Skocz do zawartości

Wynagrodzenie Członka Rady Nadzorczej bez ograniczenia składki zdrowotnej

Polecane posty

Zasugerował Pan to w poście.

 

Mamy członków rad nadzorczych, którym nie przysługuje obniżona składka zdrowotna, czego w UP nie mogę w żaden sposób kontrolować, jednocześnie ich wynagrodzenie korzysta z kwoty wolnej od podatku.  Jak można to zrobić w gratyfikancie ? 

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Art.  83.  [Obniżenie wysokości składki]
1. W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13, zgodnie z przepisami art. 79 i art. 81, jest wyższa od kwoty ustalonej zgodnie z ust. 2b, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej kwoty.
 
Jeśli podatek dochodowy nie jest opłacany w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, to ograniczenie składki zdrowotnej członkowi rady nadzorczej nie przysługuje.
Link to postu

Zaczynam się gubić.

1. Pytał Pan o NIEOGRANICZANIE składki zdrowotnej - teraz cytuje Pan artykuł o OGRANICZANIU składki

2. Wspomniał Pan o stosowaniu kwoty wolnej - ja nie słyszałem o tym, żeby wynagrodzenia członków rad nadzorczych z tego korzystało i O TE przepisy pytałem.

 

Link to postu

Kwestię kwoty wolnej od podatku mamy już wyjaśnioną po naszej stronie. Zależy nam na tym, aby w programie Gratyfikant wyłączyć ograniczenie składki zdrowotnej. 

 

Przywołany Art. 83 dotyczy tylko płatników o których mowa w art. 85 ust. 1-13. Do pozostałych płatników NIEOGRANICZA się składki zdrowotnej. W naszym przypadku zastosowanie ma art. 83 pkt. 16 Za członka rady nadzorczej składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza podmiot, w którym działa rada nadzorcza.

Link to postu

Ale my w InsERTcie chcielibyśmy znać te różne przypadki, a nie realizować jakieś punktowe potrzeby bez znajomości kontekstu merytorycznego.

 

Z mojej wiedzy wynika, że członkowie rady nadzorczej przez naszych użytkowników są obsługiwani z powodzeniem za pomocą umowy cywilnoprawnej, gdzie można wyłączyć ograniczanie składki zdrowotnej, ale gdzie nie ma kwoty wolnej - i nikomu to nie przeszkadza.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...