Skocz do zawartości

roczna korekta VAT z proporcji bazowej

Polecane posty

Czy zauważyliście, że przy przepisywaniu danych do proporcji bazowej na podstawie ewidencji VAT w konfiguracji proporcji bazowej, program w ogóle nie bierze zapisów w stawce "np"? Domyślnie ta stawka jest przypisana np. do świadczenia usług poza terytorium kraju. Wg ustawy o VAT od wydatków dotyczących takiej sprzedaży pomimo braku opodatkowania przysługuje odliczenie VAT więc obrót z tytułu tej sprzedaży wchodzi do obrotu potrzebnego do ustalenia struktury całości sprzedaży do zwolnionej. Sprawdziłem jeszcze co w przypadku kiedy przy SUPTK wybiorę stawkę 0% zamiast "np" - wtedy program zwraca uwagę, że nie jest to domyślna stawka, ale kwota jest brana do proporcji bazowej. Dodam, że mam na zapisie VAT zaznaczoną opcje "proporcja bazowa". Wnioskuję ogólnie, że problem więc nie leży po stronie rodzaju transakcji VAT tylko stawki. W konfiguracji stawek VAT natomiast "np" ma jako jedyna zaznaczoną opcję "niepodlega". Myślę że ten parametr to wyznacznik do proporcji przy okazji. Nie da się go wyłączyć. Myślałem czy nie dodać swojej stawki "np" żeby zachować nomenklaturę nazwy z wyłącznym znacznikiem "nie podlega". Czy macie jakieś rozwiązanie?

Link to postu
  • 10 miesięcy temu...

Dzień dobry,

 

czy temat został przeanalizowany? Próbuję aktualnie wyliczyć proporcję bazową za rok 2023 i program nie bierze nadal sprzedaży ze stawką NP do obrotów opodatkowanych. Zasugerowana możliwość zmiany preferowanej stawki nie rozwiązuje problemu, bo nawet jak wybiorę zamiast stawki NP stawkę 0%, która jest brana do obrotu opodatkowanego, to znów otrzymuję nieprawidłowo prowadzony wydruk rejestru sprzedaży, w którym sprzedaż ze stawką NP mam ujętą w stawce 0%. Jak mam to tłumaczyć w urzędzie kiedy udostępniam taki wydruk?

Link to postu

Temat mamy ciągle na uwadze. Obroty nieopodatkowane wchodzące do struktury proporcji mogą pochodzić od różnych transakcji, np. odwrotnego obciążenia jak również sprzedaży poza terytorium kraju.

 

Być może w przyszłości dodamy możliwość rozszerzenia definicji transakcji VAT i wskazanie w niej czy jej obroty w stawce np. mają wchodzić do struktury proporcji bazowej. 

Edytowane przez Arkadiusz Cieśla
Link to postu

okey, rozumiem to. Tylko po co zatem jest znacznik na formatce zapisu VAT "proporcja bazowa"? Mając sprzedaż ze stawką NP, która ma nie wchodzić do proporcji, wyłączam wtedy pole "proporcja bazowa". Poza tym ustawa o VAT wskazuje konkretnie co nie wlicza się do obrotu proporcji i nie widzę tam transakcji podanych przez Pana. Również ustawa wskazuje np. czynności zwolnione, których nie uwzględnia się do proporcji, ale wtedy tak jak pisałem wyłączam znacznik. A w programie aktualnie cała stawka NP jest wyłączona z proporcji czy znacznik jest włączony czy nie. Dodatkowo na zapisie złożonym VAT proporcję bazową można wyłączać na poszczególnych pozycjach więc program może w 100% realizować prawidłowo obliczanie obrotu do proporcji, bo mając nawet (pewnie nigdy niezaistniejącą) fakturę sprzedaży gdzie mamy pomieszanie stawek włącznie z nieopodatkowanymi oraz transakcji VAT mamy możliwość na każdej pozycji zadecydowania czy wchodzi ona do proporcji bazowej. Nic więcej nie potrzeba.

Link to postu

Faktycznie może wyraziliśmy się mało precyzyjnie.

 

Na dokumencie Korekty z proporcji bazowej rzeczywisty współczynnik proporcji uwzględnia obroty nieopodatkowane, natomiast w Konfiguracji programu wyliczanie współczynnika proporcji bazowej nie uwzględnia obrotu nieopodatkowanego. Będziemy poprawiać zachowanie programu tak, aby w Konfiguracji wyliczanie współczynnika proporcji bazowej uwzględniło obroty nieopodatkowane.

 

Obejściem na teraz jest wystawienie dokumentu Korekty z proporcji bazowej i przepisanie z niego współczynnika rzeczywistej korekty jako obowiązującego w 2024 w Konfiguracji programu.

 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...