Skocz do zawartości

ryczałt (najem prywatny) i formularz podstawy składki zdrowotnej (1.74 SP1 HF1)

Polecane posty

Witam,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - przy wyliczeniu podstawy składki zdrowotnej program wykazuje różnice w pozycjach 107 i 108.

Czy jest to prawidłowe?

Sądzę, że nie, gdyż w efekcie wykazuje kwotę 0,00 w pozycji suma przychodów w edycji naliczenia składek wspólnika.

Powoduje to nieprawidłowe wyliczenie podstawy składki zdrowotnej (jest cały czas poniżej progu). 

Przy przychodach z "działalności gospodarczej" takiego problemu nie ma. 

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Marek

Zrzut ekranu 2023-02-08 191751.jpg

Zrzut ekranu 2023-02-08 194711.jpg

Link to postu
35 minut temu, Krzysztof Pikula napisał:

Nie wiem, czy o to chodzi, ale przychody z najmu prywatnego nie powinny wpływać na podstawę do składki zdrowotnej. Podobnie jest z odliczaniem 50% zdrowotnego, gdzie kwota odliczenia nie powinna pomniejszać  przychodów z najmu prywatnego.

Jeżeli najem jest prowadzony w ramach działalności to powinny.

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-opodatkowanie-najmu-ryczaltem-w-przypadku-przedsiebiorcy

 

Wg Rachmnistrz GT typy prowadzonej działalności to:

a) Pozarolnicza działalność gospodarcza

b) Najem, podnajem, dzierżawa (tzw. najem prywatny)

c) Spółka posiadająca osobowość prawną

 

Niestety pozarolnicza działalność gospodarcza nie ma progu przychodowego do różnych stawek (w najmie są 8,5 i 12,5 powyżej 100 tys .zł)

Zakładam, że taki automat jest w najmie.

Być może wystarczy w parametrach ustawić progi przychodowe dla działalności, ale nie wiem jak to zrobić.

 

 

 

Link to postu
13 godzin temu, Marek Szulc napisał:

Jeżeli najem jest prowadzony w ramach działalności to powinny.

OK, tylko zagadnienie wskazuje, że rozmawiamy o najmie prawnym.

13 godzin temu, Marek Szulc napisał:

Niestety pozarolnicza działalność gospodarcza nie ma progu przychodowego do różnych stawek (w najmie są 8,5 i 12,5 powyżej 100 tys .zł)

Zakładam, że taki automat jest w najmie.

Błędne założenie, albo sam nie wiem jak to włączyć. Ja pilnuję tego, że tak powiem "ręcznie" i po przekroczeniu 100 tyś wpisuję w stawce 12,5%.

 

Ogólnie mam taki przypadek, że osoba prowadząca działalność gosp. na ryczałcie rozlicza też najem prywatny (też na ryczałcie). W programie nie znalazłem opcji aby prowadzić te dwie ewidencje jednocześnie (pewnie ktoś się odezwie w tym miejscu aby przesiąść się na Rachmistrza Nexo - dygresja). W Rachmistrzu GT robię to tak, że ewidencję prowadzę tylko dla działalności gospodarczej, natomiast kwoty przychodu od najmu wpisuję z płaca w tym miejscu:

image.thumb.png.7cc75ee50ea0538252f29b00f9bcfd69.png

I tu występuje mały problem, bo program odlicza z automatu część składki zdrowotnej od tego przychodu z najmu prywtnego. Muszę pamiętać, aby tą kwotę ręcznie wyzerować:

image.thumb.png.81c5d4c5280e65c725d77434017d630a.png

jakbym tego nie zrobił wyliczenie wyglądałoby tak:

image.thumb.png.640d7bb176182680b44e9504e577701c.png

Oczywiście powyższe wpływa na kwotę podatku PPE.

 

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią ewentualnego uwzględnienia składek społecznych w przychodach z najmu prywatnego. Akurat mam to szczęście, że dla sytuacji powyżej te składki nie występują, ale jeśli wystąpiłyby, to tutaj już nie jestem taki pewien, czy nie należałoby ich uwzględniać w kalkulacji podatku PPE wg udziału procentowego.

Sam najem prywatny nie rodzi obowiązku opłacania składek społecznych więc  raczej nie powinno się ich odliczać z tego źródła przychodów, a z drugiej strony, dlaczego nie, skoro składki społeczne można odliczać z różnych źródeł przychodu?

image.png.72c6d8a22e32d3b1169d1ed75c2161d7.png

źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00230

 

Problem jest określenie udziału %-owego tego odliczenia, bo to zmienia kwoty podatku PPE.

Może ktoś coś wie więcej na ten temat?

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...