Skocz do zawartości

Wynagrodzenie po śmierci pracownika

Polecane posty

Dzień dobry,

 

2 czerwca zmarł jeden z naszych pracowników. Musze naliczyć mu wynagrodzenie za jeden dzień czerwca i ekwiwalent za urlop którego nie zdążył wykorzystać. Z tego co wiem, wypłaty te nie podlegają składkom ZUS, podlegają jednak podatkowi. Jak przeprowadzić to naliczenie w Gratyfikancie ?

Link to postu

dziękuję za odpowiedź,

 

w naszym przypadku odprawa pośmiertna nie jest wypłacana przez firmę, ponieważ pracownik miał stosowną polisę (opłacaną przez firmę). Pozostaje tylko kwestia wynagrodzenia za przepracowany jeden dzień czerwca i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Rozwiązanie z umową cywilno-prawną jest dla mnie trochę pokrętne, bo niby na co miałaby być taka umowa ?  Należności pracownicze zostały odziedziczone przez małżonka.

Edytowane przez Tomasz Łuszczewski
Link to postu

Im dłużej nad tym się zastanawiam, tym mniej mi się podoba to rozwiązanie z umową cywilno-prawną, ponieważ formalnie nie wypełniliśmy obowiązków wobec pracownika i wypłacone kwoty nie znajdą się na jego PIT-11. Na razie poradziłem sobie wyłączając w umowie pracownika naliczanie składek ZUS, wtedy lista płac wydaje się być poprawna.

Link to postu
27 minut temu, Tomasz Łuszczewski napisał:

Im dłużej nad tym się zastanawiam, tym mniej mi się podoba to rozwiązanie z umową cywilno-prawną, ponieważ formalnie nie wypełniliśmy obowiązków wobec pracownika i wypłacone kwoty nie znajdą się na jego PIT-11.

Doświadczenia naszych użytkowników oraz szybki przegląd artykułów branżowych sugerują, że takie wynagrodzenie powinno być wypłacone osobie dziedziczącej oraz wykazywane na osobnej deklaracji PIT-11 dla tej osoby. Właśnie z konieczności wystawienia osobnego PIT-11 wynika sugestia utworzenia osobnej umowy cywilnoprawnej na małżonka.

W tym temacie e-pomocy opisano krok po kroku sposób wystawienia odprawy pośmiertnej (wydaje się, że te same zasady powinny dotyczyć innych należności pracowniczych takich jak np. ekwiwalent za urlop).

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...