Skocz do zawartości

zmiana formy rozliczenia rocznego z liniowej na zasady ogólne a podstawa składki zdrowotnej za styczeń 2023


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Kacper Panek,

Polecane posty

Dzień dobry

Problem wystąpił po zmianie formy rozliczenia z podatku liniowego na zasady ogólne za rok 2022

W zeszłym roku jak i w tym klient rozlicza się podatkiem liniowym, rozliczenie na zasadach ogólnych dotyczyło tylko konwersji przy składaniu deklaracji rocznej gdzie korzystniej wypadło rozliczenie na zasadach ogólnych. Po złożeniu deklaracji PIT-36 za rok 2022 przy wyliczeniu podstawy składki zdrowotnej system zarówno w przychodach jak i kosztach z działalności nie pobiera danych z grudnia 2022 lecz wstawia zera i liczy podstawę składki od najniższej. Powoduje to zaniżone i błędne wyliczenie składki zdrowotnej. 

Bez zmiany formy rozliczenia rocznego deklaracja wylicza się prawidłowo i pobiera dane z listopada i grudnia 2022.  

Link to postu

Dzień dobry

Wersja programu: 1.74 SP2 (1.7420.20.5586)

Powinny się z automatu wypełnić pola dotyczące przychodów i kosztów z miesiąca grudnia 2022 (pozycja 6 i 10 deklaracji) oraz suma dochodów uzyskanych za poprzednie miesiące naliczenia składki (pozycja 17)

Zrzut ekranu 2023-03-15 101443.png

Zrzut ekranu 2023-03-15 102038 - wersja poprawna.png

Edytowane przez Małgorzata Płóciennik
Link to postu

Witam

Cały rok 2022 rozliczany był jako podatek liniowy i takie zaliczki były wyliczane i są w programie (zrzut w załączeniu).  Nastąpiło tylko i wyłącznie rozliczenie zeszłego roku podatkiem progresywnym a nie podatkiem liniowym bo tak wyszło korzystniej podatkowo. Program sam zamienił w danych wspólnika formę opodatkowania po wybraniu z pozycji narzędzi pozycji zmień formę opodatkowania za rok 2022. Nie powoduje to automatycznego przeliczenia zaliczek PIT-5L za rok 2022 jeżeli były liczone w programie. Rozliczenie się za zeszły rok w podatku progresywnym nie powoduje też zmiany formy opodatkowania zarówno w roku 2022 jak i w 2023 a tym samym podstawa składki zdrowotnej za styczeń 2023 powinna się policzyć pobierając dane z deklaracji PIT-5L za grudzień i listopad z roku 2022 które są w programie. Niestety p125140046_PIT-5LorazrozliczenierocznePIT-36.thumb.png.6aacfeebe9343390a7d021274ad1a250.pngrogram po konwersji opodatkowania sam zamienia u wspólnika formę opodatkowania za rok 2022 mimo ze klient za cały rok rozliczał się na podatku liniowym (stąd zaliczki PIT-5L) i tylko rozliczenie roczne złożył w skali progresywnej. Skoro licząc zaliczki za rok 2022 w podatku liniowym można złożyć za zeszły rok PIT-36 (podatek progresywny) to powinna być też możliwość wyliczenia podstawy składki zdrowotnej tak jakby zmiana formy opodatkowania nie wystąpiła bo tak faktycznie jest. Zeszły i ten rok jest rozliczany w podatku liniowym (PIT-5L) a tylko rozliczenie roczne wystąpiło podatkiem progresywnym. Nie mogę zmienić we wspólniku formy opodatkowania za zeszły rok bez skasowania rozliczenia rocznego PIT-36 gdyż system blokuje taką możliwość właśnie ze względu na wystawioną deklarację   

Link to postu

Witam

Chodzi o sytuację w której cały zeszły rok podatnik był rozliczany na podatku liniowym i takie były wyliczane zaliczki.

Rozliczenie roczne za ten wyjątkowy 2022 zostało złożone po konwersji jako podatek progresywny (konwersje przygotowaliście państwo jako dostawca oprogramowania)

Ktoś kto ją przygotowywał nie przewidział sytuacji w której po zmianie samego rozliczenia rocznego podatnik dalej będzie się rozliczał podatkiem liniowym więc dla programu nie powinno mieć znaczenia jak się rozliczył i powinien prawidłowo wyliczyć podstawę składki zdrowotnej uwzględniając dane z roku 2022 tak jak to robi w przypadku złożenia za zeszły rok deklaracji PIT-36L.

Przecież jeżeli za zeszły rok byłby wybrany podatek progresywny to program nie wyliczył by zaliczek PIT-5L (liniowy) dla podatnika a takie są wyliczone w systemie

Chodzi o to żebyście państwo jako dostawca dostosowali program do tego konkretnego problemu i usunęli powstały błąd - stąd moje zgłoszenie.

Wystarczyło by w deklaracjach skarbowych w formularzu Podstawa składki zdrowotnej umożliwić edytowanie pól w podstawie składki zdrowotnej w części D i będzie można ręcznie przenieść potrzebne dane

Nie bardzo więc rozumiem jaką podstawę prawną mam państwu podać ? 

 

Link to postu

Dzień dobry, 

19 godzin temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

Program sam zamienił w danych wspólnika formę opodatkowania po wybraniu z pozycji narzędzi pozycji zmień formę opodatkowania za rok 2022.

Skoro wybrała Pani opcję "Zmień formę opodatkowania za rok 2022" to zmieniła Pani formę opodatkowania za rok 2022. Wobec tego nie rozumiem stwierdzenia, że:

19 godzin temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

Rozliczenie się za zeszły rok w podatku progresywnym nie powoduje też zmiany formy opodatkowania zarówno w roku 2022

Co więcej, po wybraniu tej opcji wyświetla się kreator zmiany formy opodatkowania, który jasno informuje, jakie skutki będzie miało skorzystanie z niego:

image.png.c141d92f4475b3017751eba3b7fb18f9.png

18 godzin temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

Chodzi o to żebyście państwo jako dostawca dostosowali program do tego konkretnego problemu i usunęli powstały błąd - stąd moje zgłoszenie.

Tak jak wspominałem, program działa prawidłowo. Jeśli złożyła Pani deklarację PIT-36, to zmieniła Pani formę opodatkowania za rok 2022 na opodatkowanie według skali.

 

Przesyłam także link do artykułu:

Link to postu

Witam

Problem dotyczy tylko i wyłącznie kwestii wyliczenia podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotnej w styczniu 2023

Zmiana formy rozliczenia z liniowego na progresywny nie zmienia sposobu rozliczenia podstawy składki zdrowotnej za styczeń 2023

W tym konkretnym przypadku podstawa jest obliczana w oparciu o dochody i koszty które formularz powinien pobrać z zaliczek grudniowej i listopadowej (dokładnie z deklaracji PIT-5L).

Po rozliczeniu rocznym program traktuje klienta tak jakby zmienił na przełomie roku rodzaj opodatkowania z progresywnego na liniowy i jako podstawy do wyliczenia bierze kwotę 3010,00 zł i wylicza najniższą możliwą składkę zdrowotną co jest nieprawidłowe gdyż w tym konkretnym wypadku podstawa składki zdrowotnej jest różnicą między przychodami o kosztami z miesięcy poprzednich (grudzień i listopad 2022)

Brak możliwości ręcznego wprowadzenia danych do wyliczanej deklaracji dotyczącej podstawy składki zdrowotnej uniemożliwia jej poprawne wyliczenie

 

Link to postu
4 minuty temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

Po rozliczeniu rocznym program traktuje klienta tak jakby zmienił na przełomie roku rodzaj opodatkowania z progresywnego na liniowy

Zgadza się. Poniżej przesłany przez Panią zrzut ekranu:

image.thumb.png.0ffa7d44f6681f078cb088161d331e4e.png

Jeżeli według Pani program działa nieprawidłowo, to proszę uzasadnić swoje wypowiedzi przepisami prawnymi.

13 minut temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

Brak możliwości ręcznego wprowadzenia danych do wyliczanej deklaracji dotyczącej podstawy składki zdrowotnej uniemożliwia jej poprawne wyliczenie

Oczywiście, jeżeli według Pani wartości pojawiające się w deklaracji Podstawa składki zdrowotnej są nieprawidłowe, to może Pani ręcznie je modyfikować. 
Artykuł e-Pomocy:

Pragnę jedynie po raz kolejny podkreślić, że według naszych informacji program działa prawidłowo i nie powinna Pani wprowadzać ręcznych zmian. 

Link to postu

Witam

 

Dziękuje za link do ręcznej zmiany danych w formularzu - w zupełności mi wystarczy do poprawnego naliczenia podstawy

Program nie liczy prawidłowo podstawy gdyż dla ZUS-u zmiana formy opodatkowania (rodzaj złożonego formularza rozliczenia rocznego) nie ma w tym konkretnym przypadku znaczenia i deklaracja prawidłowo powinna być naliczona tak jakby występowała ciągłość formy rozliczenia (w tym wypadku podatek liniowy)  a niestety po zmianach związanych z konwersją rozliczenia program liczy składkę zdrowotna od najniższej podstawy.

 

Jako prosty przykład podam w tym wypadku sytuację w której rozliczenie roczne następuje dopiero w kwietniu 2023

Przy wyliczaniu podstawy składki za styczeń program wyliczy ją prawidłowo (czyli jako różnicę z deklaracji z grudnia i listopada)

Po zrobieniu konwersji w kwietniu i ponownym wyliczeniu deklaracji wyliczającej podstawę składki zdrowotnej za miesiąc styczeń program jako podstawę do wyliczenia składki podstawi najniższa możliwą wartość 3010,00 zł

Czy według państwa należy w tym wypadku złożyć korektę wyliczenia składki do ZUS?

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to postu
  • Rozwiązanie

Forum InsERT nie służy do dyskusji na temat prawa, lecz udzielania pomocy w zakresie działania oferowanych przez nas programów. 

 

Jeżeli przedstawi Pani konkretne przepisy prawne i uzasadni, że na ich podstawie działanie programu powinno zostać zmienione, to temat zostanie poddany analizie.

Na chwilę obecną zachowanie programu nie jest rozpoznawane jako błąd.

  • Zmieszany 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Pani Małgorzato, to może ja pomogę.

 

https://www.zus.pl/-/podstawa-wymiaru-składki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-za-styczeń-2023-r.-dla-przedsiębiorców-którzy-zmienili-formę-opodatkowania

 

Rozliczenie 2022 na zasadach ogólnych w PIT36 powoduje

1. Obowiązek wyrzucenia z kosztów maksymalnych zaksięgowanych tam składek zdrowotnych (o ile księgowało się je bezpośrednio w KPIR).

2. Rozliczenia ZUSu zdrowotnego od podstawy ustalonej w ten sposób i w stawce 9%, nie 4,9% jak przy liniowym - tak więc korzyść rozliczenia trzeba liczyć przy uwzględnieniu tego zusu dodatkowego.

3. Jako, że jest to zmiana formy rozliczenia to również podstawa na styczeń ulega wykasowaniu zgodnie ze stanowiskiem ZUS z linku powyżej.

 

Podsumowując, w tym akurat aspekcie program liczył dobrze i nie było tu błędu.

 

 

 

 

3.Zmiana z formy opodatkowania według skali na opodatkowanie podatkiem liniowym

Dotyczy płatnika składek, który w roku 2022 stosował opodatkowanie według skali, natomiast w roku 2023 wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym.

Taka zmiana formy opodatkowania oznacza, że za styczeń 2023 r. płatnik składek zobowiązany jest ustalić podstawę wymiaru składki na to ubezpieczenie na podstawie wysokości dochodu z miesiąca poprzedniego. Ze względu na to, że w grudniu 2022 r. płatnik nie osiągał dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym, podstawę wymiaru składki należnej za styczeń będzie stanowiła kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień 1 lutego 2022 r., tj. 3.010 zł.

Pomimo tego, że składka dla przedsiębiorców stosujących opodatkowanie podatkiem liniowym wynosi 4,9% podstawy jej wymiaru, to z uwagi na obowiązującą zasadę, zgodnie z którą składka ta nie może być niższa od kwoty 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, należna składka za styczeń 2023 r. powinna być obliczona jako 9% od podstawy jej wymiaru wynoszącej 3.010 zł.

Analogicznie należy ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zmiany formy opodatkowania z opodatkowania podatkiem liniowy na opodatkowanie według skali.

W sytuacji opisanej w punkcie 2 i 3 płatnik dokonując w kwietniu 2023 r. rozliczenia rocznego zobowiązany będzie sporządzić je w kontekście dwóch form opodatkowania.

 

 

Pozdrawiam,

Andrzej Rebell

  • Lubię to 1
Link to postu

No dobrze, a jak w takim razie podejść do tego tematu skoro to dopiero teraz w marcu lub nawet później w kwietniu podjęta zostanie decyzja o zmianie formy opodatkowania za 2022 rok z podatku liniowego na zasady ogólne? Korygować składkę za styczeń?

Druga kwestia - po dokonaniu zmiany formy opodatkowania, program powinien pilnować i zaznaczyć odpowiedną pozycję w PIT-36. U mnie tego nie zrobił trzeba o tym pamiętać.

Link to postu
Godzinę temu, Andrzej Rebell napisał:

Pani Małgorzato, to może ja pomogę.

 

https://www.zus.pl/-/podstawa-wymiaru-składki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-za-styczeń-2023-r.-dla-przedsiębiorców-którzy-zmienili-formę-opodatkowania

 

Rozliczenie 2022 na zasadach ogólnych w PIT36 powoduje

1. Obowiązek wyrzucenia z kosztów maksymalnych zaksięgowanych tam składek zdrowotnych (o ile księgowało się je bezpośrednio w KPIR).

2. Rozliczenia ZUSu zdrowotnego od podstawy ustalonej w ten sposób i w stawce 9%, nie 4,9% jak przy liniowym - tak więc korzyść rozliczenia trzeba liczyć przy uwzględnieniu tego zusu dodatkowego.

3. Jako, że jest to zmiana formy rozliczenia to również podstawa na styczeń ulega wykasowaniu zgodnie ze stanowiskiem ZUS z linku powyżej.

 

Podsumowując, w tym akurat aspekcie program liczył dobrze i nie było tu błędu.

 

 

 

 

3.Zmiana z formy opodatkowania według skali na opodatkowanie podatkiem liniowym

Dotyczy płatnika składek, który w roku 2022 stosował opodatkowanie według skali, natomiast w roku 2023 wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym.

Taka zmiana formy opodatkowania oznacza, że za styczeń 2023 r. płatnik składek zobowiązany jest ustalić podstawę wymiaru składki na to ubezpieczenie na podstawie wysokości dochodu z miesiąca poprzedniego. Ze względu na to, że w grudniu 2022 r. płatnik nie osiągał dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym, podstawę wymiaru składki należnej za styczeń będzie stanowiła kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień 1 lutego 2022 r., tj. 3.010 zł.

Pomimo tego, że składka dla przedsiębiorców stosujących opodatkowanie podatkiem liniowym wynosi 4,9% podstawy jej wymiaru, to z uwagi na obowiązującą zasadę, zgodnie z którą składka ta nie może być niższa od kwoty 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego, należna składka za styczeń 2023 r. powinna być obliczona jako 9% od podstawy jej wymiaru wynoszącej 3.010 zł.

Analogicznie należy ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zmiany formy opodatkowania z opodatkowania podatkiem liniowy na opodatkowanie według skali.

W sytuacji opisanej w punkcie 2 i 3 płatnik dokonując w kwietniu 2023 r. rozliczenia rocznego zobowiązany będzie sporządzić je w kontekście dwóch form opodatkowania.

 

 

Pozdrawiam,

Andrzej Rebell

Witam panie Andrzeju

 

Tutaj chodzi jednak o  troszkę inna sytuację, więc może po kolei

Za cały zeszły rok klient rozliczał się na podatku liniowym, w tym roku również korzysta z tej formy opodatkowania więc podstawa składki zdrowotnej na miesiąc styczeń 2023 wyliczana jest w oparciu o deklarację z grudnia i listopada roku 2022 - jak rozumiem zgadza się pan z tym 

Klient wysyła deklarację DRA i płaci składkę ZUS, i tak przez styczeń , luty , marzec

Przychodzi kwiecień roku 2023 - po wyliczeniach wychodzi że korzystniej będzie złożyć za rok 2022 rozliczenie w formie podatku na zasadach ogólnych, dokonuje pan stosownego wyliczenia w programie i okazuje się podstawa składki zdrowotnej za miesiąc styczeń liczona jest przez program od najniższej czyli od 3010 zł

I pytanie - składać korektę deklaracji DRA za styczeń czy nie ?

Wizyta w ZUS i zadane pytanie a poniżej odpowiedź:

"przecież klient na początku roku 2023 nie zmienił formy opodatkowania (brak stosownego wpisu w CDIG i tym samym przesłanej informacji do ZUS-u) więc rozlicza się tak jakby jej nie było więc zarówno w zeszłym jak i w tym roku był na podatku liniowym - dokonał tylko rozliczenia rocznego w innej formie niż się rozliczał w trakcie roku (taki psikus nowego ładu) co dla ZUS- u nie oznacza zmiany formy opodatkowania a wiec tym samym podstaw do naliczenia podstawy składki zdrowotnej za styczeń od najniższej podstawy

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Link to postu
W dniu 24.03.2023 o 15:36, Małgorzata Płóciennik napisał:

Witam panie Andrzeju

 

Tutaj chodzi jednak o  troszkę inna sytuację, więc może po kolei

Za cały zeszły rok klient rozliczał się na podatku liniowym, w tym roku również korzysta z tej formy opodatkowania więc podstawa składki zdrowotnej na miesiąc styczeń 2023 wyliczana jest w oparciu o deklarację z grudnia i listopada roku 2022 - jak rozumiem zgadza się pan z tym 

Klient wysyła deklarację DRA i płaci składkę ZUS, i tak przez styczeń , luty , marzec

Przychodzi kwiecień roku 2023 - po wyliczeniach wychodzi że korzystniej będzie złożyć za rok 2022 rozliczenie w formie podatku na zasadach ogólnych, dokonuje pan stosownego wyliczenia w programie i okazuje się podstawa składki zdrowotnej za miesiąc styczeń liczona jest przez program od najniższej czyli od 3010 zł

I pytanie - składać korektę deklaracji DRA za styczeń czy nie ?

Wizyta w ZUS i zadane pytanie a poniżej odpowiedź:

"przecież klient na początku roku 2023 nie zmienił formy opodatkowania (brak stosownego wpisu w CDIG i tym samym przesłanej informacji do ZUS-u) więc rozlicza się tak jakby jej nie było więc zarówno w zeszłym jak i w tym roku był na podatku liniowym - dokonał tylko rozliczenia rocznego w innej formie niż się rozliczał w trakcie roku (taki psikus nowego ładu) co dla ZUS- u nie oznacza zmiany formy opodatkowania a wiec tym samym podstaw do naliczenia podstawy składki zdrowotnej za styczeń od najniższej podstawy

 

 

 

 

 

 

Ja zdecydowałem się poprawić ręcznie deklarację "podstawa składki zdrowotnej" za styczeń wg wyliczeń sprzed zmiany opodatkowania za 2022 rok oraz wg tego co pierwotnie poszło w DRA/RCA. Nie wiem czy to poprawne rozwiązanie czy nie ale mam dość już tego chaosu a praca musi iść dalej

Edytowane przez Michał Dąbrowski
Link to postu
7 minut temu, Michał Dąbrowski napisał:

Ja zdecydowałem się poprawić ręcznie deklarację "podstawa składki zdrowotnej" za styczeń wg wyliczeń sprzed zmiany opodatkowania za 2022 rok oraz wg tego co pierwotnie poszło w DRA/RCA. Nie wiem czy to poprawne rozwiązanie czy nie ale mam dość już tego chaosu a praca musi iść dalej

Witam

Ja też skorygowałam podstawy korzystając z ręcznej zmiany danych w deklaracji.

Jedyne to co zastanawia to poniższe stanowisko:

Forum InsERT nie służy do dyskusji na temat prawa, lecz udzielania pomocy w zakresie działania oferowanych przez nas programów. 

Jeżeli przedstawi Pani konkretne przepisy prawne i uzasadni, że na ich podstawie działanie programu powinno zostać zmienione, to temat zostanie poddany analizie.

Na chwilę obecną zachowanie programu nie jest rozpoznawane jako błąd.

Link to postu

Dzień dobry,

w wypowiedziach, które zamieściła Pani w tym temacie, wielokrotnie używa Pani zdań twierdzących, na temat tego jak program powinien zachować się w danej sytuacji. Niestety mimo wielokrotnych próśb nie poparła Pani swoich stwierdzeń przepisami prawnymi.

 

Według naszej interpretacji przepisów program działa prawidłowo – jeżeli według Pani tak nie jest, to konieczne jest stosowne uzasadnienie swoich wypowiedzi.

Link to postu
34 minuty temu, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

w wypowiedziach, które zamieściła Pani w tym temacie, wielokrotnie używa Pani zdań twierdzących, na temat tego jak program powinien zachować się w danej sytuacji. Niestety mimo wielokrotnych próśb nie poparła Pani swoich stwierdzeń przepisami prawnymi.

 

Według naszej interpretacji przepisów program działa prawidłowo – jeżeli według Pani tak nie jest, to konieczne jest stosowne uzasadnienie swoich wypowiedzi.

Witam

Chyba się nie do końca rozumiemy

Opisałam problem który według mnie powstał po zmianie i który skonsultowałam w ZUS-e kilkukrotnie

Podałam przykład w którym program liczy składkę zdrowotną w tym samym miesiącu (styczniu) od różnych podstaw i to jest według mnie jego błędem gdyż powinien to zrobić w jednoznaczny i nie budzący wątpliwości sposób

Tak więc to właśnie budzi moje zdziwienie i jest powodem do zastanawiania się które wyliczenie jest prawidłowe skoro mogą być dwa zasadniczo różne wyliczenia tej samej składki a obydwa nie mogą być równocześnie poprawne

Jeżeli to nie budzi refleksji to trudno, na tym problem uważam za zamknięty.

I tak na koniec skoro forum nie służy do dyskusji na temat prawa lecz udzielania pomocy w zakresie oferowanych przez firmę programów do dlaczego wymagacie podania postawy prawnej - to nie forum z zakresu prawa podatkowego.

 

Link to postu
10 minut temu, Małgorzata Płóciennik napisał:

I tak na koniec skoro forum nie służy do dyskusji na temat prawa lecz udzielania pomocy w zakresie oferowanych przez firmę programów do dlaczego wymagacie podania postawy prawnej - to nie forum z zakresu prawa podatkowego.

Szanowna Pani,

dyskusja to obustronna wymiana zdań. Jeżeli zachowanie programu jest niezgodne z prawem, to nie ma tu miejsca na dyskusje. 

Proszę podać przepis, który jednoznacznie udowadnia, że przedstawione przez Panią wątpliwości są uzasadnione – wtedy zachowanie programu zostanie poddane analizie. 

 

Według Pani, w jaki sposób, inny niż przytoczenie konkretnych przepisów, miałaby być podejmowana decyzja o tym, co jest zgodne z prawem a co nie?

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Nic dodać nic ująć, szkoda tylko, że stanowisko wyklarowało się na 5 dni przed terminem rozliczenia. A to, że w samym ZUS nie widzą jak powinno być poprawnie, to wystarczy zerknąć do tego poradnika (str. 43, przykład 18): 

https://www.zus.pl/documents/10182/167567/poradnik+ZUS+DRA.pdf/8b7a1ca0-6145-ae37-d90a-a74871de6ca7

 

Screenshot_2023-05-17-22-24-46-976-edit_cn.wps.moffice_eng.jpg

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...