za przyjęcie faktury z nr NIP od podatnika nieaktywnego, jak również za wystawienie faktury dla podatnika nieaktywnego. Często właściciele firm nie mają możliwości sprawdzić swoich klientów czy są aktywni i przynoszą faktury do księgowości. Księgowość także jest odpowiedzialna za wprowadzane dokumenty do ewidencji. Na etapie wprowadzania faktur do programu w pewnych sytuacjach nie jesteśmy w stanie sprawdzić każdego nr NIP na dokumencie - i przynajmniej ja, liczyłam że mogę opierać się o sprawdzanie czynnego podatnika w momencie tworzenia JPK.

Proszę o rozszerzenie tej opcji do sprawdzania wszystkich nr NIP umieszczonych w JPK.

Dziękuję z góry i pozdrawiam Ewa

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
  • 5 lat później...

Dzień Dobry

 

podłączę się pod temat

 

Weryfikując status Vat podmiotów przez "Deklaracje skarbowe i JPK"  otrzymuje komunikat "Nie znaleziono podmiotów z nieaktywnym statusem VAT". Robiąc tą czynność dla tych samych danych przez "Ewidencja VAT sprzedaży" otrzymuje komunikat :

 

image.png.3435420ba5789a3aaaa4669f2bc6f1e5.png

 

czy nie może taka informacja wyskoczyć przy sprawdzaniu jpk ?

 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...