Skocz do zawartości

Faktura detaliczna do paragonu dla firmy niebędącej płatnikiem VAT-u (zwolnionych).

Polecane posty

Jak prawidłowo należy księgować faktury dla firm niebędących płatnikami VAT-u w kwestii JPK-VAT ??

Przykładowo firma nie jest płatnikiem VAT-u (nie znajduje się w wykazie płatników VAT) - raczej niemożna wystawić bezpośrednio standardowej faktury VAT.

Wystawiam paragon fiskalny a do paragonu wystawiam fakturę detaliczną - i teraz najważniejsza kwestia - czy ta faktura ma być wystawiana na podmiot prowadzący działalność gospodarczą a później do niej generuję pomniejszenie sprzedaży detalicznej co wiąże się ze znalezieniem w JPK-VAT (tak samo jak by się wystawiało fakturę detaliczną dla VAT-owca na podstawie paragonu)

czy należy wystawić fakturę detaliczną jak dla osoby fizycznej - ale wówczas i tak jeśli jest numer NIP wskakuje do JPK-VAT (usunięcie NIPu dopiero powoduje, że dokument nie znajduje się w JPK-VAT).

Przekopałem forum i internet i nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.

Do tej pory fakturowałem tylko firmy które są/były VAT-owcami - teraz muszę fakturować również firmy niebędące płatnikami VAT-u a chcę to robić prawidłowo.

Link to postu
8 minut temu, Artur K. napisał:

Przykładowo firma nie jest płatnikiem VAT-u (nie znajduje się w wykazie płatników VAT) - raczej niemożna wystawić bezpośrednio standardowej faktury VAT.

Dlaczego nie? A na jakiej podstawie wyliczy się VAT od Twojej sprzedaży? To odbiorca - jak rozumiem - jest zw. z VAT a nie Ty.

Link to postu
13 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Dlaczego nie? A na jakiej podstawie wyliczy się VAT od Twojej sprzedaży? To odbiorca - jak rozumiem - jest zw. z VAT a nie Ty.

Dziękuję za odpowiedź.

Podsumowując -  dla osób prowadzących działalność gospodarczą (NIP firmowy niezależnie czy na vat czy na zwolnieniu) wystawiam bezpośrednio fakturę VAT - jedynie do faktur detalicznych-imiennych wystawiam najpierw paragon a do niego (paragonu) fakturę detaliczną.

Moje pytanie wynikło z tego, że zostałem wprowadzony w błąd twierdzeniem kogoś - że w zestawieniu JPK-VAT muszą znajdować się tylko faktury wystawione na firmy będące VAT-owcami a ponieważ jak pisałem wcześniej - ten problem mnie nie dotyczył, a pojawił się dopiero teraz.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...