Skocz do zawartości

Subiekt zaczał mulić przy generowaniu zestawień

Polecane posty

Dzień dobry

od jakiegoś czasu myślę że po ostatniej aktualizacji z wersji 1.72 na 1.73 zaczął się problem z wyliczaniem zestawień

zestawienia których wyliczenie trwało wcześniej 2-3 sekundy , teraz generują się czasami ponad 30 sekund i więcej.

Robiłem już odbudowę indeksów i statystyk oraz kontrolę poprawności danych

serwer ma duże zapasy mocy

pracuje na 27% mocy procesorów i 48% ramu wykorzystane więc to nie jest raczej wąskie gardło, 

nie wiem gdzie szukać przyczyny, bo nie pamiętam abym coś zmieniał czy to w ustawieniach serwera ms sql (pełna wersja runtime dla GT wersja 2014 ze wszystkimi poprawkami)

 

jakieś pomysły ?

pozdrawiam

Tomasz

Edytowane przez Lemar Olsztyn
uszczegółowienie wersji serwera SQL
Link to postu
5 minut temu, Dariusz Nowak napisał:

Na początek proszę przeprowadzić Kompaktowanie wg tematu e-Pomocy technicznej: InsERT GT – Jak przyśpieszyć pracę programu?

to też było  robione

 

znalazłem rozwiązanie ale wcześniej czytałem że to nie powinno mieć żadnego wpływu na bazę INSERTu a u mnie jednak ma i to znaczący. Może dla kogoś kiedyś się przyda. 

Zgodność bazy w MS SQL obniżyłem z MS SQL 2014 na MS SQL 2012 i zestawienia zaczęły się liczyć 5-6x szybciej

 

pozdrawiam

Tomasz

 

  • Lubię to 1
Link to postu

Witam 

odświeżam wątek

 

SQL SERVER 2014 RUNTIME czyli pełny 

jak mam ustawioną zgodność z wersją 2012 to dokumenty , listy cały subiekt chodzi w miarę ok ale liczenie zestawień zamula

jak mam ustawioną zgodność z wersją 2014 to dokumenty, listy cały subiekt czasami zalicza zwiechy oraz niejednokrotnie pojawiają się informacje że nie można zapisać dokumentu i trzeba klikać pare razy, ale zestawienia działają kilka razy szybciej

 

KTOŚ , COŚ w temacie

Bo z tego co kiedyś czytałem to niby wersja zgodności nie ma nic do działania Subiekta i mogłaby być nawet ustawiona na 2008 bo niby architektura całego systemu INSERTU i zapytań jest robiona dla 2008 czy nawet wersji 2005 ?

 

pozdrawiam

Tomasz Królik

 

Link to postu
W dniu 10.11.2022 o 10:15, Lemar Olsztyn napisał:

Zgodność bazy w MS SQL obniżyłem z MS SQL 2014 na MS SQL 2012 i zestawienia zaczęły się liczyć 5-6x szybciej

18 godzin temu, Lemar Olsztyn napisał:

jak mam ustawioną zgodność z wersją 2012 to dokumenty , listy cały subiekt chodzi w miarę ok ale liczenie zestawień zamula

Podaje Pan sprzeczne informacje.

 

18 godzin temu, Lemar Olsztyn napisał:

KTOŚ , COŚ w temacie

Tak, od około 10 lat informuję jak unikać i rozwiązywać problemy wydajnościowe, na tym forum również, zamieszczane treści są publiczne, każdy może z nich skorzystać.

 

18 godzin temu, Lemar Olsztyn napisał:

Bo z tego co kiedyś czytałem to niby wersja zgodności nie ma nic do działania Subiekta i mogłaby być nawet ustawiona na 2008 bo niby architektura całego systemu INSERTU i zapytań jest robiona dla 2008 czy nawet wersji 2005 ?

Nie podał Pan źródła tych informacji oraz nie sprecyzował pytania... Obecnie pogramy "działają" na serwerach SQL od wersji 2008 R2 zgodnie z minimalnymi wymaganiami systemowymi: https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/sprzedaz/subiekt_gt/wymagania_systemowe.html, jak widać nie jest już wspierana wersja 2005. Innym aspektem jest wydajność na różnych serwerach SQL i poziomach kompatybilności wynikająca z różnic w implementacji serwera SQL (to produkt firmy Microsoft) i poziom kompatybilności 2014 wypada najgorzej.

 

--

 

Przypominam też / informuję, że zestawienia będą "zamulać" i założenia żaden sprzęt czy SQL tego nie zmieni, gdyż dane w programach nie są gromadzone w sposób zoptymalizowany do generowania na ich podstawie zestawień, jeśli ktoś potrzebuje szybkiego raportowania to musi zacząć od podstaw, czyli od przygotowania hurtowni danych do zasilania zestawień.   

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
14 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:

Podaje Pan sprzeczne informacje.

 

W skrócie na kompatybilności 2012 subiekt działa dobrze i nie wyskakują błędy

mulą zestawienia

na kompatybilności 2014 zestawienia działają 5-6x szybciej ale reszta subiekta chodzi gorzej 

 

brzmi dziwnie ale tak jest 

 

Pytanie czy pójście wyżej czyli kupienie nowego SQL SERVER np. 2019 może naprawić oba problemy ?

 

Link to postu
2 godziny temu, Lemar Olsztyn napisał:

Pytanie czy pójście wyżej czyli kupienie nowego SQL SERVER np. 2019 może naprawić oba problemy ?

 

Można ściągnąć triala i potestować sobie. Nie przypominam sobie, żebym na trialu 2019 miał jakieś problemy wydajnościowe ale też nie sprawdzałem każdej możliwej funkcji programu. Dużo zależy od tego jak się korzysta z programu, od układu danych. Nie dowiesz się dopóki nie przetestujesz.

Link to postu
2 godziny temu, Lemar Olsztyn napisał:

Pytanie czy pójście wyżej czyli kupienie nowego SQL SERVER np. 2019 może naprawić oba problemy ?

Mamy dużych klientów na SQL 2014 i nie mamy z tym nietypowych problemów, z resztą na tej wersji pracuje ciągle mnóstwo firm, gdyż nie zmienia się pełnego serwera SQL bez powodu ze względu na jego koszty...

 

Jak wyżej - każdy z odrobiną wiedzy i doświadczenia nie da żadnych gwarancji co do efektów takiej zmiany... Jak sugerowałem wcześniej polecam podejść do problemu w sposób analityczny (analiza problemów, usunięcie ich przyczyn - usunięcie danych, optymalizacja), a nie siłowy (pełny SQL, sprzęt).

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...