Skocz do zawartości

KUP pracownicze w przypadku nieobecności

Polecane posty

Dzień dobry,

Czy Gratyfikant Nexo Pro posiada jakiś mechanizm, który pilnowałby prawidłowego naliczania KUP pracownika w wypłacie ? 

 

Poniżej 2 moje przypadki błędnego naliczenia KUP, dla których nie mogę znaleźć rozwiązania systemowego (oprócz korekty ręcznej na danej wypłacie). Nie jest to niestety rozwiązanie, jeśli mamy kilkanaście/kilkadziesiąt  przypadków co miesiąc. Oprócz straty czasu istnieje ryzyko, że zapomni się o tej poprawce.

 

1 Przypadek -  pracownik z zasiłkiem chorobowym za 29 dni oraz z 1 dniem wynagrodzenia chorobowego. KUP zostały obniżone natomiast do deklaracji powinny pójść moim zdaniem kwoty KUP faktycznie potracone, a nie w pełnej wysokości.

image.png.1f9093221b7201407f55bffa2741dcd2.png

2 Przypadek - pracownica na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim otrzymuje zasiłek i dopłatę od pracodawcy dot. opieki medycznej (składnik ustawiony jako wypłata w naturze) w kwocie 13 zł. Pomimo takiego ustawienia system nalicza KUP od tego dodatku. Jeśli się nie mylę tego typu dodatki nie powinny powodować naliczenia KUP - czy można to jakoś ustawić  na dodatku ?. W tym momencie mamy taka sytuację, że system naliczyłby co miesiąc 13 zł KUP, a do PIT pełna kwotę, w konsekwencji pracownik przebywający cały rok na urlopie macierzyńskim powinien mieć w PIT-11 kwotę 0, system uwzględniłby 3 000zł. 

image.png.20916da5ffb249949f27650d44e14523.png

 

 

Link to postu

1. PIT-11 nie jest deklaracją roczną tylko informacją. Nie sprawdził Pan jaka kwota kosztów przenosi się na PIT-11 - a jest to ta kwota ograniczona. Pole "do deklaracji rocznej" było wykorzystywane w PIT-40 gdy jeszcze pracodawca mógł go za pracownika wystawiać.
Pewnie niedługo trzeba będzie to pole "schować" w programie.

2. Kilka wątków niżej jest mowa o tym, że Gratyfikant nexo na dzień dzisiejszy nie umie rozpoznać składników płacowych, które nie podlegają składkom społecznym gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, ale nie słyszałem, żeby były one zwolnione z podatku, a jeśli tak to stanowią przychód ze stosunku pracy i koszty i ulga jak najbardziej się należą. I będą na PIT-11 wykazane w kwocie 13 złotych.

Link to postu

1) Potwierdzam, kwota jest ograniczona na PIT - faktycznie to opis mnie zmylił.

 

2) W tym temacie jest sporo wątpliwości i  różne interpretacje, natomiast moja sugestia jest taka, aby dla składnika który zostanie oznaczony " wypłata w naturze" nie stosować kosztów. 

Edytowane przez Mariusz Pierzchała
Link to postu

Jeszcze raz powtórzę, że składniki wypłacane w naturze, które są opodatkowane, są traktowane jako przychód ze stosunku pracy i jak najbardziej przysługują pracownikowi koszty choćby przez cały miesiąc nie był obecny w pracy.

Proszę o przedstawienie jakiegoś przepisu potwierdzającego, że pakiet medyczny opłacony w trakcie urlopu macierzyńskiego jest zwolniony z podatku.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...