Skocz do zawartości

Korekty faktur a ceny asortymentu

Polecane posty

Dzień dobry,

dopiero uczę się korzystać z programu Subiekta, dlatego proszę o wyrozumiałość (dodam, że z księgowością i finansami miałem zerową styczność).

Mam nietypową sytuację, z którą nie wiem w jaki sposób poprawnie wprowadzić zmiany.

W pierwszej kolejności dodałem FZ, mając FV do systemu Subiekt, która tworzy dodatkowy dokument PZ dla tej operacji.
Po pewnym czasie otrzymuje korektę do FV, która zmienia tylko ceny przedmiotów z błędnie utworzonej wcześniej faktury Vat, więc wprowadzam korektę do FZ, podając numer oryginału w odpowiedniej rubryce. Dodaję tę korektę, lecz ceny asortymentu dalej są z wartością błędnej faktury. (wszystkie te dokumenty dostaje zewnętrznie od księgowości obsługującą firmę)

Pytanie:

1.            Czy asortyment po korekcie początkowej FZ nie powinien zaktualizować cen automatycznie?

2.            Jeżeli jednak nie, to czy poprawienie ręcznie cen asortymentu, jest poprawną operacją dla księgowości, nawet jeżeli w systemie dokument PZ nawiązuje tylko do poprzednich wartości, bez informacji powiązaniu z korektą? (tylko FZ ma widoczne powiązanie z swoją korektą).

3.            Dlaczego wprowadzenia korekty, w którym musimy dopłacić sprzedawcy, nie obciąża naszego stanu magazynu? (korekta nawiązywała do zmiany ceny, więc ilość sztuk korekty została 0, lecz to wpływa właśnie na koszty magazynowe które wynoszą zero, a nie różnica, którą powinniśmy dopłacić)

 

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

PS. Jeżeli do udzielenia odpowiedzi będą potrzebne dodatkowe informację z Subiekt, proszę pisać, wtedy postaram się zrobić co w mojej mocy, ponieważ bez rozwiązania tego, nie mogę ruszyć z sprzedażą.

FZ 3_07_2019.doc KFZ 1_09_2019.doc Koszt magazynu.xlsx PZ 3_07_2019.doc

Edytowane przez Marek Kurzaj
Link to postu
18 minut temu, Łukasz Czarnowski napisał:

Warto zapoznać się z opcją "Aktualizuj cenniki", dostępną dla FZ i KFZ - może to rozwieje wątpliwości.

Rozumiem, że klikając na KFZ opcje "Aktualizuj cennik" powinien ceny poprawić?
Tylko teraz kwestia PZ, która wskazuje na przyjęcie z wcześniejszą ceną. Czy to nie jest problem, że sprzedam sprzęt po nowej cenie? Może powinienem dodać jakiś dokument korygujący ten fakt? I co z kwestią kosztów magazynu, dlaczego korekta nie obciąża dodatkowymi kosztami?

(przepraszam za tyle pytań, ale nie znam konsekwencji błędów, dlatego dążę do upewnieniu się, że moje działania nie spowodują dodatkowych problemów w przyszłości)

Link to postu

Proszę przetestować poszczególne opcje przeliczania - w każdej chwili można się z tego wycofać (przed zapisem).

W konfiguracji listy można włączyć widoczność odpowiednich kolumn, zaś w sekcji "Parametry cenników" zmienić sposób wyświetlania czy też ich aktualizacji.

Wprowadzenie FZ i KFZ nie wymaga (z reguły) dalszych operacji (poza przeliczeniem cen).

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dziękuje za pomoc. Już wszystko ustawiłem w cenniku głównym, aby automatycznie przeliczało wartości.

Mam jeszcze jedną kwestie do wyjaśnienia. Tak jak wspominałem w wcześniejszych postach, w rozliczeniu magazynu, za korekty nie nalicza się obciążenie. Czy może to być skutkiem nie rozliczenia tych dokumentów?

Nie wiem w jaki sposób robić te rozliczenia, jeżeli przepływy gotówki wpływają na firmowe konto bankowe. (na pierwszy rzut oka myślę o dyspozycji bankowej, lecz chciałbym to usłyszeć od osoby, która ma wiedzę by to potwierdzić)

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Korekty faktur a ceny asortymentu
11 minut temu, Łukasz Czarnowski napisał:

W rozrachunkach powinno pojawić się zobowiązanie bez wykonywania dodatkowych czynności. Trudno mi tu więcej coś podpowiedzieć - o ile dokument jest poprawnie wprowadzony większość oczekiwanych operacji realizowana jest automatycznie.

Faktycznie, po zagłębieniu się w Rozrachunki po wejściu w konkretną FV, poprawiamy wybierając Rozliczanie: Operacją bankową. Następnie w rodzajach rozrachunków w Należność jak i  Zobowiązanie, przy edycji wybieramy Rozliczanie: Operacją bankową. Ostatnim krokiem jest ponowne wejście w rozrachunek i wybierając pozycję do rozliczenia, klikamy prawym przyciskiem myszy i Rozlicz --> Automatycznie.

Jeszcze raz dziękuje za poświęcenie dla mnie swojego czasu :)

Link to postu
Dnia 25.11.2019 o 16:02, Marek Kurzaj napisał:

Dziękuje za pomoc. Już wszystko ustawiłem w cenniku głównym, aby automatycznie przeliczało wartości.

Mam jeszcze jedną kwestie do wyjaśnienia. Tak jak wspominałem w wcześniejszych postach, w rozliczeniu magazynu, za korekty nie nalicza się obciążenie. Czy może to być skutkiem nie rozliczenia tych dokumentów?

Nie wiem w jaki sposób robić te rozliczenia, jeżeli przepływy gotówki wpływają na firmowe konto bankowe. (na pierwszy rzut oka myślę o dyspozycji bankowej, lecz chciałbym to usłyszeć od osoby, która ma wiedzę by to potwierdzić)

@Marek Kurzaj

 proszę o info jak to zrobił Pan.

Pozdrawiam

Link to postu
4 godziny temu, Marcin KOŁODZIEJ napisał:

@Marek Kurzaj

 proszę o info jak to zrobił Pan.

Pozdrawiam

Przepraszam za zwłokę, ale nie wchodziłem przez ten czas na forum.

Co do funkcjonalności tych zmian w cenniku powinno działać, lecz praktycznie tego jeszcze nie testowałem, ponieważ teraz muszę trafić na podobną sytuację z taką korektą faktury ;)
Ale przedstawie w jaki sposób ustawiłem swój cennik. Zdjęcie nr 1 pokazuje ustawienia, które odpowiadają za zmianę cen po dodaniu dokumentów.

Jeżeli chodzi o zmianę ręczną, wystarczy w zakładce Zakupy, kliknąć prawym przyciskiem myszy na konkretną korektę i wybrać Aktualizuj cennik. Następnie zaznaczamy pozycje towarów, które chcemy zaktualizować i z menu przy przycisku Wykonaj, wybieramy ostatnią pozycję, lub taką która nas interesuje. Po wyborze i wykonaniu operacji klikamy zapisz i nasze ceny w cenniku powinny się poprawić.

Jeżeli chodzi o rozliczanie magazynu to rozwiązałem to tak:
1. Wchodzimy w Rodzaje rozrachunków i w pozycjach Należność i Zobowiązanie, edytując pozycje wybieramy w Rozliczenie: Operację bankową. (Pozostałe ustawienia od potrzeb)
2.Gdy już zapiszemy ustawienia wchodzimy w Rozrachunki i poprawiamy każde nierozliczone rozrachunki z osobna, zmieniając podczas poprawiania Rozliczanie na Operacją bankową. Gdy już wszystko zmienimy, na koniec w Rozliczeniach każdą pozycje klikamy prawym myszki wybierając Rozlicz --> Automatycznie.

Po tym naliczą się koszty na nasz magazyn, choć nie wiem czy to jest wystarczające w przyszłości.
Proszę moje rozwiązanie wziąć jako przykład, a nie gotowe rozwiązanie, ponieważ moja wiedza jest bardzo niewielka, jeżeli chodzi o temat Subiekta.

PS. dodam jeszcze, że wprowadzenie korekt nastąpiła przed sprzedażą tego towaru.
 

1.JPG

Edytowane przez Marek Kurzaj
Link to postu
  • 3 tygodnie później...
Dnia 26.11.2019 o 11:23, Marek Kurzaj napisał:

Faktycznie, po zagłębieniu się w Rozrachunki po wejściu w konkretną FV, poprawiamy wybierając Rozliczanie: Operacją bankową. Następnie w rodzajach rozrachunków w Należność jak i  Zobowiązanie, przy edycji wybieramy Rozliczanie: Operacją bankową. Ostatnim krokiem jest ponowne wejście w rozrachunek i wybierając pozycję do rozliczenia, klikamy prawym przyciskiem myszy i Rozlicz --> Automatycznie.

Jeszcze raz dziękuje za poświęcenie dla mnie swojego czasu :)

Nie umie do tego dojść, robię tak jak Pan napisał ale dalej nie wpływa mi to na koszta magazynowe.

@Marek Kurzaj

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...