Skocz do zawartości

Zapłata kartą płatniczą za fakturę w której płatność była "przelew"

Polecane posty

Dzień dobry

to mój pierwszy post więc witam wszystkich!

Sytuacja wygląda następująca: Klient otrzymał fakturę płatną przelewem, po tygodniu przychodzi i chce zapłacić kartą płatniczą (w subiekcie wszystko jest ok robię wpłata bezgotówkowa na danego klienta i temat się zamyka tzn rozrachunek z klienta wpłacającego znika a pojawia się w operatorze kart płatniczych- gdybym miał tylko subiekta to sprawa załatwiona) jednak jak dekretuje raport kasowy w Rewizorze to utworzyłem dekret Ma klient WN operator kart płatniczych- wg mnie powinno być w schemacie "tryb dekretacji rozrachunków - podłącz lub przerwij"- jednak jeśli ten tryb zastosuje to wyskakuje błąd że nie można podłączyć rozrachunku i dekretacja wg schematu jest niemożliwa. natomiast jak "tryb dekretacji rozrachunków -utwórz nowy" to mam jakby dwa rozrachunki Czy coś robię źle? mój tok rozumowania jest zły? Dodam że w sytuacji gdy zadekretuje raport kasowy i poprawiając go tzn w kwocie PPM "podłącz istniejący rozrachunek" wszystko wygląda na ok
Czy jest jakiś sposób żebym nie musiał tego ręcznie poprawiać?

Link to postu

NA dzień dzisiejszy istnieje globalne założenie odnośnie podpinania rozrachunków w dekretacji automatycznej - rozrachunek musi pochodzić z dekretowanego automatycznie dokumentu. Dekretując bezgotówkową operację kasową klienta rozliczającą jego rozrachunek, na tej operacji nie ma rozrachunku dotyczącego operatora kart płatniczych. Stąd próba podłączenia rozrachunku którego nie ma generuje błąd.

 

Proponuję w schemacie dekretacji raportu kasowego posłużyć się kontem pomocniczym (środków pieniężnych w drodze), dla przykładu - począwszy od faktury sprzedaży dla klienta:

 

Podmiot cesyjny traktuję jako dostawcę usług i prowadzę dla niego tylko analitykę dostawców

Przykładowy schemat dla faktury bez względu czy częściowo płatny gotówką. Nie zwracam tu uwagi na warunki i wyjątki:

595b9d51be331_fakturasprzeday.png.94f94a25cc0b79b823a30ce49dd6f342.png

 

 

W jej wyniku powstanie zapis na konto odbiorcy i powinna się podłączyć należność z faktury sprzedaży (nawet jak jest rozliczona)

Definicja pozycji na konta 7XX i 22X jest raczej oczywista.

 

Definicja na konto podmiotu cesyjnego dostawców:

 

595b9e86752c8_definicjanakontopodmiotucesyjnego.thumb.png.c1b1425907effc406838a6c046f8cb74.png

 

W wyniku tego, należność wygenerowana na podmiot cesyjny (w wysokości zapłaconej kartą) obciąży konto dostawcy usług płatniczych – zostanie podpięta.

Definicja konta 139 jako środków pieniężnych w drodze.

 

Tworzymy schemat na operacje kasowe/raport kasowy by zadekretować rozliczenie należności klienta w wysokości jaką zapłacił gotówką jak również operacji kasowej, która automatycznie została wygenerowana w wyniku cesji (na kwotę płatności kartą).

 

Podmiot cesyjny wpłaca nam wartość faktury sprzedaży pomniejszonej o prowizję, definiujemy schemat operacji bankowej/wyciągu bankowego:

 

595b9f65566d7_dekretacjanapodmiotcesyjny.thumb.png.5a894e5cbb97b6ff56d60d6f96f28162.png

 

Definicja pozycji na podmiot cesyjny (dostawcy):

595b9fba2e41c_definicjapozycjinapodmiotcesyjny.thumb.png.e977599c49740b4f69ff1976c85c5411.png

 

Dostajemy fakturę zakupu od podmiotu cesyjnego rozliczającą pobraną prowizję:595ba0560fb7a_faktuzazakupuodpodmiotucesyjnego.thumb.png.db161b0816f959c2bb4b7274b1c4df89.png

 

Definicja pozycji dekretacji podmiotu cesyjnego jest standardowa:

595ba0a14e908_pozycjazakupupodmiotucesyjnego.thumb.png.8cc562d6a80ecd97a76fc1809481b01a.png

płatności kartą i wyciąg bankowy.docx

dekretacja na konto 202.png

Link to postu
  • 1 rok później...

Witam wszystkich
Przedstawiony sposób dekretacji jest zgodny z występującym w wersji testowej, zastanawia mnie jednak kilka zapisów
1. Schemat dekretacji FS w poz 3 powinien być po stronie Ma ale mniejsza o to
2. jako laika boli mnie zapis przy dekretacji WB (wpłata bankowa) który zawiera konto kasy Wn 139 Ma 101
3. logicznie rzecz biorąc skoro w dekretacji KP (nie widzę grafiki ale zakładam że ma taką postać) klient został spłacony dokumentem kasy  Wn 101 Ma 200-.. 
to pytanie co się stało z tymi pieniążkami? bo w kasie ich nie ma, ano moim zdaniem są w drodze, i taki zapis widzę właśnie w dekrecie WB
który z chęcią przeniósłbym do dekretacji dokumentu KP który miałby postać
100 | 201-Klienci
139 | 101
4. i tu zaczynają się schody bo w dekretacji sprzedaży widzę zapis 201-Klienci | 139 czyli pieniążki w drodze już nie są bo 139 się rozliczyło 
5. na dodatek na koncie 139( pieniążki w drodze) po stronie Ma w przypadku standardowego przekazywania pieniążków z kasy do banku zapis jest tworzony przez dekretację WB (wpłaty bankowej) 

Link to postu

Część dalsza wywodu :)
6. Skoro tak to chętnie przeniósłbym zapis z dekretacji sprzedaży do wpłaty bankowej
który teraz totalnie wyglądałby jak masło maślane :P
201-PodmiotCesyjny | 139
130 | 200-PodmiotCesyjny
7. skoro tak to z chęcią wielką opuściłbym zapis z kontem 201-PC ale na obrotach z Podmiotem Cesyjnym miałbym zero? moim zdaniem niedpuszczalne
8. i na koniec jeszcze jedno zagadnienie, klient kupił towar 30 grudnia Podmiot Cesyjny spłacił 5 stycznia roku następnego, pytanie brzmi na jakim koncie ma zostać zapis na koniec roku? na 139 pieniążki w drodze czy na Podmiocie Cesyjnym?
może ktoś z wiedzą księgową lub z praktyką wdrożeniową naświetli temat?
pozdrawiam
Krzysiek

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...