Skocz do zawartości

Błędnie wyliczany udział procentowy wspólników w spółce

Polecane posty

Dzień dobry, spółka cywilna ma 2 wspólników z udziałem po 50 %. Podczas wyliczania PIT-5L program nieprawidłowo wylicza udział (źle zaokrągla).

Np. przychód spółki za okres 01-10/2023 to 168.025,22 zł x 50% 84.012,61 zł i to wyliczył program ok, ale koszt spółki za okres 01-10/2023 wynosi 92.756,93 zł x 50% = 46.378,47 zł a w PIT-5L jest kwota : 46.378,49 zł (czyli niezgodna z kosztami spółki !). W konsekwencji dochód spółki wynosi 75.268,29 zł co udziałowo powinno dać 37.634,15 zł a program zaniża i podaje dochód 37.634,12 zł udziałowo u wspólnika. Czy można z tym błędem coś zrobić? Może mogę gdzieś w ustawieniach programu sama ustawić te zaokrąglenia żeby wyliczał poprawnie. Licząc na odpowiedź, pozdrawiam Ewa Białek.

Link to postu

Dzień dobry,

nie udało się powtórzyć problemu na wersji 47.0.1 – po wprowadzeniu podanych przez Panią danych program wyliczył kwotę zgodnie z oczekiwaniami.

Czy program wylicza te same kwoty dla obu wspólników, czy są one różne?

Czy nie zostały dodane odliczenia bądź doliczenia dla wspólnika, np. zaksięgowane składki ZUS?

Link to postu

Zaktualizowałam program do wersji 47.0.1 skasowałam poprzednio wyliczoną deklarację PIT-5L za 10/23. Wspólnicy sa na emeryturze i nie mają składek społecznych (płaca tylko zdrowotną, którą w PIT-5L nie odliczam.

Utworzyłam jeszcze raz PIT-5L za 10/23 i kwoty u obu wspólników są tak samo zawyżone po stronie udziałowego kosztu i w konsekwencji zaniżony dochód u obu wspólników w tej samej kwocie.

Chyba, ze muszę pokasować wszystkie utworzone PIT-5L za miesiące od stycznia do października i na nowo je wyliczyć ?

Link to postu

Kwota przychodów oraz kosztów jest pobierana z zeszłego okresu rozliczeniowego zaliczki, a następnie dodawany jest obrót z aktualnego miesiąca. Program został skonfigurowany w taki sposób, aby umożliwić uzupełnianie zaliczki ręcznie o inne przychody.

 

Rozbieżność pomiędzy Pani obliczeniami i obliczeniami systemu wynika z tego, że w programie zaokrąglenia występują w każdej zaliczce.

 

Różnica wynikająca z powstałych zaokrągleń zostanie wyrównana w rozliczeniu rocznym.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...