Skocz do zawartości

Ujemny urlop za 2022, a wymiar na 2023

Polecane posty

Dzień dobry,

mam problem z wymiarem urlopu - pracownik wybrał za dużo urlopu - pracodawca się na to zgodził. Zgodnie z przepisami nie możemy pomniejszać wymiaru urlopu w kolejnym roku jeśli pracownik wykorzystał za dużo w poprzednim. Program jednam pomniejsza wymiar na 2023.

Czy jedyną opcją jest ręczne zmienianie na "nieobecność usprawiedliwiona płatna każdej "nadwyżkowej" nieobecności lub korygowanie ręczne wymiaru na 2023? Mamy to połączone z portalem pracownika i trochę słabo wizerunkowo wygląda przed pracownikiem zmienianie wymiarów co chwilę, plus ilość pracowników do kontrolowania tego przytłacza.

Link to postu
7 minut temu, Dobrawa Smoleń napisał:

mam problem z wymiarem urlopu - pracownik wybrał za dużo urlopu - pracodawca się na to zgodził

Jeśli nie był to urlop wypoczynkowy pobrany awansem z przyszłego roku to raczej użyto złej absencji.

8 minut temu, Dobrawa Smoleń napisał:

Czy jedyną opcją jest ręczne zmienianie na "nieobecność usprawiedliwiona płatna każdej "nadwyżkowej" nieobecności lub korygowanie ręczne wymiaru na 2023?

Takie właśnie dwie opcje daje Gratyfikant.

Link to postu

Ok wszystko rozumiem, jednak zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Czyli przepisy nie pozwalają na udzielenie pracownikowi urlopu zaliczkowego.

 

Wg mnie program nie powinien w takiej konfiguracji (nawet wybierając absencję "urlop wypoczynkowy" - biorąc pod uwagę, że portal pracownika nie daje możliwości wybrania innego rodzaju urlopu) pobierać "awansem" z puli 2023 skoro przepisy prawa pracy nie dopuszczają takiej możliwości, czyż nie?

 

Link to postu

Program pozwala na wiele operacji niezgodnych z przepisami - zawsze takie elastyczności są wprowadzane zgodnie z potrzebami użytkowników - najwięcej takich "udogodnień" jest na przykład w zakresie umów cywilnoprawnych. Myślę, że program bez takich funkcji nie cieszyłby się powodzeniem.

 

Jeśli pracodawca chce udzielić więcej dni urlopu niż wymiar (na co przepisy pozwalają) powinien skorygować ten wymiar i moja trzecia propozycja właśnie o tym mówi.
A jeśli to nie jest urlop wypoczynkowy to powinien użyć innej absencji.

Link to postu

Wiem, że program to dopuszczał od dłuższego czasu (nawet wersja GT), bo pracuję na Gt i Nexo od lat jednak dopiero od niedawna w konfiguracji z Portalem Pracownika, stąd problem stał się bardziej jaskrawy.

Czy mogłaby być poddana opcja dyskusji w kwestii np. znacznika w ustawieniach programu "Pobieraj zasiłkowo urlop wypoczynkowy z wymiaru roku kolejnego" czy coś w tym stylu? Tak, żeby dać możliwość wyboru. Bo o ile jest to elastyczne i pewnie w niektórych przypadkach to fajne (robienie 'urlopów' dla zleceń/b2b i innych wewnętrznych ustaleń) to wydaje mi się, że trochę za bardzo elastyczne w kontekście tak istotnej sprawy zwłaszcza gdy jest przełom roku i przy tylu zmianach średnio fajne jest weryfikowanie czy program dobrze naliczył dni?

Link to postu

Program przy wprowadzaniu urlopu powyżej należnego wymiaru informuje o tym. W Państwa przypadku powinno to skutkować zwiększeniem tegoż należnego wymiaru i wszystko byłoby ok. A jeśli to jednak nie urlop to tak jak napisałem wyżej należy używać innej absencji.

Pani sugestię zapiszę, ale na razie nie przypiszę konkretnego terminu jej realizacji.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...