Skocz do zawartości

Schemat dekretacji WNT

Polecane posty

Dzień dobry,

Przeszliśmy właśnie z linii GT na Nexo i próbuję pomóc księgowej z utworzeniem schematów dekretacji na podstawie tych z GT. Generalnie nie ma z tym wielkiego problemu, ale trochę zgłupiałem w przypadku WNT, gdzie na fakturze VAT jest 0 a musimy sobie do tego naliczyć 23% VATu w ramach samoopodatkowania (jestem informatykiem i nie mam nic wspólnego z księgowością, więc jeśli użyłem gdzieś złej nomenklatury to proszę o wybaczenie). Znalazłem dwie możliwości:

  1. Zrobić dwa schematy, jeden do VAT z zaznaczeniem nietworzenia dekretu, ustawienie złożonego zapisu VAT i mapowania stawki 23 po filtrze VAT [%] = 0 w szczegółach zapisu VAT. Drugi schemat tylko dekretujący właśnie powstały zapis zakupu VAT z dokumentów ewidencji.
  2. Zrobić jeden schemat, zmapować 0 na 23 jak wyżej aby stworzył się się dobry dokument VAT w powiązanych, natomiast w pozycji zapisu księgowego daję kwotę netto w walucie z mnożnikiem x 1,23 i kwotę netto w walucie z mnożnikiem -1,0. Co by właściwie ładnie załatwiało sprawę, gdyby nie to, że pojawia się różnica 1 grosza w stosunku do tego, co wylicza złożony zapis VAT (pewnie jedno liczy % na walucie i przelicza na PLN a drugie odwrotnie).

Rozwiązanie 1 w sumie nie jest jakoś szczególnie upierdliwe, więc w przypadku gdy nie da się tego jednym schematem zrobić to pewnie właśnie je wybiorę, ale tak z ciekawości i na przyszłość - da się to jakoś elegancko ogarnąć jednym schematem? 

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie.

 

Ogarnięcie jednym schematem takiej transakcji wymaga użycia funkcjonalności tzw. "zapisów skojarzonych". Proszę zapoznać się z artykułem:

 

https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2812,obsluga-faktur-z-odwrotnym-obciazeniem-w-rachmistrzu-nexo-wariant-trzeci.html

jest on zbieżny z tematem poruszanym przez Pana.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...