Skocz do zawartości

Problem z kosztorysem dla usługi

Polecane posty

Problem skierowany głównie dla InsERT. Kiedy dodaję usługę na dokumencie i następnie kosztorys materiałowy do niej, dlaczego w formularzu tego kosztorysu, w "wyliczaniu ceny netto na podstawie" są tylko dwie możliwości (wg kosztu magazynowego materiałów oraz cen z wybranego cennika)??? A nie ma możliwości wyłączenia tego przeliczania (trzeciego wyboru: "Nie przeliczaj ceny netto usługi")?

Scenariusz: Wystawiam WZ na usługę, dodaję kosztorys, a cenę netto usługi ustalam ręcznie na umówioną z klientem (nie korzystając z wyliczeń, bo może mój zarobek na usłudze nie musi mieć nic wspólnego z marżą, bo np doliczam również koszt pracy). Taki dokument zapiszę bez problemu, potem wystawię fakturę... i tu problem, bo wystawiając fakturę poprawię np datę, i pozycje dokumentu już się przeliczają wg ustawień z kosztorysu (tak jest ustawione i tak ma działać) i zmieniają cenę netto usługi (a tej zmiany ceny na tym etapie już nie chcę!). Jak się tego nie przypilnuje, i nie poprawi ręcznie, to pozostaje świecenie oczami przed klientem.

Przecież jak wpiszemy kwotę usługi ręcznie, i będzie za niska, to świeci na czerwono (o dziwo, wtedy nie podnosi ceny usługi, pozostaje na czerowno). Do kosztorysu usługi, kosztu wykonanej usługi nie można dodać, jedynie towary. A może robi się to w programie jakoś inaczej? Tak, żeby cena usługi na fakturze końcowej była kontrolowana? Wiem, że do usługi z kartoteki można dodać materiały, ale to nie jest rozwiązanie, bo każdej usługi zazwyczaj użyję innych materiałów. To zaśmieci kartotekę asortymentu.

Mam nadzieję, że problem opisałem dość zrozumiale? :) Na automatycznym przeliczaniu już dwa razy wtopiłem. Czy inni użytkownicy nie mieli z tym problemu??

kosztorys.jpg

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Dołożę jeszcze coś od siebie. Przy poprawie materiałów na fakturze zaliczkowej końcowej dolicza wartość nowych materiałów do kwoty do zapłaty. Problem z doliczaniem ceny był kiedyś na cząstkowych i został rozwiązany ale teraz wychwyciliśmy go jeszcze na końcowej.

Scenariusz wygląda tak:

1. Zamówienie do klienta na usługę z podłączonymi materiałami

2. Przedpłata

3. Faktura zaliczkowa

4. Konieczność zmiany materiałów bo:

- klient chce coś lepszego;

- nie ma już tego materiału na rynku i trzeba użyć czegoś innego;

- mamy materiał innego producenta o identycznych parametrach ale w niższej cenie zakupu;

- etc;

5. Faktura zaliczkowa końcowa ze zmianą kosztorysu (odłączenie zamówienia od faktury zaliczkowej aby dało się zmienić kosztorys to też magia)

- Cena usługi ma pozostać niezmieniona,

- Wartość nowych materiałów ma się nie doliczać do kwoty do zapłaty

Na przykładzie widać, że wartość dokumentu jest rożna od kwoty do zapłaty.

Clipboard01.jpg

Link to postu

Oba problemy zostaną rozwiązane w wersji 20. Natomiast, aby zmienić materiały, które mają znaleźć się na fakturze końcowej nie jest wymagane "odłączanie zamówienia od faktury zaliczkowej" a wystarczy w Typach dokumentów dla Faktury sprzedaży zaliczkowej wyłączyć blokadę pozycji zaliczkowych

2018-03-30_12h56_25.thumb.png.aeea10e408f9ed71e9309a4719b4071e.png

Po takim ustawieniu bez problemów będzie można na Fakturze zaliczkowej końcowej zmienić wykorzystane materiały bez wpływu na kwotę zaliczki.

 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...