Skocz do zawartości

Modele jako usługa

Polecane posty

Witam.

Wiem, że po raz kolejny poruszam kwestię MODELI, ale wystąpił u nas dość nietypowy problem.

Sprzedajemy farby z mieszalnika. Jak już kiedyś pisałem wygląda to następująco :

  • Klient wybiera rodzaj farby, wielkość puszki oraz jakiś kolor z wzornika np. KOLORY WIOSNY
  • Podstawiamy puszkę
  • Maszyna dozuje ileś tam mililitrów pigmentu

Niestety wprowadzenie pigmentów na stan po pewnym, relatywnie krótkim czasie powoduje ogromne rozjazdy w ilości pigmentu na stanie w Subiekcie i w mieszalniku. Mieszalnik codziennie trzeba "rozgrzewać" i tam również następują ubytki pigmentów.

W tej chwili radzimy sobie wprowadzając JAKO USŁUGĘ pozycję PIGMENTY i nie mamy żadnych kłopotów z utrzymaniem stanów magazynowych. Zejście pigmentów nie zmienia stanów magazynowych, a zakup pigmentu księgowany jest jako koszt.

Jednak wygodniejsze byłoby stworzenie MODELU np. pod tytułem WZORNIK KOLORÓW TYPU "KOLORY WIOSNY". Powiedzmy 24 kolory. Przypisanie cen dla poszczególnych kolorów i pojemności puszek. Wtedy nawet wstępne wyliczenie kosztów farby dla klienta byłoby bajecznie proste : Puszka 3 litrowa 90 zł + kolor np. ZIELEŃ TRAWY dla puszki 3 litrowej 10 zł = 100 zł itd.

Odpadłby problem z rozjazdami ilości pigmentów na stanie. Chciałbym tylko powiedzieć, że każdy kolor składa się z kilku kolorantów w różnych ilościach. Nie ma tu prostego przelicznika dla różnych kolorów. (wiadomo : żółty + niebieski = zielony)  

Podaje przykład :

Błękit oceanu (cztery różne pigmenty w różnych ilościach) :

  • Pigment dla 1 litra = 1 zł
  • Pigment dla 3 litrów = 3 zł
  • Pigment dla 10 litrów = 10 zł
  • Puszka farby 1 litr = 40 zł
  • Puszka farby 3 litry = 100 zł
  • Puszka farby 10 litrów  = 300 zł

Przy sprzedaży wprowadzamy dowolną kombinację, przy czym farby schodzą ze stanu (są fizycznymi i policzalnymi jednostkami), a pigmenty nie schodzą ze stanu (cecha usługi), a jedynie służą do obliczenia należnego podatku od faktury.

Nie ma potrzeby wpisywania wszystkich pigmentów jakie podaje nam mieszalnik :

  • Pigment niebieski - 12 ml
  • Pigment żółty - 3 ml
  • Pigment zielony - 1 ml
  • Pigment szary - 10 ml

Przy dużej liczbie kolorów dla klienta robi się faktura na kilka stron z kilkudziesięcioma pozycjami.

 

Pozdrawiam, Prezes Bercik.

 

Edytowane przez Robert Schmidt
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...