Skocz do zawartości

[ROZWIĄZANO] Montowanie kompletów z poziomu ZK a statusu ZPM

Polecane posty

Gdy montuje komplet, korzystając z komendy "Zmontuj" dostępnej w menu kontekstowym na ZK to...

a/  gdy w danej chwili montuje tylko 1 pozycje z kompletami to status utworzonego ZPM mam "Przyjęty Towar" i zlecenie ZPM jest widoczne w widoku zlecenia zrealizowane (czyli w mojej opinii OK)

b/  z kolei gdy montuje jednocześnie wiele pozycji z kompletami to status utworzonych ZPM mam "Do Realizacji" (?)

 

Oczywiście zależy mi na maksymalnym uproszczeniu i zautomatyzowaniu procesu montowania ponieważ 80% naszych faktur zawiera komplety dlatego pytania:

 

1. Dlaczego program zachowuje się inaczej w przypadku a/ i b/ skoro to de fakto ta sama operacja montowania ?

Gdzie i co ustawić aby ZPM też się automatycznie realizował w wyniku montowania wielu pozycji z kompletami (tzn. aby ZPM przyjmował z automatu stan "Przyjęty towar")

 

2. Czy możecie Państwo dodać skrót klawiaturowy do operacji Montuj dostępnej w menu kontekstowym na liście oraz w samym zamówieniu w operacjach? (dziękuję)

 

3. Pytanie o nazewnictwo - bo jakoś nie mogę tego załapać intuicyjnie - tworząc komplet poprzez operację ZPM generuje mi się zasadniczo:

- RW na rozchód towaru

- PW na przychód kompletów

Czy to nie jest tak, że ten status powinien nazywać się "przyjęty komplet" lub "wydany towar" w przypadku montowania kompletów (chociaz bardziej intuicyjny jest przyjęty komplet)?

W chwili obecnej status nazywa się "Przyjęty towar" - dlaczego?

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

1. W przypadku montażu pojedynczego kompletu powstaje tylko jeden dokument ZPM i wyświetlana jest jego formatka więc jeśli na magazynie nie będzie dostępnych składników to użytkownik uzyska od razu informację o brakujących towarach.

 

W przypadku montażu więcej niż jednego kompletu dokumenty ZPM zapisują się automatycznie i wyświetlany jest widok z utworzonymi zleceniami, więc w razie braku składników na magazynie mają one ustawiony status "Do realizacji". Na tym widoku działa multiselekcja i zbiorcza zmiana statusu dokumentu więc można szybko kilkoma kliknięciami zrealizować utworzone zlecenia. Oczywiście można byłoby z automatu ustawiać wszystkim ZPMom status "Przyjęty towar" i potem jeśli nie ma stanów to dla części z nich ustawiać "Do realizacji" - zastanowimy się nad wprowadzeniem takiej funkcjonalności na wiosnę.

 

Nota bene domyślny status ZPM można zdefiniować w Konfiguracji i Typach dokumentów.


2. Jeśli chodzi o skrót klawiaturowy to działa Alt + O i ponownie Alt + O z poziomu Zamówień. Natomiast w Asortymencie jest to Alt + E, a potem Alt + Z.

 

3. Komplet jest tak naprawdę rodzajem towaru (tylko składającym się z innych towarów) więc szczerze mówiąc nie planujemy tutaj zmiany tej nomenklatury. Wydaje mi się, że dodawanie nowych statusów specjalnie do tego typu dokumentów prowadziłoby do jeszcze większego skomplikowania programu. A my staramy się upraszczać. Oczywiście to moja subiektywna opinia.

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Ad. 1

Rozumiem argumentację. Mimo wszystko zaproponowane przez Pana rozwiązanie (gdy kompletów>1) aby ustawiać jak się da status "Przyjęty towar" (o ile jest towar na stanie) jest zdecydowanie ergonomiczniejszym rozwiązaniem niż jest to obecnie.
Proszę zauważyć, że dokonując tej zmiany uprościcie Państwo w wielu przypadkach (gdy odpowiednia ilość towaru na stanie) tworzenie kompletów bo wyeliminujecie 2 dodatkowe operacje (zaznaczenie + zmianę statusu zbiorczo). Użytkownicy nic na tej zmianie informacyjnie nie tracą a mogą tylko zyskać.

 

Ad. 2

Zapomniałem faktycznie o hot-key-ach. 
Jest jeszcze 3 opcja dla potomnych ze "ze środka" ZK jest to ALT+O i później ALT+M.

 

Ad. 3

Rozumiem. Przyzwyczaimy się do tej uproszczonej terminologii. :)

 

TEMAt 4
To czego nam mocno brakuje podczas tworzenia kompletów to, to co już Pan sam zauważył w ramach swojej wypowiedzi, pkt.1 czyli brak jakiekolwiek informacji (gdy tworzymy jednorazowo więcej niż 1 komplet) czy towar/towary z których będziemy montować komplety są w odpowiednich ilościach na stanie. Oczywiście taka informacja jest w ZPMomach ale proszę zauważyć, że one generowane są de fakto po fakcie więc wynik naszego montażu można powiedzieć, że jest nieprzewidywalny i zawsze stanowi niespodziankę. W ten sposób (jeśli mamy dużo towarów pod zamówienie, które są składnikami kompletu) bardzo łatwo zabałaganić sobie moduł Zleceń ZPM-ami które będą miały status "Do realizacji" i w danej chwili ni będzie można ich wykonać, będą wisiały niepotrzebnie...

 

Zmierzam z powyższym, że jeśli mielibyście wolę usprawnienia powyższego (zapewnienia przewidywalności) oraz unifikacji informacyjnej (bo przecież gdy montuję tylko 1 komplet to pokazuje mi się formatka gdzie mam już informację czy składników wystarczy czy nie i mogę podjąć decyzję o tworzeniu ZPM-a lub NIE) to... rozważcie Państwo dodanie stosowanej informacji w tym okienku pośrednim (gdzie wybieramy komplety do montażu). No i teraz jeśli z tego okienka będzie wynikać, ze możemy zmontować wszystkie lub akceptowalną dla nas cześć to wygenerujemy ZPM-y świadomie tylko tam gdzie mamy wystarczającą ilość składników.

 

BTW:
W innym z wątków wspominał Pan, że rozważacie też w przyszłości... rozwiązanie polegające na wrzucenie wszystkich kompletów z 1 ZK  na 1 dokument ZPM. Takie rozwiązanie automatycznie rozwiązałoby podniesioną kwestię z TEMAT 4. Ono jest nawet lepsze bo zapewnia zbieżność z tym jak to działa dla montażu pojedynczego kompletu. Mniej też dokumentów w systemie więc łatwiej ogarnąć 1ZPM do 1ZK niż 10ZPMów do 1ZK (bo tyle było akurat na nim kompletów). Sam proces montazu też byłby prostszy bo nie byłoby tego jednego kroku pośredniego gdzie dokonujemy wyboru co zmonotować bo można byłoby to zrobic wprost na otwartej (jeszcze nie zapisanej) wielopozycyjnej formatce ZPMa.

Jak Pan sądzi, czy jest szansa na któreś z rozwiązań (najlepiej to przez Was planowane opisane w BTW) w przewidywalnej przyszłości, tzn. 2017?
 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Ad. 1

Rozwiązano. Dziękujemy.

 

Ad 2 i Ad 3

Pan Mateusz udzielił wyczerpujących informacji.

Kwestię uznaję za wyjaśnioną. 

 

Temat 4 i BTW

Na te wątki nie dostałem odpowiedzi ale wierzę, że są zanotowane jako sugestia aby usprawnić proces tworzenia kompletów?

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...