Skocz do zawartości

Błąd podpisu faktury podpisem kwalifikowanym

Polecane posty

Cześć!

Korzystam z Subiekta GT (v. 1.77 HF3) oraz z podpisu kwalifikowanego Krajowej Izby Rozliczeniowej - Szafir (Karta Graphite w rozmiarze MicroSIM i zwykłej karty - mam dwa podpisy).

 

Odkąd w 2019 roku wymieniłem kartę z rodzaju Carbon na właśnie Graphite, nie mogę zupełnie podpisywać faktur tym podpisem kwalifikowanym. W załączeniu zrzuty ekranu konfiguracji jednego z tych dwóch certyfikatów oraz ekranów w trakcie próby podpisu faktury po kliknięciu drukuj -> wyślij email. Pierwsze pojawia się ekran z wprowadzeniem numeru PIN, po jego wprowadzeniu karta podpisuje dokument (czytnik miga) i dalej pojawia się błąd "Nie udało się wygenerować podpisu wysyłanego pliku". Finalnie tworzy się wiadomość email, jednak bez załączonego pliku podpisu.

 

Obie karty i tym samym certyfikaty prawidłowo działają w reszcie programów Insert GT (tj. podpisywanie wszelkich sprawozdań w Rewizorze i Rachmistrzu). W Subiekcie Nexo podpis ten działa bez zarzutów.

 

Czy ktoś wie jak ten problem można rozwiązać? Próbowałem na różnych komputerach. Problem jest dla mnie bardzo uciążliwy, gdyż znacząco wydłuża i uniemożliwia automatyzacji procesu wystawiania faktur. Insert odsyła do KIR, KIR do Insert i od dwóch lat problem nierozwiązany :/.

Subiekt.jpg

Link to postu

Dzień dobry, dziękujemy za zgłoszenie. W przypadku "nowych" podpisów kwalifikowanych mogą pojawiać się podobne problemy przy podpisywaniu dokumentów handlowych. Temat jest nam znany i wymaga dokonania przez nas zmian w kodzie programu. Na ten moment nie jesteśmy podać konkretnej wersji programu, w której pojawi się stosowna poprawka.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dziękuję za informację. Szkoda, że nie jest znany termin rozwiązania problemu. Jestem skłonny zaopatrzyć się w podpis, który nie generuje takiego problemu - czy są Państwo wskazać, który dostawca zapewni bezproblemowe działanie? Nie ukrywam, ale ten mankament znacząco wydłuża proces fakturowania, gdyż każdą fakturę muszę podpisywać ręcznie.

Link to postu

Niestety na ten moment trudno wskazać mi konkretne podpisy. Z naszych obserwacji wynika, że Podpis A, może działać w środowisku X, a w środowisku Y może sprawiać problemy. Tak jak wspomniałem wcześniej, mamy ten temat na tapecie.

 

Być może któryś z użytkowników będzie chciał podzielić się działającą konfiguracją.

Link to postu

5 lat temu Szafir od KIR również działał - myślę, że to kwestia technologii podpisu kwalifikowanego. W przypadku "nowych" podpisów kwalifikowanych - poprzez nowe zapewne chodzi o zmianę technologii. Pamiętam, że w KIR musiałem z tego powodu wymienić podpis, bo nie dało się go przedłużyć. I od tamtej pory występuje problem. Od razu po zmianie te parę lat temu zmienił się sposób podpisywania dokumentów (wyskakuje okno Windows Hello do wpisania PINu do certyfikatu, wcześniej odbywało się to inaczej). Tym samym boję się nabywać podpis certum - nie mamy pewności, czy karty wydawane obecnie nie sprawią tego samego problemu :).

Link to postu

Podpis Graphite to zmora (pamiętacie jego dysfunkcję przez RDP?) generalnie unikam więc KiRu o ile mogę, zresztą oprogramowanie od nich również jest takie sobie, ale to  już subiektywna opinia.

Z Certum nigdy nie miałem żadnego problemu - uważam go za technicznie bardzo solidny. Oprogramowanie również jest dobre. Zdarza się tylko, że podpisywanie SmartSign nie działa z pod prawego przycisku myszy, ale naprawa tego stanu rzeczy to już "opanowany" temat.

Link to postu
2 godziny temu, Ireneusz Makowski napisał:

A da się tym szafirem podpisać deklarację? Np. w Rachmistrzu GT?

 

 

No zgodnie z postem: obie karty działają prawidłowo w Rewizorze / Rachmistrzu GT a do tego można prawidłowo podpisywać faktury - ale w Subiekt Nexo.

 

25 minut temu, Jarosław Stelingowski napisał:

Podpis Graphite to zmora (pamiętacie jego dysfunkcję przez RDP?) generalnie unikam więc KiRu o ile mogę, zresztą oprogramowanie od nich również jest takie sobie, ale to  już subiektywna opinia.

Z Certum nigdy nie miałem żadnego problemu - uważam go za technicznie bardzo solidny. Oprogramowanie również jest dobre. Zdarza się tylko, że podpisywanie SmartSign nie działa z pod prawego przycisku myszy, ale naprawa tego stanu rzeczy to już "opanowany" temat.

Ja tam KIR wybieram dla tego, że jest to jednak rozwiązanie rządowe. Nigdy nie miałem problemów - w przeciwieństwie do całej konkurencji, gdzie już np. Szafir Host w Chrome wymagał dodatkowego wskazywania pliku sterownika.

 

Ale reasumując - śmiało mogę ryzykować i kupić Certum i problemu nie będzie? Nawet z tymi najnowszymi ich kartami?

Link to postu

No, to kupiłem i mam kolejną walkę...

 

Przy pierwszej fakturze pojawiło się pięknie okno do wpisania PINu (proCertum), jednak po wpisaniu nie zapisał PDFa z podpisem, ale wywalił CrystalReports... Windows 11, więc nawet nie mogę znaleźć lokalizacji pliku p2soledb.dll, by go podmienić.

 

Obecnie brak podglądu faktur, brak możliwości drukowania / eksportowania do PDF / wysyłania mailem.

 

Na równi z instalacją proCertum CardManager musiałem zaktualizować Subiekta (na serwerze miałem nowszą bazę danych), oczywiście najnowsza wersja 1.78 HF3.

 

Macie jakiś pomysł, jak naprawić podgląd faktur bez formatowania systemu...? Na innych stanowiskach działa, więc to nie wina bazy, a lokalnych ustawień.

 

Bez tytułu.png

Edytowane przez Jakub Janik
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Sprawdziłem - problem wyniknął z tego, że patrzyłem na jakąś starszą fakturę i ją próbowałem wyeksportować i podpisać (z 2021 roku).

Bieżące fakturki, tym bardziej nowo wystawione, podpisują się prawidłowo. :)

 

Także bardzo dziękuję i gratuluję rozwiązania problemu - choć nie ukrywam, zajęło to chyba parę lat :)

Edytowane przez Jakub Janik
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...