Skocz do zawartości

PODSTAWA WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO PRACOWNIKA BĘDĄCEGO JEDNOCZEŚNIE ZLECENIOBIORCĄ

Polecane posty

Dzień dobry,

Co może być przyczyną braku wliczania do podstawy wynagrodzenia chorobowego wynagrodzenia z umowy-zlecenia u pracownika, który jest 

jednocześnie zleceniobiorcą ? Osoba jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego z umowy-zlecenia i nalicza się za nią składka (w umowie zlecenia jest zaznaczone odpowiednie pole). Umowa zlecenia trwa nieprzerwanie od ponad roku.

 

 

 

Edytowane przez ANNA GAJECKA
Link to postu
11 godzin temu, ANNA GAJECKA napisał:

Co może być przyczyną braku wliczania do podstawy wynagrodzenia chorobowego wynagrodzenia z umowy-zlecenia u pracownika, który jest 

jednocześnie zleceniobiorcą ?

Dzień dobry, nie za bardzo rozumiem. Pracownik w programie posiada tylko umowy zlecenia czy również dodatkowo umowy o pracę? Proszę pokazać na zrzutach ekranu przykładowy rachunek oraz umowę.

Link to postu

Nie ma możliwości sprawdzenia podstawy chorobowego dla UCP w Gratyfikancie GT. Zasiłek wylicza w następujący sposób - średnie brutto małe z ost. 12 miesięcych / 30 * ilość dni na chorobowym * 80%. Dodatkowo proszę zerknąć do poniższego artykułu e-Pomocy.

Link to postu

Chodziło mi o to, że u pracownika-zleceniobiorcy podstawę wynagrodzenia chorobowego powinno stanowić wynagrodzenie ze stosunku pracy i z umowy-zlecenia. Gratyfikant do podstawy obliczenia wynagrodzenia chorobowego przyjmuje wynagrodzenie tylko z umowy o pracę. A z umowy-zlecenia wyliczana jest osobno podstawa do zwolnienia chorobowego dla tych samych dni. Kwota zwolnienia chorobowego z tego tytułu pojawia się na rachunku do umowy-zlecenia. W konsekwencji generują się dla tej samej osoby, za te same dni, dwa raportu RSA: jeden z kodem 313, jeden z kodem 331. Po zaimportowaniu tych raportów do płatnika pojawia się błąd krytyczny i nie można ich wysłać.

 

Link to postu

Dziękuję.

A może ktoś Forumowiczów miał taką sytuację i podpowie jak ją rozwiązać, żeby poprawnie wysłać raporty RSA, a jednocześnie mieć prawidłowe rozliczenia z ZUS i US ?

Od zasiłku na liście rachunków Gratyfikant GT nie nalicza składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek. Od wynagrodzenia chorobowego trzeba je naliczyć. Zasiłek wlicza się w DRA do kwoty, którą potrącamy z przelewów do ZUS, a wynagrodzenie chorobowe płacimy z środków pracodawcy. 

Edytowane przez ANNA GAJECKA
Link to postu
58 minut temu, Arkadiusz Cieśla napisał:

Natomiast posiada go Gratyfikant nexo.

W ostatnim czasie, tak gdzieś od początku 2022 roku za każdym razem jak pojawia się jakiś problem z Gratyfikantem GT to Insert nie przewiduje takiego czy innego rozwiązania dla linii GT ale w nexo jest.

Czy to oznacza, że GT umiera i trzeba się "przesiadać" na nexo??

Miałam tą "przyjemność" pracować z nexo i w porównaniu do GT pomimo ty wszystkich funkcjonalności jest przepaść dlatego prośba: NIE UŚMIERCAJCIE GT.

Link to postu
2 godziny temu, Ludomiła Włodarczyk napisał:

W ostatnim czasie, tak gdzieś od początku 2022 roku za każdym razem jak pojawia się jakiś problem z Gratyfikantem GT to Insert nie przewiduje takiego czy innego rozwiązania dla linii GT ale w nexo jest.

Dzień dobry, programy linii GT i nexo różnią się funkcjonalnością i wyglądem ze względu na użytą w nich architekturę. 

2 godziny temu, Ludomiła Włodarczyk napisał:

Czy to oznacza, że GT umiera i trzeba się "przesiadać" na nexo??

Miałam tą "przyjemność" pracować z nexo i w porównaniu do GT pomimo ty wszystkich funkcjonalności jest przepaść dlatego prośba: NIE UŚMIERCAJCIE GT.

Pani obawy są niepotrzebne. Na ten moment nie zamierzamy zaprzestać wspierania programów z linii GT.

Link to postu
3 godziny temu, Arkadiusz Cieśla napisał:

Gratyfikant GT nie łączy podstaw z tych dwóch źródeł do wyliczania chorobowego/zasiłku. Nie mamy w planach dodania takiego mechanizmu. Natomiast posiada go Gratyfikant nexo.

To bardzo proszę zmianę planów i dodanie w/w mechanizmu w Gratyfikancie GT. Myślę, że nie jestem jedynym użytkownikiem, któremu taka funkcjonalność jest potrzebna.

Zwłaszcza, że konieczność korzystania z niej wynika z przepisów. 

 

Link to postu
  • ANNA GAJECKA zmienił tytuł na PODSTAWA WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO PRACOWNIKA BĘDĄCEGO JEDNOCZEŚNIE ZLECENIOBIORCĄ

Z odpowiedzi z ZUS:

"W sytuacji gdy osoba posiada u jednego pracodawcy umowę o pracę i umowę zlecenia to podlega ubezpieczeniom jako pracownik, czyli jego wynagrodzenie z umowy o pracę i umowy zlecenia jest sumowane i wykazywane w dokumentach rozliczeniowych z kodem pracowniczym.

Analogicznie osoba ta przy niezdolności do pracy będzie wykazywana w raporcie ZUS RSA z kodem pracowniczym wskazując kod świadczenia/przerwy obowiązujące pracownika. Nie będzie składany odrębny raport ZUS RSA z kodem zleceniobiorcy".

 

W związku z powyższym i ograniczeniami Gratyfikanta GT mam jeszcze pytanie: czy w liście płac można dodać/zdefiniować składnik: wynagrodzenie chorobowe z umowy-zlecenia i wpisywać kwotę wynagrodzenia samodzielnie wyliczoną na podstawie listy rachunków ?

 

Link to postu
2 godziny temu, ANNA GAJECKA napisał:

W związku z powyższym i ograniczeniami Gratyfikanta GT mam jeszcze pytanie: czy w liście płac można dodać/zdefiniować składnik: wynagrodzenie chorobowe z umowy-zlecenia i wpisywać kwotę wynagrodzenia samodzielnie wyliczoną na podstawie listy rachunków ?

Nie ma możliwości, aby stworzyć taki składnik, co najwyżej można edytować wynagrodzenie chorobowe na wypłacie.

Edytowane przez Arkadiusz Cieśla
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...