Skocz do zawartości

Opłata recyklingowa w praktyce

Polecane posty

Cześć wszystkim, 

 

mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej, obecnie mam ją wpisaną jako usługę oraz powiązaną jako "asortyment powiązany" ze wszystkimi reklamówkami, które sprzedaje.

Skutek jest taki, że mogę z symbolu dodać opłatę samą w sobie jeśli klient dostaje reklamówkę gratis oraz jak sprzedaje "lepszą" reklamówkę to bo jej nabiciu opłata dodaje się jako kolejna pozycja z automatu.

 

Jednak dzisiaj zauważyłem, że pod automatycznym dodaniu opłaty, aktywna komórka zostaje na miejscu "nazwy" tej opłaty i jeśli w tym momencie zeskanuje skanerem jakiś produkt to się on nie nabija bo wiersz już jest zajęty przez opłatę i przeskakuje to następnego wiersza i już drugi produkt nabija się poprawnie. 

 

Przy takiej narracji nie trzeba dużo o błąd, jak ktoś leci z automatu i nie przestawi "aktywnej komórki" to wiersza niżej, to klient dostaje jeden produkt gratis...

 

Więc pierwsze pytanie czy da się, żeby po zaciągnięciu opłaty z usług, "aktywna komórka" odrazu ustawiała się wiersz niżej?

 

A jeśli nie, to spróbowałem skorzystać z mechanizmu opłat wbudowanych w subiekt, jednak ów opłata się tak jakby nie dodaje do sumy. Mam rozumieć, że muszę powiększyć wartość reklamówki o opłatę? A co z wykazaniem na paragonie pozycji opłata recyklingowa.

I jak ze sprawozdawczością bo rozumiem że jeśli wykorzystam opcję subiektu opłata to osobno będę wyciągał raport z opłat nabitych jako usługa kiedy wręczam klientowi reklamówkę za darmo a nabijam tylko opłatę a osobno wtedy kiedy opłata będzie towarzyszyć płatnej reklamówce i sobie to sumuje, wszystko ok, tyle te kilka pytań wyżej jest istotnych.

 

 

W załączeniu prt screen, który przedstawia dwie sytuacje tj. ustawienie aktywnej komórki w wierszu 1, a nie 2 (po automatycznym zaciągnięciu opłaty) oraz kwestia dodania opłaty a nie doliczenia jej do paragonu.

Screenshot at Feb 13 21-42-40.png

Link to postu

Tak, czytałem ten artykuł, jednak jest nieaktualny merytorycznie oraz nie odpowiada na moje pytania postawione wyżej.

 

Zadane pytanie:

12 godzin temu, Marcin Wysługocki napisał:

A jeśli nie, to spróbowałem skorzystać z mechanizmu opłat wbudowanych w subiekt, jednak ów opłata się tak jakby nie dodaje do sumy. Mam rozumieć, że muszę powiększyć wartość reklamówki o opłatę? A co z wykazaniem na paragonie pozycji opłata recyklingowa.

I jak ze sprawozdawczością bo rozumiem że jeśli wykorzystam opcję subiektu opłata to osobno będę wyciągał raport z opłat nabitych jako usługa kiedy wręczam klientowi reklamówkę za darmo a nabijam tylko opłatę a osobno wtedy kiedy opłata będzie towarzyszyć płatnej reklamówce i sobie to sumuje, wszystko ok, tyle te kilka pytań wyżej jest istotnych.

Merytoryka, np. Wasz artykuł mówi:

"nie podlega obowiązkowi prowadzenia żadnej dodatkowej ewidencji ani składania deklaracji" - oczywiście, że podlega, ewidencja oraz deklaracja po zakończonym roku

"Na urządzeniach fiskalnych nie ma konieczności oddzielnego wykazywania pobranej opłaty" - według firmy od BDO, która mnie obsługuje, opłata winna być wyszczególniona jako osobna pozycja i patrząc na to co się dzieje w większych marketach tak właśnie jest

"Rozliczenie pobranej od klientów opłaty dokonuje się w ujęciu rocznym." - początkowo tak było, teraz płacimy kwartalnie, a deklaracja dopiero w ujęciu rocznym

Link to postu

Dziękujemy za zgłoszenie, temat zostanie zaktualizowany.

22 godziny temu, Marcin Wysługocki napisał:

"Na urządzeniach fiskalnych nie ma konieczności oddzielnego wykazywania pobranej opłaty" - według firmy od BDO, która mnie obsługuje, opłata winna być wyszczególniona jako osobna pozycja i patrząc na to co się dzieje w większych marketach tak właśnie jest

 

To nie jest prawda, gdyż ani ustawa (rozdział 6a) ani rozporządzenie nic takiego nie nakazują. Jeżeli sądzą Państwo inaczej, to proszę o wskazanie podstawy, która wprowadza taki obowiązek.

Link to postu

Poproszę firmę o komentarz w sprawie tego obowiązku i konkretne par., natomiast w takim razie rodzi się pytanie co tak naprawdę daje funkcjonalność Państwa opłaty recyklingowej w subiekcie, bo jeśli jej nie dolicza do paragonu, ani nie uwidacznia na paragonie, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to oznaczenie pozycji, że z takiej opłaty trzeba się rozliczyć i późniejsza możliwość podsumowania tych opłat. Czyli trochę bez sensu, bo wystarczy zrobić raport per asortyment i wskazać tą reklamówkę czy grupę reklamówek.

 

Moim zdaniem jeśli wbudowana funkcjonalność daje możliwość ustawienia konkretnej opłaty na asortymencie to powinna ją chociaż doliczać jeśli już tak bardzo ktoś nie chce jej uwidocznić na paragonie :( ale to tylko moje skromne zdanie

Link to postu
22 godziny temu, Marcin Wysługocki napisał:

rodzi się pytanie co tak naprawdę daje funkcjonalność Państwa opłaty recyklingowej w subiekcie

Umożliwia rozliczenie opłaty zgodnie z przepisami.

22 godziny temu, Marcin Wysługocki napisał:

bo jeśli jej nie dolicza do paragonu, ani nie uwidacznia na paragonie, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to oznaczenie pozycji, że z takiej opłaty trzeba się rozliczyć i późniejsza możliwość podsumowania tych opłat.

Powtórzę, że nie ma nigdzie takiego obowiązku odrębnego wykazywania. W programie jest to wyszczególnione na dokumencie w podsumowaniu opłat, co widać w artykule e-Pomocy technicznej. Proszę jeszcze raz zerknąć na stronę https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00278, gdzie jest wyraźnie napisane, że opłatę recyklingową należy uwzględnić, a nie wyodrębnić.

Cytat

Stawka opłaty recyklingowej

W cenie torby, za którą płaci twój klient, musisz uwzględnić opłatę recyklingową.

22 godziny temu, Marcin Wysługocki napisał:

 ani nie uwidacznia na paragonie

Cytat

Sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, podlega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby
(podobnie w przypadku faktury).
 

Jeśli ta kwota jest wyższa niż opłata recyklingowa (czyli sprzedajesz jedną torbę za cenę wyższą niż stawka opłaty recyklingowej – 20 gr.), nie musisz wyodrębniać na paragonie lub fakturze kwoty opłaty recyklingowej. Paragon lub faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb i dlatego kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób – przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę (0,20 zł).

Edytowane przez Przemysław Werner
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...