Skocz do zawartości

Korekty sprzedaży w deklaracji VAT i JPK

Polecane posty

Importuje korekty sprzedaży z pliku EPP, które zapisują się w Dekretacji dokumentów i następnie są schematem przerzucane do rejestrów księgowych i ewidencji VAT. Część z tych korekt nie kwalifikuje się do ujęcia ich na tą chwilę w deklaracji VAT i JPK VAT. Czy istnieje możliwość grupowego wyłączenia ich z ewidencji VAT. Chodzi o to żebym nie musiał np. wchodzić w każdą z nich i odptaszkowywać "Wpływa na rozliczenie VAT", albo czy jest możliwość odłączenia/wyrzucenia ich z rejestru VAT bez wyrzucania z rejestrów księgowych, ale też w taki sposób żeby nie musieć ich później ręcznie wpisywać?

Link to postu

Zostały wrzucone do ewidencji VAT bo inaczej nie umiem rozwiązać tego problemu, tzn. ja potrzebuje je wszystkie zadekretować do rejestrów księgowych a tylko część do ewidencji VAT, ale jak wczytam je z pliku epp i zadekretuje tylko do rejestrów księgowych to znikają mi z dokumentów do dekretacji i później nie mogę już ponownie ich wczytać (nie wczytują się) z pliku epp, żeby zadekretować tylko wybrane do ewidencji VAT.

Edytowane przez Jarek. Sz
Link to postu

Ale przecież może Pan tak zdefiniować schemat dekretacji by przy jednym dekretowaniu określić na jaki dzień ma trafić do ksiąg rachunkowych i na jaki dzień trafić do ewidencji VAT. Może czegoś nie dostrzegam - proszę opisać krok po kroku w jaki sposób daną fakturę VAT chce Pan ująć w księdze rachunkowej i ewidencji VAT.

Link to postu

Tylko, że ja na dzień dekretowania tych korekt do rejestru księgowego nie wiem kiedy i które będę zaliczał do ewidencji VAT. To raczej moja znajomość programu jest zbyt mała żeby dostrzec rozwiązanie swojego problemu. :) Odkryłem już też że zniknięcia o których pisałem powodował filtr, obraz księgowy zostawał. 

A po kolei wygląda to tak, przykład: mam zbiór korek z miesiąca stycznia, powiedzmy 600 korekt, potrzebuję je wszystkie zadekretować do księgi rachunkowej za okres styczeń, a tylko 500 z nich do ewidencji VAT. W lutym będę miał znowu 600 korekt z czego do ewidencji VAT będzie wchodziło tylko 500 z miesiąca lutego i 70 z miesiąca stycznia, w kolejnym miesiącu znowu 600 i znowu 500 do ewidencji VAT z miesiąca marca, 70 z lutego i 15 ze stycznia itd... Miesiąc styczeń jest pierwszym miesiącem który rozliczam w Nexo, i zrobiłem to tak, że najpierw wszystkie korekty zadekretowałem do rejestrów księgowych i ewidencji VAT, a później wybrane tylko do rejestrów księgowych, dzięki temu w ewidencji VAT zostały tylko te które miały tam zostać. Tylko w ten sposób program usuwa najpierw dekret z rejestru księgowego i ewidencji VAT a później na nowo wpisuje go tylko do rejestru księgowego, więc to raczej nie jest dobre rozwiązanie na dłużej. 

Pracuję też na Rewizorze GT i tam przy imporcie dokumentów z pliku epp wybieram w schemacie importu czy import idzie (a) tylko do rejestru księgowego, (b) tylko do ewidencji VAT lub (c) tu i tu. Ja wybieram oddzielne importy (a) i (b) i wtedy dla importu do rejestru księgowego tworzę plik epp ze wszystkimi korektami, a dla importu do ewidencji VAT tworzę drugi plik epp tylko z tymi korektami które chcę zaimportować tyko do ewidencji VAT.

Link to postu

Proszę powiedzieć co jest determinantem określającym do którego miesiąca kwalifikować fakturę.

InsERT GT pozwala wielokrotnie importować dokumenty z tego samego pliku EPP i nie rozróżnia, że dany dokument był już wcześniej importowany. Inaczej jest w nexo - dokument z EPP ląduje jako obraz księgowy na podstawie którego można ująć dokument w księgach. Oczywiście program pilnuje by nie księgować wielokrotnie tego samego dokumentu.

Link to postu
13 godzin temu, Roman Budzisz napisał:

Proszę powiedzieć co jest determinantem określającym do którego miesiąca kwalifikować fakturę.

Ogólnie i w małym uproszczeniu to data otrzymania potwierdzenia dostarczenia korekty.

A czy program może pilnować dublowania tylko w obrębie rejestrów księgowych lub ewidencji VAT tzn, żeby nie wymuszał wydekretowania i ponownego zadekretowania dokumentu który jest ujęty tylko w rejestrze księgowym a ja go chce zadekretować jeszcze raz ale tylko do ewidencji VAT.

W dekretacji dokumentów (obrazach księgowych) przydałby się też obok filtru "ujęty w księgach" filtr "ujęty w rejestrze VAT"

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Nikt nie ma takich przypadków? Pomniejszacie VAT należny zawsze w tym samym miesiącu w którym wystawiacie fakturę korygującą?

A jakie rozwiązanie "systemowe" przewiduje nexo dla takich przypadków, bo ja w sumie (może niepotrzebnie) próbuje przekopiować schemat który stosuje w rewizorze. A może to się da jakoś inaczej. Dla przypomnienia: mam korektę sprzedaży której nie mogę ująć do VATu w dacie jej wystawienia tylko w okresie późniejszym, który nie jest mi znany.

 

Odpowiedź: 

Poradziłem sobie tworząc nowego nadawce dla odbioru dokumentów edi++. Dzięki temu mam 2 obrazy księgowe i każdy mogę zadekretować niezależnie.

 

Zagwostkę mam tylko taką (albo czegoś nie widzę), czemu program przy dekretacji obrazu tylko do ewidencji VAT tworzy dodatkowy obraz księgowy do zadekretowania w rejestrze księgowym, a nie tworzy dodatkowego obrazu księgowego przy zadekretowaniu obrazu tylko do rejestru księgowego? Czyli mam tylko 3 opcje dekretowania dla obrazu: 1) dekretuje obraz do księgi i VAT; 2) dekretuje obraz tylko do księgi; 3) dekretuje obraz tylko do VAT - wtedy tworzy się dodatkowy obraz który mogę zadekretować do księgi. Brakuje mi 4 opcji: dekretuje obraz tylko do księgi i tworzy się dodatkowy obraz do zadekretowania do VAT.

Edytowane przez Jarek. Sz
Dopisano odpowiedź
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 12.03.2018 o 22:35, Jarek. Sz napisał:

Odpowiedź: 

Poradziłem sobie tworząc nowego nadawce dla odbioru dokumentów edi++. Dzięki temu mam 2 obrazy księgowe i każdy mogę zadekretować niezależnie.

Potrzeba matką wynalazku - rozróżnianie nadawców miał służyć w uproszczeniu do obsługi firm wielooddziałowych a Pan wykorzystał to jako bufor księgowań do VAT :).

 

Dnia 12.03.2018 o 22:35, Jarek. Sz napisał:

Zagwostkę mam tylko taką (albo czegoś nie widzę), czemu program przy dekretacji obrazu tylko do ewidencji VAT tworzy dodatkowy obraz księgowy do zadekretowania w rejestrze księgowym, a nie tworzy dodatkowego obrazu księgowego przy zadekretowaniu obrazu tylko do rejestru księgowego? Czyli mam tylko 3 opcje dekretowania dla obrazu: 1) dekretuje obraz do księgi i VAT; 2) dekretuje obraz tylko do księgi; 3) dekretuje obraz tylko do VAT - wtedy tworzy się dodatkowy obraz który mogę zadekretować do księgi. Brakuje mi 4 opcji: dekretuje obraz tylko do księgi i tworzy się dodatkowy obraz do zadekretowania do VAT.

Przyjęty przez nas od lat model obiegu dokumentów w księgowości: ujęcie dokumentu w VAT by określić obrót bez podatku VAT i księgowanie na cele podatku dochodowego. Opcja nr 4, niestety na razie nie jest planowana.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...