Skocz do zawartości

Faktura zaliczkowa a końcowa - rozbieżność cen

Polecane posty

Witam.

 

Otóż pojawił się problem którego wcześniej nie doświadczyłem.

Wystawiłem klientowi fakturę zaliczkową na podstawie zamówienia od klienta (tak jak robiłem to setki razy) - kwota 468,14 brutto

 

Przy próbie wystawienia faktury końcowej cena produktu ulega zmianie na 468,20 - rabat jest ten sam, faktura końcowa wystawiania na podstawie ZK więc nic nie można zmienić ani edytować.

Na fakturze zaliczkowej oraz na zamówiniu od klienta cena jest w porządku ale przy próbie wystawienia końcowej dolicza te 12 groszy
Program sam dolicza do "wartości netto" i wartości brutto jakieś grosze. Wszystkie dokumenty były zawsze ustawione na to samo przeliczanie cen i nigdy nie było problemu - sprawdziłem w parametrach faktur zaliczkowych/ końcowych i przy pozycji VAT ustawione jest "utrzymuj cenę netto" jeśli to ma jakieś znaczenie.

 

Co jeszcze dziwniejsze  kiedy whodzę na fakturę końcową to wartośc towaru wynosi 468,20 brutto ale wartośc zamówienia 468,14 

 

Czy ktoś może pomóc i rozjaśnic temat ?  Zdjęcia w załączniku

 

FS.jpg

fs 55.jpg

Link to postu

Było to zamówienie od klienta, zawsze korzystam z tego kiedy robię ofertę/proformę.  Mam wiele innych ZK z których jest wystawiana faktura zaliczkowa a później końcowa i przez wiele lat wszystko zawsze się zgadzało.

 

Mam też nowe inne ZK ( które są w porządku) problem mam z 2  fakturami do których subiekt zmienia mi w taki sposób cenę.

Edytowane przez Wojciech Grządziel
Link to postu
Godzinę temu, Wojciech Grządziel napisał:

Było to zamówienie od klienta, zawsze korzystam z tego kiedy robię ofertę/proformę.  Mam wiele innych ZK z których jest wystawiana faktura zaliczkowa a później końcowa i przez wiele lat wszystko zawsze się zgadzało.

No to można powiedzieć że jest Pan sam sobie winien. Zgadzało się, bo zwykle się zgadza, ale czasami jest problem.

Właśnie dlatego (a także dla nowych możliwości, których stare rozwiązanie nie ma) dodano zamówienia zaliczkowe i "nowe" faktury zaliczkowe.

1 godzinę temu, Wojciech Grządziel napisał:

Mam też nowe inne ZK ( które są w porządku)

Co to znaczy że są w porządku? Tamto ZK też były w porządku, tylko faktury zaliczkowe i końcowe od nich już nie bardzo.

Sugeruję skonwertować ZK na ZKzal i dopiero wystawiać FSzal, a wystawianie "starych" FSzal w ogóle wyłączyć.

 

 

Link to postu
14 minut temu, Wojciech Grządziel napisał:

czemu zwykle się zgadza a czasmi jest problem ?

Z kwoty 123,00 brutto wychodzi 100,00 brutto i na odwrót z kwoty 100,00 netto wychodzi 123,00 netto.

Ale już z kwoty 105,00 brutto wychodzi 85,37 netto, a z kwoty 85,37 netto wychodzi 105,01 brutto

 Arytmetyka to suka 😉

Link to postu

Nic tu nie jest pomijane matematycznie, wręcz przeciwnie. Podstawa do wyliczenia podatku jest inna. Faktury zaliczkowe mają wartość podatku wyliczaną od wartości brutto a Pan robiąc zwykłe ZK wystawia je od netto. Czasem zmiana sposobu przeliczenia dokumentu z netto na brutto daje taki sam wynik a czasem nie. Pan Andrzej podał wyżej przykład takiego rozjazdu.

Edytowane przez Paweł B
Link to postu

Rozumiem, aczkolwiek "Zamówienie od klineta" to po prostu zamówienie nie związane z żadną fakturą. Dopiero później tworzy się "fakturę zaliczkową" do tego zamówienia i skoro jest taka możliwość i zawsze to działało to ciężko było pojać nowy moudł i podstawy przeliczeń które są inne.

 

Finalnie chyba najprościej mówiąc to "zamówienie od klienta" różni się od "zamówienia zaliczkowego od klienta" formą przeliczania cen w momencie wystawiania do nich faktur zaliczkowych i końcowych.


Tak czy owak dziękuje za pomoc.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.01.2024 o 14:56, Wojciech Grządziel napisał:

Zgadza się stary moduł tego nie pozwalał, zastanawiam się tylko po co w takim razie on jest w programie jeszcze ? 

Ja korzystam ze starych zamówień, żebym mógł wystawiać je w netto cenie (np. WDT).

Też miałem problem z przeliczaniem cen na zamówieniach. Na forum ktoś polecił wyłączyć stare zamówienia i używać tylko tych zaliczkowych. Okazało się, że przy zamówieniach WDT źle przeliczało ceny. Teraz w standardzie korzystam ze zwykłych zamówień, a jeśli potrzebuję zaliczki to wówczas konwertuje zamówienie na zaliczkowe.  

Link to postu
5 godzin temu, Szczepan Socha napisał:

Teraz w standardzie korzystam ze zwykłych zamówień, a jeśli potrzebuję zaliczki to wówczas konwertuje zamówienie na zaliczkowe.  

I bardzo dobrze, tylko nie rozumiem tego o netto przy WDT.

Przecież przy WDT netto=brutto, więc jaka to różnica?

Link to postu
W dniu 19.01.2024 o 20:46, Andrzej Kubik napisał:

I bardzo dobrze, tylko nie rozumiem tego o netto przy WDT.

Przecież przy WDT netto=brutto, więc jaka to różnica?

Dodajemy zamówienie zaliczkowe (brak możliwości przeliczenia cen od netto). Dajemy w ustawieniach WDT i dodajemy towar (w kartotece cena netto 100 zł / brutto 123 zł). I tu mamy wszystko OK - towar dodaje się w cenie 100 zł (netto=brutto), ale problem pojawia się przy przeliczeniach - czyli wchodzimy w sposób przeliczenia dokumentu i przeliczamy ceny od nowa, wówczas cena zmienia się na 123 zł (netto=brutto). 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...