Skocz do zawartości

Kontrahent GB z biurem w PL

Polecane posty

Mam kontrahenta, firma brytyjska na osobę fizyczną z adresem rejestrowym w GB. W Polsce mieszka, ma tu biuro, ale nie jest to jakiś oddział. Wszystkie FV są wystawiane na brytyjską firmę. I tu się zaczynają schody...

Co roku sprzedaję mu 3 szt. licencji na Office 365 i co roku mam zagwozdkę. Wydaje się, że Subiekt nexo PRO nie przewiduje takiej sytuacji.

  1. Jeżeli zaznaczę typ transakcji jako "EX" to VAT automatycznie ustawi się na 0% co jest nonsensem, bo taką stawkę można przyjąć tylko wtedy kiedy nastąpił faktyczny eksport poza PL, a tutaj tak się nie dzieje i nie ma żartów bo skarbowy może się upomnieć i nie będzie już śmiesznie jak nie ma dowodu eksportu.
  2. Jeżeli zaznaczę cokolwiek innego, to mam komunikaty że robię źle.

 

Nie mam pojęcia jak w programie ustawić sprzedaż aby było dobrze. VAT powinien być na 23% nie na 0% bo to już nawet z tym kontrahentem i biurem rachunkowym przegadaliśmy, ale Subiekt ma albo inne zdanie w temacie, albo nie ma możliwości właściwego oznaczenia rodzaju transakcji...

Link to postu

W niemal każdym przypadku jaki znam (w tym np. kupując właśnie MS365 prosto od Microsoftu lub zajmując się ich dystrybucją) licencje i subskrypcje są traktowane jako usługi.

 

Dopóki są one cyfrowe to nie ma mowy o towarze, a jedynie usłudze.

Można mówić o towarze podchodzącym pod IM/EX w przypadku pudełkowych fizycznych wersji programów, które się wysyła (wtedy mamy EX towaru).

 

Zatem idąc tym tokiem myślenia powinno z góry się założyć, że sprzedaje Pan usługę, dla której (art. 28b ustawy o VAT) miejscem świadczenia jest:

  1. Siedziba działalności podatnika (usługobiorcy).
  2. Jeśli nie ma powyższego - stałe miejsce prowadzenia działalności.
  3. Jeśli nie ma powyższego - stałe miejsce zamieszkania lub pobytu.

Kontrahent ma adres zarejestrowany w GB, zatem mamy przypadek 1.

 

W Pana przypadku zachodziłby zatem eksport usługi do kraju poza UE, zatem dokument nadal jest typem EX z podatkiem 0%.

Kupujący także powinien rozliczyć podatek w GB, bo w teorii zakupił usługę na zasadach IM z PL do GB.

Nie jest ważne, że używa ją w PL.

Nie jest także ważne, że nie doszło do ruchu między granicami Państwa. Sprzedana została usługa, a nabywcą jest przedsiębiorstwo poza UE.

 

Ogólnie, powiem, że jeżeli fizycznie nic nie opuściło kraju, to zwykle mówimy o usługach.

Ktoś może uważać, że "usługa jest świadczona na terenie kraju", a to nie prawda. Sprzedał Pan do przedsiębiorstwa w GB, tyle Pana obchodzi.

 

EDIT:

W przypadku wersji fizycznej (pudełkowej) i wysyłce takiej fizycznej kopii z PL do PL, to wg mnie można traktować sprawę podobnie.

Nadal sprzedaje Pan do GB z VAT 0% (EX), nabywca powinien rozliczyć się w GB, a jedyne co Pan powinien zrobić to zaznaczyć fakt, że przekazanie licencji nastąpiło na terenie kraju (zasady podobne do odbioru osobistego lub zasad EXW - Ex Works, gdzie kontrolę nad towarem przejmuje nabywca "spod Pana drzwi")

 

Dopowiem, że u nas podobnie się serwisy rozstrzyga - kupuje kontrahent z GB, który ma lokację podlegającą pod ich serwis w Polsce. Rozliczamy się na zasadach EX z nimi w GB, ale usługę wykonujemy na terenie PL. Nie ma to znaczenia ponieważ, jak powiedziałem wcześniej (art. 28b ustawy o VAT) - miejscem świadczenia jest kraj usługobiorcy. W przypadku materiałów używanych do takiego serwisu, fakturę wystawiamy na usługę, a towary traktujemy jako materiały, które nie opuszczają kraju (zapewne tu widać podobieństwo do Pana przypadku licencji).

 

EDIT 2:

Podkreślę ponownie co napisałem 2 akapity wyżej - jeżeli sprzeda Pan towar jako eksport to nie znaczy, że odpowiedzialny jest Pan za wywiezienie go z kraju (czy nawet zgłoszenie celne). Od tego jest właśnie EXW (Ex Works). Co Pana obchodzi to gdzie ma siedzibę nabywca i wg tego rozliczyć podatki.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...