Skocz do zawartości

Księgowanie kosztów leasingu auta powyżej 150 tys.

Polecane posty

Dzień dobry

To pytanie pojawiło się już kiedyś i zostało "rozwiązane" poprzez sugestię ręcznego dopisania do KPIR brakującej części kosztów.

Nie da się ukryć że to rozwiązanie "partyzanckie" nieprzystające do opisu Rachmistrza Nexo jako profesjonalnego i nowoczesnego programu księgowego 🙂

Problem jest aktualny gdyż, moim zdaniem, Rachmistrz Nexo (R-Nexo) błędnie liczy koszty do KPIR związane z leasingiem aut, których wartość przewyższa 150 tys PLN. R-Nexo liczy tych kosztów za mało z prostego powodu:  brakuje mu niezbędnej informacji czyli podziału na wartość kapitałową raty i wartość odsetkową w wyniku czego wyliczoną proporcją Rachmistrz traktuje obie części raty (kapitałową i odsetkową) podczas gdy rata odsetkowa wolna jest od ograniczenia. Kalkulatory dostępne w necie (np.Gofin) wymagają podania takich danych i wówczas wartość KUP takiego wydatku liczona jest prawidłowo. Czemu R-Nexo (i Rewizor Nexo) tego nie potrafi? Stan aktualny wymaga od użytkownika ręcznych obliczeń "na boku" i dopisywanie różnicy do KPIR, lub posługiwanie się zewnętrznymi kalkulatorami. Jeśli R-Nexo i R-Nexo to profesjonalne programy to nie powinny mieć takich usterek. 

z poważaniem

Michał Lewandowski

Edytowane przez Michał Lewandowski
Link to postu

Też bardzo mi tego brakuje w programie, a wystarczyłyby dwa pola, jedno do wpisania wartości kapitału, a drugie do odsetek i mając ustalony współczynnik proporcji program mógłby łatwo wyliczyć prawidłową kwotę KUP. Jeszcze lepiej, gdyby ten współczynnik był zapamiętywany (np. poprzez przypisanie wartości nabycia na stałe w kartotece pojazdów), wówczas można byłoby np. wybrać pojazd z listy w szablonie 50% VAT - bez konieczności wprowadzania co miesiąc tych samych danych. Tymczasem pozostaje plik excel i wyliczanie na boku.

Link to postu

zrzut.jpg

Wystarczy zrobić dwie pozycje, w jednej (w zasadzie w pierwszej i drugiej) "w koszty" "jak w nagłówku" i to będzie rata kapitałowa a w drugiej (w zasadzie trzeciej i czwartej) "100%" i to będzie rata odsetkowa.

 

Nic ręcznie nie trzeba poprawiać, nie mniej kalkulator trzeba pod ręką mieć.

 

Faktycznie byłoby znacznie lepiej gdyby program miał dwa pola

1. Brutto kapitał

2. Brutto odsetki

 

Z drugiej strony firmy leasingowe jeśli już w ogóle podają rozbicie na fakturze na kapitał i odsetki to i tak tylko w wartościach netto, więc i tak samodzielnie trzeba by było wyliczyć brutto, z kolei wprowadzanie od netto musiałoby zakładać przebudowę całego systemu co jest raczej w tej sytuacji nieopłacalne.

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 11 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...