Skocz do zawartości

Rozliczanie VAT za granicą bez ewidencji VAT-OSS


Zobacz rozwiązanie Rozwiązane przez Radosław Kostrzewa,

Polecane posty

Cześć,

 

Mam pytanie odnośnie poniższego zagadnienia (cytat z poradnika Insert):

 

Cytat

 

Podatnicy, którzy od 1 lipca 2021 r. przekroczą próg 10 000 euro, dla takich transakcji będą mieli dwa rozwiązania do wyboru:

  1. zarejestrowanie się do celów VAT w państwach konsumpcji (w każdym oddzielnie), jak to było dotychczas

  2. zarejestrowanie się do nowej procedury unijnej zastępującej MOSS: OSS (One–Stop–Shop), w ramach której podatnik będzie stosował stawki VAT obowiązujące w kraju nabywcy, ale rozliczenie będzie się odbywało w jego macierzystym kraju. Podatnik stosujący ten sposób rozliczenia będzie zobowiązany do prowadzenia specjalnej ewidencji sprzedaży w procedurze OSS oraz będzie składał macierzystym organom podatkowym kwartalną deklarację, w której wykaże wszystkie dostawy dokonane do konsumentów z poszczególnych państw UE. Na tej podstawie zapłaci do polskiego US kwotę VAT należnego wszystkim krajom. Rejestracja jest już możliwa od 1 kwietnia – więcej informacji można znaleźć tutaj.

W przypadku nr 2 wszystko dla mnie jest jasne, ale jaki rodzaj transakcji VAT powinienem wybrać na FV, jeśli wybiorę schemat rozliczania nr 1 - rozliczanie bezpośrednio w państwie konsumpcji?

 

Czyli na przykładzie Szwecji: w słowniku w Stawkach VAT dodaję 25%, chcę się rozliczyć bezpośrednio z ich urzędem skarbowym. Jaki rodzaj transakcji VAT powinienem wybrać?

 

 

Edytowane przez Patryk J.
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • Rozwiązanie
W dniu 26.06.2023 o 12:15, Patryk J. napisał:

W przypadku nr 2 wszystko dla mnie jest jasne, ale jaki rodzaj transakcji VAT powinienem wybrać na FV, jeśli wybiorę schemat rozliczania nr 1 - rozliczanie bezpośrednio w państwie konsumpcji?

W takim przypadku, kiedy rozliczenie VAT od sprzedaży w kraju konsumpcji podlega wg lokalnej rejestracji do czynności VAT oznacza, że podatnik nie będzie występował do rejestracji w procedurze OSS, bo ta z góry wyklucza mieszane rozliczenie podatku VAT powyżej limitu.

 

Rzecz jest bardzo prosta, wystarczy że przy współpracy z Amazon następuje transakcja WDT związana z przemieszczeniem naszego towaru z PL na magazyn konsygnacyjny w innym kraju UE.

 

W takim przypadku w programie Subiekt GT nie ma żadnego prawidłowego rodzaju transakcji VAT do wyboru, o czym pisałem do InsERT już 3 lata temu. Tego rodzaju sprzedaż nie powinna być w ogóle wykazywana w polskim pliku jpk_vat.

 

Jednak z uwagi na powyższe, że nie może być dwojakiego sposobu rozliczeń zagranicznych transakcji VAT, można w Subiekcie GT dla takiej sprzedaży obejść problem, wybierając dla tych dokumentów rodzaj transakcji WSTO-OSS.

Edytowane przez Radosław Kostrzewa
  • Lubię to 2
Link to postu

W uzupełnieniu dodam, że od strony Rewizora GT importując ta sprzedaż, można wyłączyć tworzenie zapisów w rejestrze OSS.

 

Dla takich scenariuszy mamy też pomocnicze zestawienie ułatwiające przygotowanie informacji dot. rozliczeń VAT w danym państwie konsumpcji:

 

https://3rp.com.pl/sklep/zestawienia-i-raporty/zestawienia-dla-insert-gt-i-navireo/3rp-com-pl-rejestr-vat-z-podzialem-na-wybrane-stawki-z-filtrem-waluty/

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...