Skocz do zawartości

Faktura zaliczkowa na 100% liczona od wartości brutto

Polecane posty

Witam serdecznie.

Mam problem z rozbieżnością w kwotach faktur zaliczkowych w stosunku do końcowych.

1. Wystawiam fakturę proformę, na podstawie której klient (firma) wpłaca 100% zaliczki.

2. Przy wystawieniu faktury zaliczkowej z proformy automatycznie zmieniana jest wartość obliczania VAT z netto na brutto, przez co są rozbieżności o kilka groszy w kwotach. Program blokuje możliwość wystawienia faktury zaliczkowej od kwoty netto..

 

Proszę o informację jak sobie poradzić z tym problemem. 

Link to postu

NEXO zachowuje sie prawidlowo. Zgodnie z prawem faktur zaliczkowych nie można wystawiać od netto. 

Na przyszlosc - jesli nie do końca potrafisz przewidzieć kiedy u Ciebie wystąpi potrzeba wystawianienia faktur zaliczkowych to zmień model działania i zawsze wystawiaj ZK od brutto. 

W tym konkretnym przypadku albo zostawisz jak jest i będziesz miał rozjazd, czego nie zalecam albo wyślesz ponownie ZK do klienta od brutto i te parę groszy oddasz / poprosisz o doplacenie.

Możesz też, o ile masz jakąś jednostkową pozycję na zamówieniu, te kilka groszy różnicy z niej ująć lub dodać (z reki te zmiany dokonac) w taki sposób skonsumujesz dokładnie kwotę która przyjąłes. To oczywiście nie jest idealne rozwiązanie bo będą minimalne rozbieżności między ZK a FL, no ale finansowo jako całość się zgodzi.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Też to przerabiałem kilka razy - to największa bolączka programu  .

Problemy pojawiają się w dużych ilościach produktów i ilościach.

Jak wyżej jest napisane jedyne rozwiązanie bez dużego kombinowanie  ( o ile zmiana ceny jest możliwa  jest dopuszczalna w danej firmie i klientowi to odpowiada) wpisz rabat kwotowy przy produkcie ( różnica miedzy brutto a netto) to naprawdę najszybciej. Ja mączyłem się kilka godzin ala co zrobić jak weszła zaliczka i trzeba ją rozliczyć ją w 100% .W większości przypadków lepiej nie  zawracać klientowi głowy żeby dopłacił 0,12zł  lub więcej ( będzie pytał co to za program - insert nexo :( )

Jak dla mnie to nie gra tak jak powinno - za późno program informuje o tym że nie można liczyć od netto.

Link to postu

Panie Pawle - to, że NEXO działa zgodnie z przepisami prawa podatkowego, to nie jest bolączka programu tylko raczej wysoka świadomość i czujność autora oprogramowania, co z kolei można ocenić tylko na plus dla firmy INSERT. Proszę zastanowić się jaka byłaby Pana reakcja (i gdzie by Pan upatrywał winnego) gdyby wystawiał Pan dużo faktur zaliczkowych "od netto" przez kolejne np. 5 lat - bo program na to zezwala a następnie ktoś z kontroli by się tego dopatrzył i z tego tytułu dostałby Pan przypis. Przy dużych ilościach na pozycji + wysokich kwotach mogą wyjść dość znaczne rozjazdy kwotowe między "od brutto" a "od netto". 

Oczywiście zgadzam się z Panami, że ten dziwny wymóg prawny, (że akurat zaliczki mają być rejestrowane metodą od brutto) to tylko kolejna kłoda dla nas, tj. biznesu ale również (jak widać w bieżącym wątku) dla producenta oprogramowania.

Reasumując ewentualne roszczenia powinniśmy kierować tylko i wyłącznie do ustawodawcy. 

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 3 miesiące temu...

Użytkownik GT/NEXO mam ten sam problem z przejścia z zamówienia ZK na fakturę zaliczkową, która jest dodatkowo rozliczana w EURO, o ile w Polsce klientowi by wysłał  ten jeden grosz nadpłaty to wysłanie 1 eurocenta kosztuje już 5zł, problem jest w zaokrąglaniu kwot w tym programie, nie mam wyboru i są tylko dwa miejsca po przecinku co bardzo szybko doprowadza do błędu. Matematyka jest bezwzględna. W moim przypadku całkowicie zablokowanie wystawienia faktury zaliczkowej jest błąd w jednej linii ,  w ZK  4x4,45 + VAT = 21,89 , a w FZ  4,45+VATx4 = 21,88 , jakoś to nie jest tak skomplikowane tym bardziej że mówię tutaj o jednym wierszu w którym jest błąd a nie podliczeniu całej faktury , w żadnym przypadku liczenia od brutto czy netto nie wyjdzie mi 21,88 gdy używamy do wyliczeń czterech cyfr po przecinku, ale w tym programie w FZ  to wychodzi, i obawiam sie, że to nie jest wina ustawodawcy tylko braku możliwości ustawienia precyzyjnego liczenia pozycji jednostkowych, ustawodawca zaznacza iż wszelki rozliczenia pomiędzy rozliczającymi się mają być do 1 grosza, nie ogranicza dokładności liczenia poszczególnych wierszy towaru.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.09.2018 o 22:19, Daniel M napisał:

Użytkownik GT/NEXO mam ten sam problem z przejścia z zamówienia ZK na fakturę zaliczkową, która jest dodatkowo rozliczana w EURO

Niestety to, że dokument rozliczany jest w innej walucie nie zmienia faktu, że:

Dnia 5.06.2018 o 14:15, Użytkownik GT/NEXO napisał:

NEXO zachowuje sie prawidlowo. Zgodnie z prawem faktur zaliczkowych nie można wystawiać od netto. 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...