Skocz do zawartości

Błędna podstawa do opodatkowania Pracownik oddelegowany i PPK (źle wylicza pkt 17 oraz 18 )

Polecane posty

Podstawowa zasada jest taka, że składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania liczone są od przychodów opodatkowanych (tak jak mówi komentarz). Przy wyznaczaniu sumy przychodów opodatkowanych uwzględniana jest kwota zwolniona z podatku. W przypadku gdy część składników opodatkowanych nie wchodzi do podstawy składek ZUS (np. wpłata PPK), Gratyfikant nexo uwzględnia zwolnienie z podatku proporcjonalnie (w części przypadającej na kwotę przychodów opodatkowanych i wchodzących do podstawy składek ZUS).

Przykład:
1. Składniki opodatkowane i wchodzące do podstawy składek ZUS (Brutto): 6007,19
2. Składniki opodatkowane nie wchodzące do podstawy składek ZUS (wpłata PPK): 88,83
3. Kwota zwolniona z podatku przypadająca na kwotę brutto: 6007,19 / (6007,19 + 88,83) * 1114,85 = 1098,60
4. Podstawa składek ZUS pomniejszających podstawę opodatkowania: 6007,19 - 1098,60 = 4908,59
5. Składki ZUS pomniejszające podstawę opodatkowania: 13,71% z 4908,59 = 672,97

Oczywiście, podany przeze mnie algorytm jest mocno uproszczony, ale chciałem przedstawić ogólną ideę.

Jakiej kwoty Pani spodziewałaby się w tym miejscu?
 

Link to postu

Nie przyznam Panu racji na ten moment proszę się skonsultować z drugą osobą. 

Nie rozumiem co Pan do mnie pisze. ; ) 

Napisze swoje uproszczone wyliczenie i proszę to przeanalizować. 

Aby wyliczyć pkt 17 składki ZUS:   6007,19-1114,85(30% z wirtualnych diet)=4892,34 

 Podstawa składek ZUS pomniejszających podstawę opodatkowania: 4892,34 

pkt 17 składki ZUS: 670,74 (4892,34 *13,71%)

 

pkt 18:

 

4060= 6007,19+88,83(to jest składnik do opodatkowania!) - 1114,85(kwota zwolniona z PODATKU)-250(KUP)- 670,74(4892,34 *13,71%)

 

Naprawdę zależy mi na prawidłowym wyliczeniu, więc proszę to sprawdzić. 

 

 

 

 

 

Link to postu

"W przypadku gdy część składników opodatkowanych nie wchodzi do podstawy składek ZUS (np. wpłata PPK), Gratyfikant nexo uwzględnia zwolnienie z podatku proporcjonalnie"  - moim zdaniem nie powinno tak być, ale być może jest ok ; ) proszę sprawdzić

Link to postu
17 godzin temu, Marta Mieszaniec napisał:

Napisze swoje uproszczone wyliczenie i proszę to przeanalizować. 

Aby wyliczyć pkt 17 składki ZUS:   6007,19-1114,85(30% z wirtualnych diet)=4892,34 

 Podstawa składek ZUS pomniejszających podstawę opodatkowania: 4892,34 

pkt 17 składki ZUS: 670,74 (4892,34 *13,71%)

Tak oczywiście byłoby gdyby całość przychodów opodatkowanych była "ozusowana", niestety sytuacja komplikuje się gdy pojawia się PPK, które jest opodatkowane, ale "nieozusowane" - wtedy stosujemy proporcję.

 

Jeśli nie zgadza się Pani z powyższą zasadą i zna Pani jakieś oficjalne interpretacje lub fragmenty ustaw, które sugerowałyby inne rozwiązanie, to proszę się nimi podzielić.

 

 

Link to postu

Proszę Pana nie posiadam takiej wiedzy, była bym wdzięczna aby Pan napisał z jakiego przepisu to wynika bo NIE MOGĘ SIĘ DOKOPAĆ.

Ja się zatrzymałam na tym

 

Ponieważ „podstawa wymiaru składek: E-RCH” jest wyższa od przychodu do opodatkowania,

odliczeniu od podstawy do opodatkowania podlega część składek na FUS obliczona z przychodu podlegającemu opodatkowaniu!

 

nic tutaj nie ma, że przychody muszą być ozusowane???

 

Ja bym Pana poprosiła o interpretacje z której korzystacie abym mogła spać spokojnie.

 

Link to postu

Niestety nie każdy algorytm w kadrach i płacach można oprzeć bezpośrednio na jakimś artykule ustawy czy rozporządzenia. Często jest to nawet nie interpretacja, a praktyka stosowana, przez księgowych od lat, lub zastosowanie innych przepisów do napotkanego problemu.

Tutaj Łukasz wskazał już tok naszego rozumowania - jeśli nie wszystkie przychody podlegają składkom ZUS kwotę zwolnienia z podatku rozdzielamy proporcją (co się wydaje najbardziej słuszne) na poszczególne składniki. Zasady takie stosujemy (świadomie - a nie, że tak nam wyszło niechcący) nie tylko w związku z oddelegowaniem - do tej pory nikt nie miał wątpliwości co do tego. Jeśli Pani je ma będziemy jednak prosić o ich podstawę choć trochę bardziej obiektywną niż niepokój :)

Link to postu
16 godzin temu, Marta Mieszaniec napisał:

czy w przypadku wynagrodzeń chorobowych i zasiłku też to jest proporcjonalnie pomniejszane?

Tak, wszystkie składniki opodatkowane nie wchodzące do podstaw składek ZUS będą powodowały taki efekt.

 

15 godzin temu, Marta Mieszaniec napisał:

Proszę jeszcze ten przypadek mi zinterpretować co uwzględniliście do zaliczka na podatek bo za nic nie mogę tego rozkminić

Została zastosowana ta sama zasada. Przy wyznaczaniu składek ZUS pomniejszających podstawę opodatkowania, została uwzględniona kwota zwolniona z podatku wyliczona z zastosowaniem proporcji - 478,24 zł.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...