Skocz do zawartości

Płatność i jej termin w ZD

Polecane posty

Czy można gdzieś na kliencie skonfigurować jakie mamy dla niego parametry płatności i odroczenia dla dokumentów ZD? Obecnie pobiera je chyba jakoś domyślnie, co skutkuje przelewem 7 dni. Na pewno nie pobiera terminu, który jest przypisany w kredycie kupieckim u klienta, a nawet nie powinno tego robić - mamy takie sytuacje, że klienci bywają dostawcami i odbiorcami.

Link to postu

W momencie przetworzenia zamówienia od klienta w zamówienie do dostawcy domyślną formą płatności przyjmuje Domyślna forma kredytu kupieckiego Klienta wskazanego jako dostawca danego towaru z zamówienia. Jak najbardziej rozumiem, że mogą zdarzać się sytuacje w których wybrany klient może być równocześnie odbiorcą i dostawcą, jednakże program nie posiada dodatkowego parametru dla wskazywania domyślnej formy płatności wykorzystywanej przy dokumentach, w których dany klient byłby dostawcą. Także na ten moment pozostaje jedynie ewentualnie ręczna zmiana formy płatności na dokumencie ZD.

Link to postu

No to w takim razie, zgłaszam błąd funkcji "Przetwórz w zamówienie do dostawcy", bo te parametry się nie przenoszą xD

 

Więc po kolei, to jest mój dostawca i tak ma ustawione parametry:

Na liście zamówień wybieram "Przetwórz w zamówienie do dostawcy" i uzupełniam dostawcę jak niżej:

(P.S. To okno jakoś ciekawe sprawdza metodę płatności nabywcy ZK (nie dostawcy), czego w sumie nie powinien robić przy zapisie - odkryliśmy to, bo nasi handlowcy nie mają uprawnień do KW i dostają komunikat błędu, jak klient z ZK ma płatność tylko gotówką)

 

 

 

Tworzy się ZD i tak wyglądają parametry płatności:

 

333.PNG

 

Nawet po wybraniu przelewu, nie poprawiają się one:

 

444.PNG

 

Fajnie jakby chociaż to działało, to przynajmniej przy tych firmach co są tylko dostawcami będzie się dobrze wczytywać. W pozostałych przypadkach, często mamy identyczne zasady wzajemnych rozliczeń, więc jakoś ujdzie.

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu

Co do informacji o braku uprawnień do wystawiania KW, to też jest z tym jednak jakiś poważniejszy błąd. Koniecznie musicie to sprawdzić. Dzisiaj, mimo iż zarówno zamawiający z ZK, jak i dostawca z ZD, mieli przelew 100%, pojawił się ten błąd uprawnień - w tym przypadku, akurat asortymenty miały przypisanego dostawcę i pojawił on się automatycznie w funkcji "Przetwórz w zamówienie do dostawcy". Co ciekawe, gdy przetworzenie dla koleżanki, wykonałem na Swoim koncie, gdzie mam wyższe uprawnienia, to w ZD jako płatności przypisało gotówkę, a przy próbie jej zmiany na przelew i klikaniu po raz kolejny znacznika przelew, powstało takie coś (można to robić bez końca):

 

Bez tytułu.png

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu
Dnia 7.10.2016 at 14:24, Radomił Ząbik napisał:

222.PNG

 

Tworzy się ZD i tak wyglądają parametry płatności:

 

333.PNG

 

Nawet po wybraniu przelewu, nie poprawiają się one:

 

444.PNG

 

Fajnie jakby chociaż to działało, to przynajmniej przy tych firmach co są tylko dostawcami będzie się dobrze wczytywać. W pozostałych przypadkach, często mamy identyczne zasady wzajemnych rozliczeń, więc jakoś ujdzie.


Jedyna sytuacja, w której udało mi się wygenerować taką sytuację jest moment, w którym wartość przetworzonego zamówienia równo 0 zł. Czy przypadkiem przedstawiony przez Pana przykład nie został właśnie generowany na zamówieniu do dostawcy którego wartość jest równa 0 zł?

 

Dnia 10.10.2016 at 09:19, Radomił Ząbik napisał:

Co do informacji o braku uprawnień do wystawiania KW, to też jest z tym jednak jakiś poważniejszy błąd. Koniecznie musicie to sprawdzić. Dzisiaj, mimo iż zarówno zamawiający z ZK, jak i dostawca z ZD, mieli przelew 100%, pojawił się ten błąd uprawnień - w tym przypadku, akurat asortymenty miały przypisanego dostawcę i pojawił on się automatycznie w funkcji "Przetwórz w zamówienie do dostawcy". Co ciekawe, gdy przetworzenie dla koleżanki, wykonałem na Swoim koncie, gdzie mam wyższe uprawnienia, to w ZD jako płatności przypisało gotówkę, a przy próbie jej zmiany na przelew i klikaniu po raz kolejny znacznika przelew, powstało takie coś (można to robić bez końca).


Szczerze mówiąc mam problem z wygenerowaniem przedstawionego problemu. Prosiłbym o szczegółowe opisanie powyższego przypadku. Im więcej informacji czy też zrzutów, tym łatwiej będzie mi namierzyć potencjalną przyczynę. Proszę o szczegółowe przedstawienie sytuacji. Zależy mi na tym aby spróbować 1 do 1 wygenerować to u siebie. 

Na ten moment, w taki sposób ustawione formy płatności jestem w stanie wygenerować tylko i wyłącznie wprowadzając kwoty ręcznie przy kolejnych pozycjach rat ale tylko jeśli w ustawieniach płatności na samym dokumencie zaznaczam: Nigdy nie bilansuj (poniżej screen z miejsca ustawienia).

nigdy nie bilansuj.JPG

Link to postu
15 godzin temu, Mariusz Jarowicz napisał:

Jedyna sytuacja, w której udało mi się wygenerować taką sytuację jest moment, w którym wartość przetworzonego zamówienia równo 0 zł. Czy przypadkiem przedstawiony przez Pana przykład nie został właśnie generowany na zamówieniu do dostawcy którego wartość jest równa 0 zł?

 

Tamten przykład tak, ale gdy chciałem wygenerować nowy, to niestety błąd z drugiego przypadku, uniemożliwił mi to...

 

15 godzin temu, Mariusz Jarowicz napisał:

Szczerze mówiąc mam problem z wygenerowaniem przedstawionego problemu. Prosiłbym o szczegółowe opisanie powyższego przypadku. Im więcej informacji czy też zrzutów, tym łatwiej będzie mi namierzyć potencjalną przyczynę. Proszę o szczegółowe przedstawienie sytuacji. Zależy mi na tym aby spróbować 1 do 1 wygenerować to u siebie.

 

Więc zacznijmy od tego. W prywatnej wiadomości wysyłam panu link do nagrania ekranu, wrzuconego na YT - nie umieszczam go na forum, bo jest tam za dużo danych firm. Działałem na użytkowniku z następującymi uprawnieniami:

 

Przechwytywanie.PNG

Link to postu

Niestety, dalszy ciąg problemów z funkcją Przetwórz w zamówienie do dostawcy. Otóż nie obsługuje ona prawidłowo walut. Posiadam dostawcę w EURO. Ten dostawca przypisany jest do danego asortymentu i cena tam umieszczona, jest w EURO...

 

ustawienie.PNG

 

Wchodzę w ZK, w którym mam ten indeks, używam funkcji przetworzenia i ceny przeliczają się w PLN. Dodam też, że w tym oknie, nie da się nigdzie zmienić waluty, a powinno to mieć miejsce, dla pozycji. Zatwierdzam przetworzenie, nie zmieniając cen i powstaje ZD. W ZD wczytuje się prawidłowo waluta, pewnie z kontrahenta i w efekcie mamy tam wartość pozycji 430 EURO, czyli to co wcześniej funkcja przeliczyła na złotówki, przeniosła dalej ale nie uwzględniła powrotu waluty do euro.

 

Przechwytywanie.PNG

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

I jak w temacie?

 

Generalnie teraz zauważamy także problemy z wystawianiem faktur na podstawie WZ. Tam nam także wczytuje jakieś dziwne parametry płatności, które nie wynikają z tych ustawionych w kliencie. Np. klient ma ustawiony 30 dni przelewu, a przy wystawianiu faktury wskakuje nam gotówka. W OE i ZK, z których zostały wygenerowane WZ, nie ma żadnych informacji o płatności. W WZ też ich nie ustawiamy - są przetwarzane na podstawie ZK, za pomocą Sfery.

Link to postu

Dzięki za opisanie owych tematów. Postaram się dziś (maksymalnie jutro) jeszcze raz na spokojnie to przeklikać .

 

Na ten moment odpowiem na ostatnio opisany problem. Podpowiadanie formy płatności, jest kwestią interpretacji nazewnictwa ;)
Termin płatności, który podpowiada się na dokumencie FS przedstawionym na filmiku jest domyślnym terminem płatności w konfiguracji form płatności.
Termin o którym Pan pisze, jest "maksymalnym terminem", nie "domyślnym". Przy próbie zapisania dokumentu z terminem płatności większym niż maksymalny ustawiony w kartotece klienta skutkować będzie stosownym komunikatem. Na ten moment w ten sposób działa kwestia podpowiadania terminów płatności w tym przypadku. W związku z taką reakcją na tą funkcjonalność zapisujemy sugestię, jednak na ten moment nie jestem w stanie wskazać przybliżonej daty w której ewentualnie coś w tej kwestii się zmieni.

    Niestety, dalszy ciąg problemów z funkcją Przetwórz w zamówienie do dostawcy. Otóż nie obsługuje ona prawidłowo walut. Posiadam dostawcę w EURO. Ten dostawca przypisany jest do danego asortymentu i cena tam umieszczona, jest w EURO...


Jeśli chodzi o wcześniejsze wypowiedzi (przetwarzanie zamówienia i waluta Euro)... proszę uzbroić się w cierpliwość. Na ten moment nie wygenerowałem jeszcze identycznej sytuacji w jakiej się Pan znalazł. Zastanawiam się czy nie będzie to miało jakiegoś powiązania z własnymi rozwiązaniami sferycznymi, jednak nie chcę wysuwać zbyt daleko idących wniosków. Proszę ewentualnie spróbować powtórzyć taką operację na podmiocie próbnym.
 

Link to postu
7 minut temu, Mariusz Jarowicz napisał:

Na ten moment odpowiem na ostatnio opisany problem. Podpowiadanie formy płatności, jest kwestią interpretacji nazewnictwa ;)
Termin płatności, który podpowiada się na dokumencie FS przedstawionym na filmiku jest domyślnym terminem płatności w konfiguracji form płatności.
Termin o którym Pan pisze, jest "maksymalnym terminem", nie "domyślnym". Przy próbie zapisania dokumentu z terminem płatności większym niż maksymalny ustawiony w kartotece klienta skutkować będzie stosownym komunikatem. Na ten moment w ten sposób działa kwestia podpowiadania terminów płatności w tym przypadku. W związku z taką reakcją na tą funkcjonalność zapisujemy sugestię, jednak na ten moment nie jestem w stanie wskazać przybliżonej daty w której ewentualnie coś w tej kwestii się zmieni.

 

Czyli, że nie da się przypisać ustalonego terminu płatności do klienta? Jak ja to przekaże ludziom w firmie, to mnie chyba wyśmieją. Przecież to jest podstawowa funkcjonalność każdego systemu. Nawet w jednym z naszych starych systemów, z lat 90, była taka funkcjonalność. Panowie, to trzeba naprawdę szybko dodać! I proponuję zrobić to dobrze, rozbijając na osobne terminy dla zakupu i sprzedaży. Aż się dziwię, że jeszcze nikt nie zwrócił wam uwagi w tej kwestii O.o

 

19 minut temu, Mariusz Jarowicz napisał:

Jeśli chodzi o wcześniejsze wypowiedzi (przetwarzanie zamówienia i waluta Euro)... proszę uzbroić się w cierpliwość. Na ten moment nie wygenerowałem jeszcze identycznej sytuacji w jakiej się Pan znalazł. Zastanawiam się czy nie będzie to miało jakiegoś powiązania z własnymi rozwiązaniami sferycznymi, jednak nie chcę wysuwać zbyt daleko idących wniosków. Proszę ewentualnie spróbować powtórzyć taką operację na podmiocie próbnym.

 

Z tym procesem Sfera nie ma nic do czynienia - wszystko wykonywane jest w Subiekcie. Jego powielenie też nie jest trudne, dlatego na szybko nagrałem wam przykład na bazie testowej: https://www.youtube.com/watch?v=TMTp9HGiHoM

 

 

 

Link to postu
5 godzin temu, Radomił Ząbik napisał:

Z tym procesem Sfera nie ma nic do czynienia - wszystko wykonywane jest w Subiekcie. Jego powielenie też nie jest trudne, dlatego na szybko nagrałem wam przykład na bazie testowej: https://www.youtube.com/watch?v=TMTp9HGiHoM
 

 

Dziękuję za precyzyjne przedstawienie problemu. Wersja 13 przyniesie odpowiednie poprawki, które rozwiążą ten temat.
 

6 godzin temu, Radomił Ząbik napisał:

Czyli, że nie da się przypisać ustalonego terminu płatności do klienta?

 

Wersja 12 daje nam możliwość ustalonego terminu płatności. W celu osiągnięcia takiego skutku należałoby stworzyć nową płatność odroczoną o nazwie przykładowo Przelew 40 dni.

Nowa forma płatności.JPG

 

Kolejnym krokiem jest przypisanie jej do kartoteki klienta.

Ustawienie na kliencie.JPG

 

Po takiej konfiguracji ten konkretny termin będzie podpowiadał się na dokumentach.
Wstawienie dodatkowych kolumn w kartotece klienta i sprecyzowanie odroczonych terminów płatności oddzielnie dla sprzedaży i zakupu pozostaje w tym momencie jedynie w sferze konsultacji. W aktualnej wersji wyżej przedstawiony sposób jest tym co mogę zaproponować ;)

Link to postu
Dnia 2.11.2016 at 12:22, Radomił Ząbik napisał:

P.S. W funkcji Przetwórz w zamówienie do dostawcy, na liście pozycji, brakuje możliwości wybrania kolumny Opis do pozycji. Była by ona bardzo przydatna w tym kreatorze, oczywiście musiała by być możliwość jej edycji - zmiany trafiają tylko do ZD.

 

A z tym też da się coś zrobić?

 

I jeszcze przydała by się kolumna LP z pozycji, bo podczas przetwarzania, nexo miesza te pozycje i trudniej jest się połapać do i jak.

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu

Opis do pozycji

W tym polu w ZK zapisujemy dodatkowe specjalne wymagania klienta, dotyczące pozycji - w ten sposób unikamy robienia bardzo wielu indeksów do produktów, które tak naprawdę są takie same, bo spełniają wiele wymagań. Natomiast gdy przetwarzamy te ZK w ZD do dostawcy, to często trzeba te opisy zmodyfikować, dopasować do wymogów dostawcy, takich jak jego wewnętrzne specyfikacji albo język w którym on operuje. W chwili obecnej, taką czynność trzeba potem dodatkowo wykonywać w ZD, a tak było by w jednym oknie, plus te informacje także są ważne w procesie doboru dostawcy, stąd ich potrzeba.

 

LP

Ponieważ kolejność pozycji, w oknie Przetwórz w zamówienie do dostawcy zmienia się samoczynnie, w wyniku grupowania po dostawcach, handlowcy trochę się gubią przy dużej ilości pozycji - tą kwestię także utrudnia brak opisów do pozycji. Dodanie kolumny LP ułatwiło by zdecydowanie identyfikacje tych pozycji, bez konieczności ingerencji w grupowanie, które pewnie jest nienaruszalne.

 

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Dnia 2.11.2016 at 15:31, Mariusz Jarowicz napisał:
Dnia 2.11.2016 at 08:58, Radomił Ząbik napisał:

Z tym procesem Sfera nie ma nic do czynienia - wszystko wykonywane jest w Subiekcie. Jego powielenie też nie jest trudne, dlatego na szybko nagrałem wam przykład na bazie testowej: https://www.youtube.com/watch?v=TMTp9HGiHoM
 

 

Dziękuję za precyzyjne przedstawienie problemu. Wersja 13 przyniesie odpowiednie poprawki, które rozwiążą ten temat.

 

W związku ze słabą listą zmian i poprawek w wersji 15, pewnie w najbliższym będę tutaj trochę górnikiem. Czy poprawka na ten proces zaginęła?

Link to postu

Zacytowałem, łącznie z filmem:

Cytat
Dnia 2.11.2016 at 08:38, Mariusz Jarowicz napisał:

Jeśli chodzi o wcześniejsze wypowiedzi (przetwarzanie zamówienia i waluta Euro)... proszę uzbroić się w cierpliwość. Na ten moment nie wygenerowałem jeszcze identycznej sytuacji w jakiej się Pan znalazł. Zastanawiam się czy nie będzie to miało jakiegoś powiązania z własnymi rozwiązaniami sferycznymi, jednak nie chcę wysuwać zbyt daleko idących wniosków. Proszę ewentualnie spróbować powtórzyć taką operację na podmiocie próbnym.

 

Z tym procesem Sfera nie ma nic do czynienia - wszystko wykonywane jest w Subiekcie. Jego powielenie też nie jest trudne, dlatego na szybko nagrałem wam przykład na bazie testowej: https://www.youtube.com/watch?v=TMTp9HGiHoM

 

Link to postu

Na wersji 15.0.0 pokazaną sytuację udało się powtórzyć wyłącznie w sytuacji, gdy nie ma kursu waluty na dany dzień i jednocześnie w Parametrach systemu nie wybrano "pobierania ostatniego kursu, jeśli nie istnieje na dany dzień". Wówczas program w kreatorze prezentuje rzeczywiście dane w złotówkach (ponieważ docelowe ceny mogą być w różnych walutach i trzeba znaleźć "wspólny mianownik"), a na dokumencie ZD po przekształceniu nie ma żadnego kursu, wobec tego przyjmuje kurs = 1,0000, co skutkuje wynikiem pokazanym na filmie.

W wersji 16.0.0 zaplanowane jest pokazanie ostrzeżenia o braku kursu. W dalszych planach zapisane jest kompleksowe rozwiązanie tej sytuacji, czyli prezentowanie ceny w walucie per pozycja w kreatorze zamówień do dostawcy.

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Wracam do tematu, bo chyba w związku z tą zmianą w wersji 16, powstał dziwny problem. Tworzę za pomocą funkcji Przetwórz w zamówienie do dostawcy, ZD na podstawie ZK do trzech pozycji. Wszystkie są wybierane do jednego dostawcy, ale w efekcie nie powstaje jedno ZD, a dwa - w dwóch różnych walutach. Ewentualne zaistnienie takiej sytuacji, można już zauważyć podczas tworzenia ZD, gdyż program pobiera dla pozycji, które już były kupowane cenę z FZ ...

 

zd1.PNG.29fdaf8e17f81e6265e0e59da8f05657.PNG

 

... a że to dostawca zagraniczny, to jest ona w EURO. Dla pozostałych pozycji, nie było zakupu, więc program domyślnie wrzuca cenę w PLN ...

 

zd2.PNG.d28a92a1d1f108823f20fa144a3fe973.PNG

 

... co po zapisaniu, skutkuje stworzeniem się dwóch ZD. Te zachowania z podaniem ceny ostatniego zakupu są ok! W pozostałych przypadkach, powinien pobierać walutę od klienta. Dodatkowo, powinna być jakaś możliwość zmiany waluty dla wszystkich pozycji lub pozycja po pozycji.

 

Niestety, na tą chwilę, mocno miesza nam to w pracy :(

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...