Skocz do zawartości

zaliczki na PIT i zdrowotną po 1.70SP1

Polecane posty

3 godziny temu, Renata Piekarczyk napisał:

to nie o to chodzi. Składki społeczne ZUS właściciela są księgowane w koszty działalności z poziomu ewidencji składek płatnika. Mimo tego zaliczenia w koszty w zaliczce PIT/zdrowotna składki te są ponownie odliczane od dochodu. 

W którym formularzu i w której pozycji tak się ma zachowywać u Pani program?

Link to postu

Składki społeczne wspólnika są naliczone i zaksięgowane w ewidencji składek wspólnika. Licząc "Podatek PIT skala zaliczka i składka zdrowotna" w poz 21 tego raportu ponownie jest wykazana do odliczenia.  Oznacza to, że składka społeczna wspólnika jest podwójnie odliczona - raz w kosztach a drugi raz w od dochodu w deklaracji.  Powinno być tak, że jak jest w kosztach to nie odlicza się w deklaracji. W raporcie do podatku liniowego jest ta sama sytuacja.

Link to postu

Księgowanie czy też jego brak zależy tylko od wyboru rodzaju pracy i związanych z tym ustawień, bo są dwa do wyboru:
1. naliczone składki społeczne ZUS są wykazywane w deklaracji zaliczkowej (oprócz FP), wtedy ich nie księgujemy.
2. naliczone składki społeczne  i FP są księgowane w koszty, wtedy nie wykazujemy ich w deklaracji.
Do deklaracji zawsze idą składki zdrowotne.
To ustawia się w parametrach wspólników na zakładce Składki

dupa.jpg

Link to postu

A ja mam problem z obliczaniem podstawy do składki zdrowotnej za styczeń 2022 dla przedsiębiorcy na ryczałcie.

Będzie opłacać składkę zdrowotną na podstawie przychodów z poprzedniego roku (czyli cały rok będzie w II przedziale)

W zakładce "wspólnicy" oznaczyłam, że składkę zdrowotną ma naliczać wg. poprzedniego roku, wpisałam kwotę przychodów i zrobiła się odpowiednia podstawa wymiaru czyli 6221,04 zł.

image.png.a53221377ceaa6ad0753cbb6e41dc403.png

Natomiast w deklaracji "Podstawa składki zdrowotnej" za styczeń 2022, przy przychodach rzędu 19 tys. zł, w pozycji 109. Podstawa składki zdrowotnej pojawia się wartość 3732,62 zł. Wg. mnie powinna być przez cały rok wartość 6221,04 zł, tak jak w okienku powyżej.

Co robię źle?

Link to postu
13 minut temu, Renata Piekarczyk napisał:

tak - to jasne i to wiemy

To tajny projekt Insertu = jak rozwalić system od środka; "oni" nam podatek od podatku, to my im odliczymy podwójnie składki ... 🙂, ja jestem na tak!  A tak na serio to skoro ma Pani zaznaczone "pobieraj z naliczeń" to ma Pani źle - w tym scenariuszu ma być "nie pobieraj" , chyba ,że coś jeszcze nie wiem. A jak Pani liczyło w ubiegłym roku? Bez zmiany ustawień zrobiło się źle teraz?

1837511686_dupa2.jpg.5951a0b2957bb2a43e6a6a71d9090636.jpg

Link to postu

Witam , przy ryczałcie dla medyków 14% zaliczka miesięczna na podatek:

- przy wpisaniu przychodu i odliczeniu grudniowej składki na  ZUS poz.D80 w rezultacie kwota odliczenia ZUS nie zapisuje się i podatek jest większy 

Wydaje mi się ,że kwota odliczeń(ZUS) powinna wystąpić przy poz.E92 .Nie ma jej i tym samym podatek jest większy .

Czy to błąd systemu czy coś innego bo musze ręcznie to zrobić na kartce. Przy innych kwotach ryczałtu np.15% chodzi bez zarzutu. Proszę o pomoc.

 

Link to postu

Witam , przy ryczałcie dla medyków 14% zaliczka miesięczna na podatek:

- przy wpisaniu przychodu i odliczeniu grudniowej składki na  ZUS poz.D80 w rezultacie kwota odliczenia ZUS nie zapisuje się i podatek jest większy 

Wydaje mi się ,że kwota odliczeń(ZUS) powinna wystąpić przy poz.E92 .Nie ma jej i tym samym podatek jest większy .

Czy to błąd systemu czy coś innego bo musze ręcznie to zrobić na kartce. Przy innych kwotach ryczałtu np.15% chodzi bez zarzutu. Proszę o pomoc.

 

 

Już sobie poradziłam było w innym poście, trzeba wpisać formułę ale dziękuję.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...