Skocz do zawartości

Poczta Polska - zmiany 2014, adresat płaci bezpośrednio poczcie, zwrot towaru

Polecane posty

Dziś na nowych wydrukach pocztowych do przesyłek pobraniowych:

-paczka ekstra24

-paczka 24

-paczka 48

zauważyłem, że pojawiła się opcja "opłatę uiszcza nadawca/adresat".

 

Nie wiem czy dotyczy to również zwykłych paczek bo dopiero pierwszy dzień zmian i panie na poczcie nie za bardzo były zorientowane jak to dokładnie działa ale nawet tylko w tym przypadku daje to ciekawą możliwość.

 

Bowiem od czerwca 2014 mają wejść przepisy, że klient który dokonuje zwrotu towaru do 10-ciu dni ma odzyskać również pierwsze koszty wysyłki, te które sprzedawca nabił mu na paragonie. Odsyłać ma nadal na swój koszt ale nie wiem dokładnie bo jeszcze chyba nie ma tych przepisów w Polsce?

 

Dyskusja trwa również teraz czy trzeba, czy nie trzeba klientowi zwracać te koszty wysyłki ale nowe rozwiązanie załatwiałoby sprawę. Bo jeśli na wydruku zaznaczymy, że koszty płaci adresat to w przypadku ewentualnego zwrotu towaru przez klienta nie musimy mu oddawać za pierwszą wysyłkę bo nam za nią nie zapłacił :)

 

Sprzedawca traci wprawdzie możliwość zarabiania na przesyłkach i dla dużych firm nie jest to pewnie rozwiązanie korzystne ale dla małych firm, które nie zarabiają na przesyłkach (a koszty ewentualnych zwrotów mogłyby dość znacząco obniżyć zyski) rozwiązanie to jest fajną sprawą.

 

Dodatkowo klient widzi ile zapłacił sprzedawcy za towar i wie że ten nie zarobił na nim na wysyłce :)

 

A Wy co o tym myślicie?

Link to postu

witam, a ma już może ktoś wydruki do paczki 48 bo ręczne wypisywanie to mordęga, jeżeli ktoś już ma gotowy szablon proszę go przesłać

 

Można zaradzić temu w ten sposób:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=6268.msg40239#msg40239

Link to postu

Co do zwrotu kosztów przesyłki klientom to jest tak już od dawna, choć póki co nie jest to napisane tak wprost. Ale wszystkie te urzędy od ochrony konsumentów, tak interpretują przepisy.

Chyba nowe zmiany jeszcze nie weszły w życie.

 

Na Allegro była swego czasu zażarta dyskusja na ten temat.

 

Jako rzecze pismo:

W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, 
a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. 
To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, 
chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

 

I ostatnie zdanie wzbudza największe kontrowersje.

Bo niby mamy wszystko zwrócić co otrzymaliśmy jeśli chodzi o pieniądze, czyli przesyłkę też, no ale właśnie - czy klient zwrócił nam przesyłkę ?

Bo jeśli nie, to nie można mu zwrócić jej kosztów.

 

 

 

Co do przerzucenia kosztów przesyłki na adresata, to fajny pomysł, choć od dawna znany u kurierów.

Nie wiem jak miałaby ta sprawa wyglądać w praktyce, w przypadku osób fizycznych.

Kowalski musiałby udać się na pocztę i zapłacić za przesyłkę, którą do niego wyślemy ?

Nie sądzę aby poczta się na to zgodziła.

Raczej będzie to tak jak u kurierów - jak ktoś ma umowę, może przyjmować przesyłki na swój koszt. I wtedy będzie można komuś takiemu coś wysłać.

 

Link to postu

Co do zwrotu kosztów przesyłki klientom to jest tak już od dawna...

 

Tak wiem, znam sprawę :)

 

Ale tutaj sprzedawca nie nabija kosztów wysyłki na paragonie i sprzedawca nie ponosi kosztów wysyłki.

 

Dopytałem na poczcie i dotyczy to tylko pobraniówek, a wygląda to tak, że zanosimy paczkę za pobraniem i w polu pobranie wpisujemy tylko naszą wartość pobrania za same przedmioty. Na paragonie też wbijamy tylko same przedmioty. Na druku zaznaczamy, że koszty płaci adresat. Nadajemy paczkę i my nic nie płacimy na poczcie za nadanie - paczkę nadajemy za darmo :o

 

Klient płaci u listonosza pobranie w łącznej kwocie - naszej plus koszty wysyłki. Poczta przelewa nam kwotę pobrania za same przedmioty, a sobie zostawia koszty za wysyłkę. Jak klient chce fakturę na koszty wysyłki to musi udać się na pocztę i poprosić o wystawienie faktury na koszty wysyłki które zapłacił.

 

Jeśli  klient chce zwrócić towar to nam zapłacił tylko za towar więc oddaje się mu tylko za towar. Za przesyłkę zapłacił poczcie czyli innej firmie. Wszystko jest w stanie niezmienionym. Zapłacił nam tylko za towar i zwróciliśmy mu tylko za towar. To nie nam płacił za przesyłkę.

 

Super sprawa ale dotyczy tylko pobraniówek i tak jak pisałem chyba będzie opłacalna tylko dla małych sprzedawców.

 

 

Link to postu

No faktycznie brzmi ciekawie. Ale znając życie zaraz się okaże, że nieodebrana przesyłka i tak obciąża nadawcę w dwie strony.

A jak ktoś nie zapłaci - Kokoszki i licytacja.

 

 

A wracając do zwrotu kosztów przesyłki, to w zasadzie istnieje możliwość zwrotu Przesyłki sprzedającemu. Mini Paczka.

Jak dostanę Mini Paczkę od kontrahenta, to mu mogę zwrócić całą kwotę otrzymaną, oczywiście jeżeli wysyłałem Mini Paczką.

Hheheheheheheh....

Link to postu

No faktycznie brzmi ciekawie. Ale znając życie zaraz się okaże, że nieodebrana przesyłka i tak obciąża nadawcę w dwie strony.

A jak ktoś nie zapłaci - Kokoszki i licytacja.

Tak, masz rację - na pewno tak będzie i później będzie realiti szoł ;) w TV - wojny paczkowe - kto ile da za nieodebrane przesyłki pobraniowe :):):)

 

A wracając do zwrotu kosztów przesyłki, to w zasadzie istnieje możliwość zwrotu Przesyłki sprzedającemu. Mini Paczka.

Jak dostanę Mini Paczkę od kontrahenta, to mu mogę zwrócić całą kwotę otrzymaną, oczywiście jeżeli wysyłałem Mini Paczką.

Hheheheheheheh....

 

Nie rozumiem o co chodzi z tą mini paczką ?

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...