Skocz do zawartości

[ROZWIĄZANO] Skorygowana zaliczka nie zwalnia łańcucha z towarami

Polecane posty

Przedstawię dwa bardzo podobne scenariusze, w których działanie mechanizmu zaliczkowego jest różne a chyba nie powinno być.

Przynajmniej z perspektywy użytkownika taka niespójność zachowania jest bardzo niewskazana.

 

SCENARIUSZ 1

Wystawiam ZK na TW=2szt.

Klient ma potrzebę odbioru częściowego więc wydaje TW=1szt jako WZ bezpośrednio do ZK

Klient na pozostały towar w postaci TW=1szt wpłaca zaliczkę wiec wystawiam fakturę zaliczkową FL

Koryguję FL oddając klientowi zaliczkę oraz zmieniając specyfikację na TW=0 szt.

W tym momencie następuje zwolnienie łańcucha i mam możliwość wydania TW=1szt poprzez WZ bezpośrednio do ZK. 

 

SCENARIUSZ 2

Wystawiam ZK na TW=2szt.

Klient wpłaca zaliczkę na TW=2szt wiec wystawiam fakturę zaliczkową FL.

Koryguję FL oddając klientowi zaliczkę oraz zmieniając specyfikację towarową na TW=0szt.

W tym momencie NIE następuje zwolnienie łańcucha zaliczkowego tzn. nie mam możliwości wydania TW=2 bezpośrednio do ZK

 

Żeby nie było, że się czepiam bo powyższe może wydawać się szczegółem... niestety tak nie jest bo powyższa niespójność działania mechanizmu burzy nam trochę Świat w jaki sposób wymyśliliśmy sobie, że będziemy pracować z zaliczkami. Uargumentuje co mam na myśli. Z racji, że z jednej strony obecnie zaliczka jest do pozycji a jednocześnie nasi klienci często mają potrzebę odbioru częściowego towarów oraz niejednokrotnie zmieniają specyfikację zamówienie to też najbardziej optymalnym sposobem postępowania (aby uniknąć generowania faktur różnicowych -P oraz wielu korekt do FL) byłoby:  

- Wystawienie ZK

- Wpłaconą zaliczkę trzymamy jako niezafakturowaną przedpłata jak najdłużej się da, czyli do końca okresu rozliczeniowego (ostatni dzień miesiąca)

- W przypadku wydań częściowych (tych dokonanych jeszcze przed wystawieniem FL) dokonywanie ich bezpośrednio do ZK (wszystkie wydania fakturowalibyśmy wóczas z przedpłaty)

- Jeśli wydań by nie było lub tez były ale nie skonsumowały one całej przedpłaty to wówczas zafakturowanie jej poprzez FL

- Jeśli klient w późniejszym terminie zdecydowałby się na odbiór całości (bez dokonywania jakichkolwiek zmian w stosunku do FL) wówczas wystawilibyśmy fakturę końcową i kończymy transakcję.

- Jeśli klient w późniejszym terminie zdecydowałby się na odbiór ale tylko częściowy (ale znów bez dokonywania jakichkolwiek zmian w stosunku do FL) to wystawilibyśmy WZ-kę bezpośrednio do FL. 

- Jeśli klient w przypadku odbioru częściowego do FL chciałby dokonać zmiany (co w naszej branży jest zwykle zwiastunem wielu kolejnych zmian a nie tylko 1), wówczas robilibyśmy korektę całkowitą do FL na termin.

- W tym momencie powinno nastąpić zwolnienie łańcucha i chcielibyśmy móc wydawać towary poprzez WZ wystawiane bezpośrednio do ZK (a następnie fakturować te WZ na termin i rozliczać przez skojarzenie z zobowiązaniem wynikającym z korekty zaliczki). Wydawanie towarów bezpośrednio z ZK jest wygodniejsze, bo można dowolnie zmieniać specyfikację itd.

 

Reasumując brak zwolnienia łańcucha w scenariuszu 2 powoduje, że w naszym przypadku w zależności czy przed wystawieniem FL było jakieś wydanie czy nie... będzie implikować zwolnienie łańcucha i możliwość wydawania towarów bezpośrednio z ZK (scenariusz 1) lub tez brak takiej możliwości (scenariusz 2).

 

PYTANIE

Czy i kiedy Państwo to ewentualnie poprawicie?

Oczywiście po wystawieniu KFL, korygującego specyfikację do ilości wydanych pożądane jest zwolnienie łańcucha tak jak to działa w scenariuszu 1.

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Sprawdziłem. Jest dokładnie tak jak Pan mówi na ver. 16

Dziękuję bardzo za realizacje mojego postulatu i nadanie spójności w tym miejscu działania NEXO.

 

Zauważyłem jednak przy tej okazji 2 drobne rzeczy:
 

1. W obu moich scenariuszach przy okazji wystawiania korekty do zaliczki KFL wyświetlane jest ostrzeżenie jak niżej które (chyba) w tym miejscu nie powinno być wyświetlane.

(Swoją drogą dziękuję Panie Marku za ekspresową zmianę treści komunikatów)

ostrzezenie.thumb.jpg.5158b1c979e1c2752c0fbafcd7676636.jpg

 

2. Po wystawieniu korekty KFL (całkowitej co do wartości i ilości) do wcześniej przyjętych zaliczek, w obu w/w scenariuszach przy próbie wystawienia WZ pojawia się okno gdzie mogę wydać towar bezpośrednio do ZK (i super fajnie) oraz do dokumentu zaliczkowego mimo, że dokonałem całkowitej korekty (i tu wydaje mi się, że tej możliwości, tego wyboru nie powinienem mieć).

Co prawda wydanie do FL podpowiada się na ilość 0 szt. ale można z ręki to przełamać i wpisać co się chce na WZ, co więcej takie wydanie nie jest wówczas ujmowane (w kolumnie zrealizowane) w danym ZK co też nie jest korzystne bo łatwo się zamotać. 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 29.06.2017 at 12:40, Użytkownik GT/NEXO napisał:

1. W obu moich scenariuszach przy okazji wystawiania korekty do zaliczki KFL wyświetlane jest ostrzeżenie jak niżej które (chyba) w tym miejscu nie powinno być wyświetlane.

 

Rzeczywiście tak jest, zmienimy do w wersji 17.0.0.

 

Dnia 29.06.2017 at 12:40, Użytkownik GT/NEXO napisał:

2. Po wystawieniu korekty KFL (całkowitej co do wartości i ilości) do wcześniej przyjętych zaliczek, w obu w/w scenariuszach przy próbie wystawienia WZ pojawia się okno gdzie mogę wydać towar bezpośrednio do ZK (i super fajnie) oraz do dokumentu zaliczkowego mimo, że dokonałem całkowitej korekty (i tu wydaje mi się, że tej możliwości, tego wyboru nie powinienem mieć).

 

Ta faktura zaliczkowa w opisanej sytuacji to taki nicpoń (nic po niej) ;)

Przyjrzymy się temu, ale już nie w wersji 17.0.0.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...