Skocz do zawartości

[ROZWIĄZANO] ZK -> FL(c) -> WZ -> FL(p), komentarz: WZ do FL(c) nie wydaje usług

Polecane posty

1. Klient zamówił usługą transportową za 100zł oraz towary za 900zł, wystawiliśmy zatem ZK.
2. Wpłacił zaliczkę na 500zł wiec wystawiono FL(c) na 500zł.
3. Poprosił o wydanie całkowite towaru (mimo braku wszystkich płatności, my się na to godzimy) więc wydano towar i wystawiono WZ na cały towar do FL(c)
4. Klient po odbiorze towaru i sprawdzeniu dokonał płatności pozostałej kwoty, tj. 500zł na poczet swojego zamówienia. Wyfakturowaliśmy zatem WZ poprzez dokument FL(p)

 

Problem polega na tym, że dokument FL(p) nie ujmuje usługi transportowej na 100zł bo na WZ jej nie było (WZ wystawione do FL(c) nie wydaje usług).

Aby jakoś ogarnąć temat, dodaliśmy zatem z ręki do przedmiotowego WZ tą samą usługę transportową na 100zł dzięki czemu usługa ta przeniosła się na FL(p) i możliwe było wówczas wyfakturowanie klienta (skonsumowanie tej 2 wpłaty)

Mimo, że wyfakturowaliśmy WZ w całości, zamówienie klienta (ZK) nie zmienia statusu na ZREALIZOWANE automatycznie (tak naprawdę pewnie chodzi o to, że nie wydano usługi z ZK)


Co ciekawe, WZ wystawiona bezpośrednio do ZK wydaje towary i usługi w przeciwieństwie do WZ wystawionej do FL, która nie wydaje usług.

 

Naturalnie prosimy o analizę i jakieś rozwiązanie aby działało to automatycznie (bez dodawania ręcznie specyfikacji do WZ, bez ręcznej realizacji zamówienia).

Wydaje się, że poprawienie NEXO aby WZ do FL(c) wydawała również usługi powinno rozwiązać opisany problem.

 

 

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Dziękuje za wszystkie uwagi i sugestie. Przyjrzymy się możliwości ich realizacji podczas prac nad wersją 17.0.0, aczkolwiek nie obiecuję że w niej uda się cokolwiek zrealizować, bardziej prawdopodobna jest jedna z kolejnych wersji. 

Mam jeszcze małą prośbę na przyszłość, aby - na przykładzie tego wątku - każdy z tematów wpisywać jako oddzielny wątek: łatwiej się czyta, odnosi do treści oraz ewidencjonuje i śledzi postęp prac po naszej stronie.

Link to postu

Najważniejszy jest TEMAT 1, czyli opisywany w niniejszym poście (dobrze byłoby gdybyście Państwo chociaż na to znaleźli zasoby w ver. 17), bo kolejna negatywna implikacja o której nie napisałem jest taka, że po dodaniu z ręki "usługi transportowej" do WZ powoduje, że widnieje ona na WZ jako do zafakturowania (wisi w zakładce/widoku NIEZAFAKTUROWANE w module wydać WZ) i łatwo się pomylić i z końcem miesiąca to zafakturować z rozpędu... no a później z zamieszaniem już z górki... korekta by to wyprostować, podpisy klienta itd.

 

EDIT:

Dokonałem od ręki rozdzielenia poruszanych kwestii na poszczególne posty.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Tylko informacyjnie chciałem jeszcze dopowiedzieć, że oprócz WZ wystawionej do FL(C) również automatyczna WZ wystawiona do FL(W) nie wydaje usług. Automatyczna WZ do zwykłej FS(W) również nie wydaje usług.
W przeciwieństwie do WZ wystawionej bezpośrednio do ZK.

Prosimy/sugerujemy unifikację dzięki czemu będzie zapewniona spójność informacyjna i brak w/w niekorzystnych zjawisk.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 1 rok później...

Problem który dziś przyuważyłem chyba jest związany z tym opisanym w niniejszym wątku, ale jak już będziecie poprawiać zgłoszoną kwestię to sprawdzicie i to:

1. Na ZK mamy usługę a do niej materiały (potraktuj towar jako materiał)
2. Wystawiono do ZK fakturę zaliczkę  FL(L) a w kolejnym kroku do niej WZ (wydano materiały),
3. W ostatnim kroku wystawiono FL(P) do WZ

Niestety FL(P) jest pusta, nie zawiera usługi.
Podejrzewam, że problem jest, że WZ do FL(L) nie wydaje usług, czyli ten zgłaszany w niniejszym wątku - chociaż tym razem objawił się w troche innym scenariuszu.

Czy mam rację, czy to coś innego? 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 8.08.2018 o 20:31, Użytkownik GT/NEXO napisał:

Problem który dziś przyuważyłem chyba jest związany z tym opisanym w niniejszym wątku, ale jak już będziecie poprawiać zgłoszoną kwestię to sprawdzicie i to:

1. Na ZK mamy usługę a do niej materiały (potraktuj towar jako materiał)
2. Wystawiono do ZK fakturę zaliczkę  FL(L) a w kolejnym kroku do niej WZ (wydano materiały),
3. W ostatnim kroku wystawiono FL(P) do WZ

Niestety FL(P) jest pusta, nie zawiera usługi.
Podejrzewam, że problem jest, że WZ do FL(L) nie wydaje usług, czyli ten zgłaszany w niniejszym wątku - chociaż tym razem objawił się w troche innym scenariuszu.

Czy mam rację, czy to coś innego? 

Dziś znów temat wrócił. Sytuacja analogiczna jak opisana wcześniej z minimalną różnicą.
Dokonywane jest Wydanie cząstkowe,  następuje ono do kwoty otrzymanej zaliczki, wiec taka WZ teoretycznie nie powinna wymagać dodatkowego zafakturowania poprzez FL(P).
Materiały zostają wydane na WZ więc wszystko pięknie ale prawdopodobnie dlatego, że usługa nie zostaje wydana to też następuje rozłączenie FL(L) z WZ co objawia się tym, ze owa WZ wisi nadal w zakładce NIEZAFAKTUROWANE a naturalnie nie powinna. Oczywiście wisi i nie można jej zafakturować.

1. Macie pomysł jak obejść temat (do czasu naprawy)? 
2. No własnie kiedy jest w planie naprawa? 
Wiem że macie pełne ręce roboty z drugiej strony zgłosiłem to ponad rok temu, wiec pytanie jest zasadne.

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Chyba, za szybko pochwaliłem dzień :-(
W opisie zmian do ver. 22 tej poprawki nie widzę a i testowałem NEXO w ver. 22 i zachowuje się po staremu.

Zostaje wiosna, czyli za 6 miesięcy?
:$

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Chyba wyszło tutaj małe nieporozumienie, także dla sprostowania - w v.22 został poprawiony problem z pojawianiem się WZ z materiałami w widoku niezafakturowanych, a nie realizowanie usług w WZ zaliczkowej.

13 godzin temu, Użytkownik GT/NEXO napisał:

W opisie zmian do ver. 22 tej poprawki nie widzę

Poprawka jest dostępna pod następującym opisem:

"W widoku niezafakturowanych wydań magazynowych naprawiono błąd uwzględniania w nim wydań do faktur zaliczkowych zawierających materiały."

Link to postu
Dnia 18.10.2018 o 07:55, Jacek Magiera napisał:

Chyba wyszło tutaj małe nieporozumienie, także dla sprostowania - w v.22 został poprawiony problem z pojawianiem się WZ z materiałami w widoku niezafakturowanych, a nie realizowanie usług w WZ zaliczkowej.
Poprawka jest dostępna pod następującym opisem:
"W widoku niezafakturowanych wydań magazynowych naprawiono błąd uwzględniania w nim wydań do faktur zaliczkowych zawierających materiały."

Faktycznie źle się zrozumieliśmy, de fakto w niniejszym wątku zgłosiłem dwie sprawy. 
Pragmatycznie skupmy się na stanie: jak jest obecnie, jak powinno być i kiedy będzie jak trzeba, bo to najważniejsze!

O ile się nie mylę to poprawiono to, że gdy mamy FL(L) i wydajemy z niej materiały poprzez WZ-ki (i to nie ważne czy do kwoty zaliczki czy ponad nią) to WZ-ka/ki wystawiana jest na materiały i nigdy nie pojawia się w zakładce NIEZAFAKTUROWANE (jak to miało miejsce wcześniej). Obecnie jest tak, że przez to, że usługa nie jest wydawana (a jedynie materiały) a przecież zaliczkę przypisujemy do usługi (a nie materiałów) to wydanie materiałów ponad przyjętą zaliczkę w żaden sposób przez program nie jest sygnalizowane. Czyli może być tak, że nieświadomy i nieuważny użytkownik wyda materiały za większą kwotę niż przyjął zaliczkę i wówczas (wydaje mi się, że) powstanie obowiązek podatkowy co nie będzie sygnalizowane w programie (w zakładce niezafakturowane) a nawet jeśli takową WZ odnajdziemy wśród innych (zakładka wszystkie) to obecnie nie można tego zafakturować poprzez FL(P).

Reasumując - rozumiem, że docelowo będzie to tak działać (prosze mnie upewnić jaki jest Wasz plan), że w przypadku wydań materiałów do FL(L) to... wydawana będzie również (równolegle) usługa/usługi co pociągać będzie za sobą konsumowanie zaliczki i możliwość fakturowania jej poprzez FL(P) w przypadku wydań ponad przyjętą zaliczkę?

No i najważniejsze pytanie zatem, kiedy macie w planach poprawić mechanizm NEXO w ten sposób aby usługi zwykłe, jednorazowe i te z przyłączonymi materiałami były wydawane analogicznie jak towar na dokumentach WZ?

  

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Podniesiona kwestia w niniejszym wątku doskwiera nie tylko gdy wydajemy materiały ale również w przypadku obsługi wydań towarów "na raty" gdy na FL(L) występuje jakakolwiek usługa. Na co dzień jest to naprawdę problematyczne. 

Kwestię zgłosiłem 6.2017. a nie wnoszę o nową funkcję a jedynie naprawę istniejącego mechanizmu.

Skoro nie ruszycie tego w wersji deklaracyjnej, to czy w wersji wiosennej to ogarniecie?
Za chwilę zrobią się tego 2 lata więc proszę o empatię i ogarnięcie tematu ASAP.

Z góry dziękuję ;-) 

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Panie Jacku,

Co w takim razie zrobić w takim przypadku:
Do ZK zawierającego towary i usługi (5 szt. usług transportowych) wystawiono FL(L).
Z racji, że ZK rozciągnęło się w czasie i następowały wydania cześciowe to też każde z nich było fakturowane poprzez FL(P)
Z racji, że WZ do FL(L) nie wydaje usług a każdorazowo była konieczność ich fakturowania to też dodawałem je z ręki na FL(P).

No i teraz mam taką sytuację, że wydano 100% towarów z ZK/FL(L), zafakturowano również te 5 szt. usług bezpośrednio na FL(P).
Księgowa klienta koniecznie prosi o fakturę końcową, mimo że teoretycznie powinna być ona na 0zł, to i tak prosi a my się na to godzimy.

Problem polega jednak na tym, że z racji, iż WZ do FL(L) nie potrafi wydać usług to teraz, mimo że na FL(P) usługi są zafakturowane to FL(W) tego "nie wie" i próbuje wydać "zaległe" usługi, tworzy się oczywiście niezasadny rozrachunek rodzaju należność.

Co mamy zrobić w w/w przypadku bo w sumie nie wiem?
Można by skorygować usługę transportu na FL(L) i wówczas jej w ogólne nie zamieszczać na FL(W).
Nie będzie to jednak całkowitą prawdą (szczególnie jeśli się trzymać zasady, że na fakturze końcowej powinny znaleźć się towary/usługi faktycznie dostarczone/wykonane) bo przecież po wykonaniu ich, zafakturowane je poprzez FL(P) (więc wówczas z jednej strony na końcowej byśmy ich nie poakzywali a już na fakturach FL(P) tak... co jest średnio szczelisywm rozwiązaniem)!

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Czyli mam skorygować te 5 usług transportowych do zera na fakturze zaliczkowej FL(L) i dopiero później wystawić fakturę końcową, tzn. FL(W)?
W takim przypadku faktura końcowa FL(W) nie będzie miała w specyfikacji żadnej usługi transportowej.
Tym samym, te 5 usług transportowych pozostałaby zafakturowana jedynie (w sumie na 3 szt.) na FL(P)?

Proszę o potwierdzenie, że dobrze Pana rozumiem?

 

Jeśli miałoby postąpić zgodnie z powyższym planem to, podatkowo i rozrachunkowo to oczywiście się złoży do kupy i będzie OK.

Chociaż informacyjnie to chyba będzie taka trochę niekonsekwencja bo:
- na fakturach FL(P) gdyby je zsumować wszystkie razem to dadzą one wydanie 1000szt. towaru T1 (przykładowo).
- w specyfikacji faktury końcowej FL(W) znów pokaże się 1000szt. tego towaru T1.

Z kolei z usługą U1 będzie już inaczej.
Na fakturze końcowej FL(W) będzie U1=0 szt., a gdyby usługi zsumować na wszystkich FL(P) mielibyśmy ich faktycznie U1=5szt.
Czyli będzie występować tutaj niekonsekwencja informacyjna między sumą usług U1 na FL(P)=5szt. a tym co widzimy na FL(W)=0szt.

P.S. Poprawcie proszę wydawanie usług na WZ do FL(L) bo co chwile generujemy takie właśnie "kwiatki".
Może jest szansa, że ktoś decyzyjny na to spojrzy i podniesie JEDNAK wagę/priorytet tej poprawki?
Dziękuję.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
4 godziny temu, Jacek Magiera napisał:

Postaramy się podejść do tematu w jednej z najbliższych wersji ;) 

1. Rozumiem, że powyższy komentarz dot. kwestii aby WZ do FL(L) wydawała usługi.
Jeśli tak, dziękuję.

 

2. A co z kwestią informacyjną, którą opsiałem w ten sposób:

22 godziny temu, Użytkownik GT/NEXO napisał:

Chociaż informacyjnie to chyba będzie taka trochę niekonsekwencja bo:
- na fakturach FL(P) gdyby je zsumować wszystkie razem to dadzą one wydanie 1000szt. towaru T1 (przykładowo).
- w specyfikacji faktury końcowej FL(W) znów pokaże się 1000szt. tego towaru T1.

Z kolei z usługą U1 będzie już inaczej.
Na fakturze końcowej FL(W) będzie U1=0 szt., a gdyby usługi zsumować na wszystkich FL(P) mielibyśmy ich faktycznie U1=5szt.
Czyli będzie występować tutaj niekonsekwencja informacyjna między sumą usług U1 na FL(P)=5szt. a tym co widzimy na FL(W)=0szt.

Widzicie tutaj zgrzyt?

 

3. Tak jeszcze myślę, i można byłoby zrobić jeszcze inaczej, korekty do usług transprtowych zawartych na FL(P), łacznie 3 korekty bo są 3szt. FL(P).
Wyfakturowanie usług na FL(W) a rozrachunki z FL(P) rozliczamy przez przez skojarzenie z rozrachunkiem z FL(W).
Z tym, ze tutaj byłby znów zgrzyt chyba z datą wykonania usługi (datą obowiązku podatkowego) bo faktycznie została ona wykonana jak na fakturze FL(P) a nie w dacie wystawienia FL(W).
Jak Pan to widzi?

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...